کد خبر:243552
پ
بندر
استاندار هرمزگان:

بیش از ۷۲۶ هزار تن کالای اساسی از بندرشهید رجایی ترخیص شد

استاندار هرمزگان از ترخیص بیش از ۷۲۶ هزار تن کالای اساسی از بندرشهید رجایی از ابتدای مهرماه تا ۱۸ آذرماه سال جاری خبر داد.

استاندار هرمزگان از ترخیص بیش از ۷۲۶ هزار تن کالای اساسی از بندرشهید رجایی از ابتدای مهرماه تا ۱۸ آذرماه سال جاری خبر داد.

 

*** ترخیص بیش از ۷۲۶ هزار تن کالای اساسی از بندرشهید رجایی 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فریدون همتی درتشریح آخرین وضعیت ترخیص کالاهای اساسی از بنادر استان، اظهار داشت:

این کالاها شامل گوشت، برنج، انواع روغن‌ها، دانه‌های پروتئینی، ذرت، گندم، دارو، کود، قند وشکر، لاستیک، خمیرکاغذ، چای، کاغذ، سموم تکنیکال، ماشین آلات تولیدکننده کالاهای اساسی و حبوبات است.

۲۵۰ هزارو ۲۱۲ تن از انواع کالاهای اساسی یادشده بر اساس اظهارنامه واردکنندگان در مرحله تشریفات گمرکی برای ترخیص و ارسال به بازارهای داخلی است.

در حدود هشت ماه گذشته ۳۴ فروند کشتی در مقیاس‌های گوناگون حامل کالای اساسی وغیراساسی وارد لنگرگاه بندر شهید رجایی شد.

درحال حاضر موجودی کالاهای اساسی ذخیره مصرف کشوری در انبارها و مخازن یکی از مناطق و انبارهای هرمزگان حدود ۷۰۰ هزار تن شامل ۲۱۴ هزار و ۴۰۰ تن روغن، ۱۱۵ هزار تن کنجاله سویا (۵۰ هزار تن موجود و ۶۵ هزار تن درحال ورود به کشتی)، ۸۰ هزار تن ذرت (سه هزار تن ذرت موجود و ۷۷ هزار تن درحال ورود به کشتی) و دیگر کالاها می‌باشد.

 

استاندار هرمزگان در پایان خاطر نشان کرد:

بدنبال مصوبه جدید و حذف برخی از فرایندهای دست و پاگیر، روند ترخیص کالاها در بندر شهید رجایی شتاب گرفت.

 

*** رونق تولید و آرامش قیمت‌ها

 

در ماه‌های اخیر رسوب کالاهای اساسی در گمرکات کشور به ویژه گمرک شهید رجایی بندرعباس موجی از مشکلات و گرانی را برای مردم و تولیدکنندگان ایجاد کرد که این موضوع با ورود به موقع مسئولان و تسریع در ترخیص کالاها تا حدودی حل شده است و همگان امیدوار به کاهش قیمت‌ها در بازار هستند.

عمده کالاهای رسوب شده شامل روغن، برنج، اقلام بهداشتی و تجهیزات سلامت محور ، مواد اولیه مورد نیاز واحدهای صنعتی و برخی کالاهای فسادپذیر بود که پیگیری مسوولان دولتی و قضایی و رفع سریع مشکلات ترخیص، موجب شده که حرکت خوبی برای رونق تولید و آرامش قیمت‌ها در بازار ایجاد شود که در صورت تداوم می تواند ثبات نسبی در قیمت‌ها ایجاد و بازار متعادل گردد.

اهمیت تخلیه کالاهای انباشت شده در بنادر و گمرکات هرمزگان به اندازه‌ای مهم بود که در ۳ ماه اخیر معاون اول رییس جمهوری و نمایندگان مجلس با همین رویکرد به این استان سفر کرده تا راهکاری برای سرعت بخشی به این امور داشته باشند و کالاها بویژه مواد اولیه هرچه زودتر از بندرشهید رجایی خارج و در چرخه تولید و فرآوری قرار گیرد.

 

*** معاون اول رییس جمهوری/ دولت ۲ موضوع را به عنوان خط قرمز تلقی می‌کند

 

معاون اول رییس جمهوری مهرماه سال جاری در سفر به هرمزگان با بیان اینکه دولت ۲ موضوع را به عنوان خط قرمز تلقی می‌کند، اظهارداشت:

از یک سو نباید موضوعی را بر بانک مرکزی و نظام ارزی کشور تحمیل کنیم و از سوی دیگر باید کالاهای اساسی مورد نیاز مردم و مواد اولیه کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی در اختیار مردم قرار گیرد.

 

اسحاق جهانگیری در پایان این بخش از صحبت‌های خود تاکید کرد:

هیچ‌کس حق ندارد از ترخیص کالاهای مانده در گمرک جلوگیری کند و کالاها باید در کم‌ترین زمان ترخیص شود و مواد خام کارخانجات نیز سریع‌تر در اختیار آن‌ها قرار بگیرد.

 

*** وزیر صنعت/ تسهیل تامین مواد اولیه و کالاهای اساسی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت نیز در سفری که اواخر آبان ماه به هرمزگان داشت، ابراز امیدواری کرد که با ترخیص کالاهای اساسی و ورود مواد اولیه، ضمن تاثیر بر روی قیمت‌ها، فراوانی کالا را در بازار خواهیم داشت.

به دنبال تعامل بانک مرکزی، رسوب کالاها کاهش یافته و تامین مواد اولیه و کالاهای اساسی تسهیل خواهد شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول