کد خبر:241621
پ
گاز
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

رشد ۱۳۹ درصدی تولید سالانه گاز از میدان مشترک پارس جنوبی

مجموع تولید سالانه گاز از میدان مشترک پارس جنوبی در سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال ۹۲، به میزان ۱۳۹ درصد رشد کرده است.

مجموع تولید سالانه گاز از میدان مشترک پارس جنوبی در سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال ۹۲، به میزان ۱۳۹ درصد رشد کرده است.

 

*** توسعه میدان مشترک پارس جنوبی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، توسعه میدان مشترک پارس جنوبی در ایران از اویل دهه ۸۰ شمسی آغاز شد که در ابتدا تولید ایران از این میدان ۵۶ میلیون متر مکعب در روز بود و این میزان به تدریج با بهره‌برداری از فازهای مختلف افزایش پیدا کرد.

با این حال ضرب آهنگ توسعه پارس جنوبی همواره یکسان نبوده است، به این معنا که سال‌هایی توسعه با شتاب دنبال می‌شده و در سال‌هایی نیز با کندی همراه بوده است.

در این میان البته تولید گاز و برداشت از مخزن مشترک در اولویت قرار داشته است،  زیرا در غیر این صورت طرف قطری سهم بیشتری را به خود اختصاص می‌داد.

این برداشت به تدریج افزایش پیدا کرد تا جایی که در سال ۹۲، سهم ایران از برداشت گاز حدود ۲۸۰ میلیون متر مکعب در روز بود.

شایان ذکر است، یک دهه قبل از این مقطع،  قطر تولید خود را افزایش داده بود و در تولید گاز از مخزن پارس جنوبی سهمی به مراتب بیشتر از ایران داشت.

 

*** توسعه فازهای پارس‌جنوبی

 

با روی کار آمدن دولت دوازدهم، برای جبران این عقب‌ماندگی در برداشت، ‌ اولویت‌بندی توسعه فازهای پارس جنوبی در دستور کار قرار گرفت و فازهای پارس جنوبی یک به یک وارد مدار شد تا آنجا که حالا و بعد از ۷ سال ظرفیت تولید گاز ایران از پارس جنوبی به ۷۰۰ میلیون متر مکعب در روز رسیده و ۷۵ درصد از گاز مصرفی ایران در حوزه پارس جنوبی تولید شود.

لازم به ذکر است، برای رسیدن به ظرفیت ۷۰۰ میلیون متر مکعبی تولید گاز از پارس‌جنوبی در ۲۰ سال گذشته، ۸۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری صورت گرفته است.

همچنین به لحاظ سرمایه‌گذاری تا پیش از دولت یازدهم، ۵۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در پارس‌جنوبی انجام شده بود و در هفت سال گذشته نیز ۲۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جدید صورت گرفته است، با این حال از سال ۹۲ به بعد یعنی تنها در ۷ سال، ظرفیت تولید گاز از این میدان ۲.۵ برابر شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد تا انتهای سال ۹۱ در مجموع ۱۰۸ حلقه چاه گازی وارد مدار شد،  اما در هفت سال گذشته ۲۲۸ حلقه چاه جدید حفاری شده و در مجموع

۳۳۶ حلقه چاه در مدار تولید قرار دارد.

همچنین ۱۱ سکوی دریایی تا سال ۹۲، در میدان مشترک پارس جنوبی نصب شده بود، در حالی که در طول فعالیت دولت دوازدهم ۲۶ سکوی جدید نصب شده و اکنون ۳۷ سکو در دریا وظیفه تولید گاز را بر عهده دارند.

علاوه براین به لحاظ خط لوله ۱۰۵۰ کیلومتر تا سال ۹۲ احداث شده در حالی که در هفت سال گذشته، دو هزار و ۱۶۰ کیلومتر خط لوله جدید نصب شده و اکنون سه هزار و ۲۰۰ کیلومتر خط لوله دریایی در پارس جنوبی وظیفه انتقال گاز از دریا به پالایشگاه‌های خشکی را بر عهده دارند.

پیرامون ردیف‌های پالایشی نیز تا سال ۹۲، تعداد ۲۰ ردیف پالایشگاهی، گاز را تصفیه و آماده تزریق به خطوط سراسری کرده بود،  اما در مدت هفت سال ۳۰ ردیف

جدید پالایشی وارد مدار شد و در مجموع اکنون ۵۰ ردیف عملیاتی همچنین در مدار تولید قرار دارد.

 

*** ظرفیت تولید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در مورد تولید نیز تا پیش از روی کار آمدن دولت دوازدهم، ۲۸۰ میلیون متر مکعب گاز در روز از مخزن مشترک پارس جنوبی تولید می‌شد که این میزان در هفت سال گذشته به ۷۰۰ میلیون متر مکعب رسیده و  ۴۱۸ میلیون متر مکعب در روز به ظرفیت تولید اضافه شده است، که نشان می‌دهد این اقدامات باعث شد تا تولید گاز غنی ایران از میدان مشترک پارس جنوبی که در سال ۹۲، مقدار ۹۶ میلیارد متر مکعب در سال بود، در سال ۹۸ به ۲۳۰ میلیارد متر مکعب برسد و در سال‌های ۹۲ تا ۹۸، در مجموع حدود ۱.۱ هزار میلیارد متر مکعب گاز از این میدان توسط ایران برداشت شده است.

همچنین این اعداد نشان می‌دهد که به طور متوسط سالانه ۱۷ درصد به تولید ایران از میدان مشترک پارس جنوبی افزوده شده و در مجموع تولید ایران از این میدان ۱۵۰ درصد رشد را ثبت کرده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول