کد خبر:243449
پ
حسن قاسمی
مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد:

افزایش ۲۸۱ درصدی یارانه نهاده‌ها در لایحه بودجه ۱۴۰۰

مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد از افزایش ۲۸۱ درصدی یارانه نهاده‌ها در لایحه بودجه ۱۴۰۰ خبر داد.

مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد از افزایش ۲۸۱ درصدی یارانه نهاده‌ها در لایحه بودجه ۱۴۰۰ خبر داد.

 

*** افزایش یارانه نهاده‌ها در بودجه ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسن قاسمی با اشاره به اینکه افزایش ۲۸۱.۵ درصدی یارانه نهاده‌ها، عوامل تولید و خرید تضمینی محصولات کشاورزی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیشنهاد شده است، اظهار داشت:

اعتبارات یارانه نهاده ‌ها ، عوامل تولید و خرید تضمینی محصولات کشاورزی به‌ غیر از گندم در لایحه بودجه سال آینده ۲۸۱.۵ درصد نسبت به سال ۹۹ رشد نشان می‌دهد.

دولت یارانه نهاده‌ها، عوامل تولید و خرید تضمینی محصولات کشاورزی به‌ غیر از گندم از محل اعتبارات هزینه‌ای ملی وزارت جهاد کشاورزی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را ۲ هزار و ۴۸۰ میلیارد تومان پیش‌بینی کرده است.

این رقم در بودجه سال ۹۹ در همین ردیف ۶۵۰ میلیارد تومان بود.

دولت برای خرید تضمینی گندم و یارانه نان نیز از محل دیگر یعنی از ردیف ۱۶ جدول تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۱۴۰۰ مبلغ ۲۲ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده، ضمن آنکه در سال ۱۴۰۰ با تصمیمات هیئت وزیران علاوه بر اعتبار یاد شده منابع لازم برای خرید گندم از محل تسهیلات بانکی و منابع داخلی شرک بازرگانی دولتی ایران نیز تأمین خواهد شد.

 

*** تولید و خرید چای

 

وی پیرامون تولید و خرید چای، بیان کرد:

برای ساماندهی تولید و خرید تضمینی چای ۲۰۰ میلیارد تومان در جدول مصارف هدفمندسازی یارانه‌ها، موضوع تبصره ۱۴ از سوی دولت در لایحه ۱۴۰۰ پیشنهاد شده که نسبت به رقم ۱۶۰ میلیارد تومان سال ۹۹ در همین ردیف ۲۵ درصد رشد نشان می‌دهد.

 

مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی درباره یارانه خرید واکسن و واکسیناسیون دام گفت:

اعتبارات واکسن و واکسیناسیون دام در لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجموع ۶۵۰ میلیارد تومان لحاظ شده که حاکی از افزایش ۱۹۶.۴ درصدی نسبت به سال ۹۹ است.

از مبلغ یاد شده ۳۰۰ میلیارد تومان آن از محل اعتبارات هزینه‌ای ملی دامپزشکی کشور و ۳۵۰ میلیارد تومان دیگر از محل ردیف ۲۰ جدول مصارف هدفمندسازی یارانه‌ها برای واکسن و واکسیناسیون پیش‌بینی شده است.

 

‌*** یارانه سود تسهیلات و صادرات زعفران

 

قاسمی با بیان اینکه در بخش اعتبارات هزینه‌ای ملی برای نخستین بار ردیف جدیدی به عنوان یارانه سود تسهیلات تولید و صادرات زعفران در لایحه بودجه سال آینده ایجاد شده است، تصریح کرد:

یارانه سود تسهیلات تولید و صادرات زعفران در این لایحه از سوی دولت ۳۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

همچنین اعتبارات هزینه‌ای به مبلغ ۶ میلیارد تومان برای پرداخت پرسنلی شرکت سهامی هواپیمایی خدمات ویژه در ذیل اعتبارات هزینه‌ای شرکت مادرتخصصی خدمات برای نخستین بار در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ اختصاص داده شده است.

 

*** سهم دولت در صندوق بیمه کشاورزی

 

وی به سهم ۲۱۲۰ میلیارد تومانی دولت در تقویت صندوق بیمه کشاورزی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت:

این مبلغ به صورت نقدی یا اسناد خزانه اسلامی اختصاص می‌یابد.

در ردیف ۲۳ جدول تبصره ۱۴ مبلغ هفت هزار میلیارد تومان بابت تولید و اشتغال (بند الف تبصره ۱۸) برای کل کشور در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی شده است که سهم بخش کشاورزی پس از تصویب این لایحه از سوی سازمان برنامه و بودجه مشخص می‌شود.

 

قاسمی با بیان اینکه در تبصره ۱۹ لایحه بودجه ۱۴۰۰ در قالب اجرای ماده ۲۷ قانون الحاق ۲، دستگاه‌های اجرایی مکلف شدند شرایط واگذاری طرح‌های جدید، نیمه‌تمام و آماده بهره‌برداری را فراهم کنند، افزود:

این واگذاری از طریق انعقاد قرارداد یا مشارکت با بخش خصوصی، تعاونی، شهرداری و دهیاری خواهد بود.

با توجه به این تبصره، ۴۲ پروژه به ارزش ۲۵۲ میلیارد تومان برای شرکت شهرک‌های کشاورزی به منظور واگذاری پیش‌بینی شده است.

 

*** اختصاص درصدی از اعتبارات آب‌بهای چاه‌ها به وزارت جهاد کشاورزی

 

وی از نکات جدید دیگر در لایحه بودجه سال ۹۸ به اختصاص ۳۰ درصد اعتبارات حاصل از اخذ آب‌بهای چاه‌های کشاورزی مجاز فاقد کنتور هوشمند برای اجرای طرح‌های افزایش بهره‌وری آب به وزارت جهاد کشاورزی در قالب بند (ه) تبصره (۸) اشاره کرد و بیان کرد:

در صورت تصویب از سال آینده بر اساس بند (الف) تبصره (۳) لایحه بودجه ۱۴۰۰ سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نیز مجاز به استفاده از تسهیلات تأمین مالی خارجی (فاینانس) برای تجهیز آزمایشگاه‌های خود می‌شود.

 

*** اختصاص تسهیلات ارزی به سرمایه‌گذاران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد در پایان با اشاره به جز (۳) بند (الف) لایحه بودجه ۱۴۰۰، اظهار داشت:

بر این اساس پیش‌بینی شده تسهیلات ارزی و ریالی از طرف بانک‌های عامل به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، تعاونی و نهادهای غیر دولتی علاوه بر کارخانجات چغندرقند به کل طرح‌های صنایع تبدیلی و تکمیلی اختصاص یابد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول