کد خبر:243324
پ
فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء:

بدهی ۴۲ هزار میلیارد تومانی دولت به قرارگاه خاتم‌الانبیاء/ ساخت پتروپالایشگاه مهر خلیج فارس تا دو سال آینده

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء از بدهی ۴۲ هزار میلیارد تومانی دولت به این قرارگاه خبر داد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء از بدهی ۴۲ هزار میلیارد تومانی دولت به این قرارگاه خبر داد.

 

*** بودجه قرارگاه خاتم‌الانبیاء

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سردار سرتیپ دوم پاسدار سعید محمد در سالروز تأسیس قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در خصوص  بودجه قرارگاه خاتم‌الانبیاء و پروژه‌های در دست اجرای این قرارگاه، اظهار داشت:

ورودی همه منابع مالی برای قرارگاه خاتم‌الانبیاء از مسیر خزانه دولت است، شماره حساب ۲۵۰ قرارگاه خاتم در دولت در نظر گرفته شده است و کل دستگاه‌های اجرایی قراردادهایی که با ما دارند، واریزی وجه را به حساب ۲۵۰ خزانه می‌ریزند.

‌عددی که در خزانه چرخش دارد، سال پیش ۱۰ هزار میلیارد تومان، سال ۹۹ هم ۱۰ هزار میلیارد تومان و سال ۱۴۰۰ نیز همین حدود خواهد بود.

این ۱۰ هزار میلیارد تومان شامل دو بخش پروژه‌های عمرانی و غیرعمرانی از مسیر شرکت‌های دولتی و شهرداری‌ها است.

در سال ۹۹ بودجه عمرانی کشور ۸۳ هزار میلیارد تومان بوده است و ردیف‌های متعلق به قرارگاه در پروژه‌های عمرانی از این ۸۳ هزار میلیارد تومان بودجه ۹۹ سهم قرارگاه خاتم‌الانبیاء ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و حدود ۴ درصد بودجه است.

 

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در ادامه، افزود:

عملاً از آن ۱۰ هزار میلیارد تومان که در خزانه چرخش مالی داریم، ۳ هزار میلیارد تومان عمرانی و ۷ هزار میلیارد تومان مربوط به شرکت‌های دولتی و شهرداری است.

 

*** اختصاص حدود ۲ درصد سود برای محرومیت‌زدایی

 

وی از اختصاص ۲ درصد سود به محرومیت‌زدایی، تصریح کرد:

طلب قرارگاه خاتم‌الانبیاء از دولت سود قرارگاه نیست، عموماً در پیمانکاری حدود ۸ درصد برای پیمانکاران در آنالیز بالاسری، سود درنظر می‌گیریم، ما به دلیل آنکه مطالباتمان می‌ماند و ارزش پول افت می‌کند، عملاً سود چندانی نمی‌بریم.

حدود یک تا ۲ درصد سود برای قرارگاه می‌ماند که آن هم به محرومیت‌زدایی اختصاص می‌یابد.

 

*** نظارت بر چرخش مالی قرارگاه خاتم از دولت تا سپاه

 

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء از نظارت همه ‌جانبه بر چرخش مالی قرارگاه خاتم از دولت تا سپاه، تأکید کرد و گفت:

همه منابع ما از محل همان خزانه دولت است، از محل وزارت اقتصاد و دارایی یک‌نفر در قرارگاه مستقر است و منابع مالی که از خزانه دولت بیرون می‌آید، طبق ضوابط هزینه می‌شود.

عامل ذیحسابی دولت در قرارگاه مستقر است.

نفراتی در پروژه‌ها و مؤسسات ما دارد و نحوه هزینه‌کرد را کنترل می‌کند، ما تابع ضوابط هزینه‌کرد دولتی هستیم و از طریق عوامل بیرون از سپاه و دولت کنترل می‌شویم.

علاوه بر وزارت اقتصاد، دیوان محاسبات نیز ما را کنترل می‌کند و نماینده دیوان محاسبات در قرارگاه مستقر است. همچنین سازمان حسابرسی نیز به طریق حرفه‌ای با استخدام حسابرس رسمی در قرارگاه حضور دارد.

 

*** برنامه‌ریزی برای جلوگیری از استحصال گاز

 

سردار محمد درباره فاز ۴ ستاره خلیج فارس، تصریح کرد:

ستاره خلیج فارس استحصال گاز از اعماق زمین در پارس جنوبی و اتصال به پالایشگاه‌های عسلویه در ۲۴ فاز اجرا می‌شود.

همراه گاز، میعانات گازی با خط لوله ۳۸۰ کیلومتری به بندرعباس و ستاره خلیج فارس می‌رود، پارس جنوبی هم ۸۵ درصد گاز شیرین کشور را تأمین می‌کند.

این گاز در نیروگاه‌های گازی تبدیل به برق می‌شود و میعانات گازی به ستاره خلیج فارس می‌رود و به بنزین تبدیل می‌شود، اگر نتوانیم برای میعانات گازی برنامه‌ریزی کنیم، عملا استحصال گاز مختل می‌شود.

 

وی در ادامه، افزود:

ستاره خلیج فارس امروز حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز را به بنزین و گازوئیل تبدیل می‌کند، به صورت ۴ فاز طراحی شده است که فاز ۴ به دلایلی متوقف شد و سیراف در اولویت قرار گرفت.

مقرر شد فاز جدید به عنوان شرکت جدید با نام مهر خلیج فارس در قالب پتروپالایشگاه در کنار ستاره خلیج فارس ۱۲۰ هزار میعانات گازی به فرآورده تبدیل کند.

 

*** ساخت پتروپالایشگاه مهر خلیج فارس در دو سال

 

سردار محمد با اشاره به اینکه در ستاره خلیج فارس آب، برق و گاز به صورت مازاد طراحی شده است، افزود:

احداث فاز ۱۲۰ هزار بشکه‌ای در ستاره خلیج فارس ۴۷۰ میلیون یورو هزینه دارد، در صورتی که اگر بخواهیم همین را در سیراف احداث کنیم، برای ۱۲۰ هزار بشکه یک میلیارد یورو منابع لازم داریم.

پروژه جدید به صورت پتروپالایشگاه طراحی شده است، امروز بحران کشور واردات بی‌رویه مواد پایین‌دستی صنعت نفت و گاز است که ارزبری دارد و به صلاح کشور نیست.

 

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در پایان پیرامون اینکه فاز جدید بر اساس تولید مواد اولیه صنایع نساجی، شوینده و صنعت پت طراحی شده است و دو ساله تکمیل می‌شود، اظهار داشت:

احداث پتروپالایشگاه‌ در راستای جلوگیری از خام فروشی نقش موثری دارد.

برای پتروپالایشگاه و صنایع معدنی تلاش می‌کنیم از اوراق منفعت در بورس استفاده کنیم که امیدواریم تا پایان سال بخشی از پروژه‌های مالکیتی از طریق فرابورس تأمین مالی شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هفت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول