کد خبر:243381
پ
پور-ابراهیمی
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

ارائه سهام عدالت به همه جاماندگان پس از تأیید شورای نگهبان

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از ارائه سهام عدالت به همه جاماندگان پس از تأیید شورای نگهبان خبر داد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از ارائه سهام عدالت به همه جاماندگان پس از تأیید شورای نگهبان خبر داد.

 

*** سهام عدالت


به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدرضا پورابراهیمی در رسانه ملی پیرامون برنامه‌های مجلس برای جاماندگان سهام عدالت، اظهار کرد:

علی‌رغم اینکه این واگذاری از سال ۸۵، ۸۶ انجام گرفته، اما تعداد زیادی هستند که جزء مستحق‌ترین افراد بوده‌اند و از این سهام جا ماندند، مثل تحت‌پوشش‌های کمیته امداد یا سازمان بهزیستی، بر اساس آماری که گرفتیم حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از افراد کمیته امداد که بخشی از آن‌ها از روز اول جا مانده‌اند و برخی در طول مسیر اضافه نشدند و حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر هم از تحت‌پوششان بهزیستی در زمان حاضر فاقد سهام عدالت هستند.

 

وی در ادامه افزود:

در جلسه کمیسیون اقتصادی بحث کردیم، طرح جاماندگان سهام عدالت تدوین شد، در صحن اعلام وصول شد و به کمیسیون آمد که چند جلسه روی آن کار کردیم و جمع‌بندی ما این بوده است که سهام عدالت به دهک‌های کم‌درآمد به‌ ویژه جاماندگان نهادهای حمایتی مثل کمیته امداد و سازمان بهزیستی با این اولویت واگذار شود.

با هماهنگی مرکز پژوهش‌ها و دولت نهایتاً طرح را تصویب کردیم که گزارش به صحن علنی رفته و در دستور کار صحن علنی است، پس قولی که ما به مردم دادیم انجام شده است و ان‌شاءالله این سهام پس از تأیید شورای نگهبان به همه افرادی که جزء شش دهک پایین جامعه هستند ارائه خواهد شد.

 

*** طرح مالیات بر خانه‌های خالی

 

پورابراهیمی درباره طرح مالیات بر خانه‌های خالی، توضیح داد:

در خصوص طرح مالیات بر خانه‌های خالی هم اشکالاتی را شورای نگهبان وارد کرد که در فاز اول و دوم اصلاحات انجام شد و هم‌اکنون این طرح نیز در دستور کار صحن علنی قرار دارد، پس سه طرح سهام عدالت، مالیات بر عائدی و همچنین مالیات بر خانه‌های خالی در فرآیند کاری مجلس است.

 

*** ظرفیت‌های اقتصادی موجود در کشور

 

نماینده مجلس یازدهم در خصوص این که از چه ظرفیتی‌هایی می‌توانیم برای رسیدن به اقتدار اقتصادی استفاده کنیم، تصریح کرد:

یکی از ظرفیت‌ها، توانمندی‌های ما در حوزه زیرساخت‌های موجود کشورمان است که به این‌ها در اقتصاد می‌گویند ظرفیت‌های نسبی، یکی هم می‌گویند خلق مزیت، خلق مزیت‌های نسبی ما مثلاً انرژی، دریا و معادن ما است.

برای تولید ثروت در اقتصاد در تمام دنیا به دو روش عمل می‌کنند، استفاده از مزیت‌های نسبی و استفاده از رویکردهای مبتنی بر علم و دانش و ظرفیت نیروی جوان کشور که به آن می‌گویند خلق ثروت.

اقتصاد ما در دهه‌های اولیه بعد از انقلاب به ‌سمت استفاده از مزیت‌های نسبی رفته است، مثلاً اگر در نفت ورود کردیم فقط نفت خام را فروختیم، در معدن هم به همین شکل، این ظرفیت‌ها به‌شکلی بوده است که ما امروز یکی از صادرکنندگان مطرح در این حوزه در دنیا به‌شمار می‌آییم اما این صادرات فقط در حوزه محصولات واسط است.

 

پورابراهیمی در ادامه افزود:

یعنی محصول نهایی تولید نکردیم، قبلاً سنگ‌آهن به‌صورت کنسانتره صادر می‌شده است حالا جلوی آن را گرفتیم و عملیات گندله‌سازی روی آن انجام می‌شود، یعنی فرآوری می‌شود، حالا ارزش افزوده در انتهای این چرخه با رویکرد علم و دانش برای اقتصاد بسیار زیاد است که این‌ها حلقه‌های مفقوده ماست.

بخش‌هایی از این اقتدار اقتصادی برمی‌گردد به کامل کردن این چرخه تولید، به‌نوعی محصولات بسیاری در کشور خام‌فروشی نوع دوم می‌شود که اگر فرآوری روی آن‌ها ایجاد شود، چند برابر ثروت و ارزش افزوده برای کشور خواهد داشت.

 

*** وجود ظرفیت‌های معدنی

 

وی با اشاره به ظرفیت‌های معدنی کشور، بیان کرد:

نکته دیگر این است که همین ظرفیتی که ما استفاده می‌کنیم ۱۰ درصد ظرفیت‌های معدنی کشور است و هنوز ۹۰ درصد این ظرفیت استفاده نشده است و این‌ها مزیت‌های نسبی است، همچنین در حوزه نفت اخیراً با بحث تحریم‌ها مواجه شدیم، در همین شرایط در صادرات فرآورده تحریم نیستیم، یعنی در مشتقات نفتی تحریم نیستیم.

 

پورابراهیمی با انتقاد از دولت، گفت:

وقتی در اینجا تحریم نیستیم چرا پالایشگاه‌های داخلی را فعال نکردیم، چرا پالایشگاه‌های کوچک را عملیاتی نکردیم، چرا ظرفیت اقتصاد ما فقط دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز است که ما فقط بتوانیم پاسخگوی داخل کشورمان باشیم؟

 

*** ساخت پالایشگاه و صادرات فرآورده‌های نفتی

 

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص ساخت پالایشگاه، عنوان کرد:

با مسیرهای مرزی ما، کشورهای همسایه و ظرفیت‌های اقتصادی که داریم، فقط کافی است که از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

پالایشگاه نساختند چون گفتند این صنعت آلوده است و پالایشگاه‌ها موجب آلودگی می‌شود، در حالی که امروز می‌توان با روش‌ها، دانش و تکنولوژی‌های جدید دنیا این کار را انجام داد، وقتی صادرات نفت ما تحریم است و صادرات فرآورده تحریم نیست، کافی بود برنامه‌ریزی می‌کردیم، ظرفیت‌سازی برای صنایع مرتبط با فرآوری محصولات مرتبط با نفت و گاز انجام می‌دادیم و با این روش از ارزش افزوده بیشتری هم برخوردار می‌شدیم، اینها ظرفیت اقتصاد ماست، اینها اقتدار اقتصادی ماست که چندین برابر درآمد ارزی هم داشت.

 

*** اوراق سلف نفتی نوعی استقراض است

 

وی با ابراز اینکه اخیراً دولت به ما گفت می‌خواهیم انتشار اوراق را انجام دهیم، توضیح داد:

اوراق سلف نفتی نوعی استقراض است یعنی وزارت نفت برای اینکه پروژه‌هایش را عملیاتی کند از بازار سرمایه استقراض می‌کند و با سررسیدهای دو ساله، سه‌ ساله بازپرداخت را با سود مشخصی انجام می‌دهد.

ما به دولت پیشنهاد دادیم اگر می‌خواهید در راستای اوراق سلف نفتی واقعی عمل کنید بگویید ما نفت را در قالب اوراق به مردم می‌فروشیم اما مردم در سررسید می‌توانند این را تحویل دهند یا صادر بکنند، در جواب گفتند اگر صادرات با مشکل مواجه شد چه‌کار کنیم؟، گفتیم ظرفیت پالایشگاه‌های داخلی را افزایش دهید، ظرفیت پالایشگاه‌های داخلی هم همان ظرفیت فراوری، دور زدن تحریم صادرات نفت و ایجاد ارزش افزوده است.

تا به دولت این را پیشنهاد کردیم گفتند سخت است و این ظرفیت موجود نیست.

آقای وزیر نفت آمدند داخل جلسه که ببینیم این مقدار چقدر است، با هزار بدبختی دیدیم می‌توانیم ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار بشکه مازاد بگیریم که در مازاد امکان عرضه را داشته باشیم.

 

نماینده مردم کرمان در مجلس در ادامه تصریح کرد:

خوب مسلم است که اوراق سلف نفتی با این نگاه و تفکر عملیاتی نمی‌شود، زمانی عملیاتی می‌شود که بگوییم اگر ما در کشور حتی نتوانستیم صادرات انجام دهیم قادریم کاری کنیم که کسی که برگه اوراق دارد اگر می‌تواند صادرات انجام دهد و اگر نتوانست آن را تحویل پالایشگاه‌های داخلی دهد، این‌ها موضوعاتی است که نشان می‌دهد ظرفیت‌های ما چگونه است.

اگر این موارد را که منجر به توانمندی ما می‌شود لیست کنیم در حوزه نفت و گاز، معدن، اقتصاد دانش‌بنیان، ظرفیت‌های مخفی مثل مالیات، اصلاح ساختار بانکی و بسیاری دیگر خواهد بود.

 

*** برنامه‌های مجلس برای بهبود اوضاع اقتصادی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان پیرامون برنامه‌ها و اقدامات مجلس برای بهبود اوضاع اقتصادی، اظهار کرد:

یکی از موضوعات اقدامات کوتاه مدتی بود که باید انجام می‌شد که نمونه آن بحث مالیات بر خانه‌های خالی بود که به‌ زودی قانون آن ابلاغ می‌شود، همچنین موضوع طرح معیشتی نیز مطرح است که امیدواریم با توافق دولت بتوانیم برای بازه زمانی کوتاه مدت آن را عملیاتی کنیم.

واگذاری سهام عدالت و یک‌سری موضوعات محوری و میان‌مدت هم وجود دارد که حوزه زیرساخت‌های ما برای تصمیم‌گیری را فراهم می‌کند، که از آن جمله طرح قانون مبارزه با قاچاق و ارز است که چند بار این قانون نوشته شده بود، اما مشکلاتی داشت که این قانون اصلاح شده و ۹۰ درصد مشکلات قانون مبارزه با کالا و ارز در این اصلاحیه برطرف شده است.

مشکلات امروز قاچاق کالا و ارز با اصلاح قانون جدید قابل رفع است، تولیدکنندگان امیدوار باشند، تمام تلاش‌مان را کردیم که منافذ را ببندیم، همچنین این قانون ظرف یکی، دو ماه آینده به ‌عنوان یک کار مهم در مجلس یازدهم عملیاتی خواهد شد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + هجده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول