کد خبر:241496
پ
یارانه کالا‌های اساسی
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

آغاز فرصت ۱۵ روزه دولت برای پرداخت یارانه کالا‌های اساسی

براساس قانون الزام دولت به پرداخت یارانه کالا‌های اساسی که از سوی رئیس مجلس ابلاع شده است تا پانزده روز فرصت دارد این قانون را عملیاتی کند.

براساس قانون الزام دولت به پرداخت یارانه کالا‌های اساسی که از سوی رئیس مجلس ابلاع شده است تا پانزده روز فرصت دارد این قانون را عملیاتی کند.

به روزنامه رسمی کشور ابلاغ شده بود در ویژه‌نامه شماره ۱۳۴۶ این روزنامه منتشر شد.

 

*** آغاز فرصت ۱۵ روزه دولت برای پرداخت یارانه کالا‌های اساسی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، قانون الزام دولت به برداخت یارانه کالا‌های اساسی که با استنکاف رئیس‌جمهور، از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی به روزنامه رسمی کشور ابلاغ شده بود در ویژه‌نامه شماره ۱۳۴۶ این روزنامه منتشر شد، حالا دولت پانزده روز فرصت دارد قانون را اجرا کند.

رئیس مجلس در پی ابلاغ نشدن قانون الزام دولت به پرداخت یارانه کالا‌های اساسی از سوی رئیس جمهور، در نامه‌ای به اکبرپور، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل روزنامه رسمی کشور این قانون را ابلاغ کرد.

ماده نخست قانون مدنی تصریح می‌کند که مصوبات مجلس شورای اسلامی و نتیجه همه پرسی پس از طی مراحل قانونی به رئیس‌جمهوری ابلاغ می‌شود و رئیس‌جمهوری باید ظرف مدت پنج روز آن را امضا و به مجریان ابلاغ کند.

همچنین این مقام مسئول باید دستور انتشار آن را صادر و روزنامه رسمی موظف است ظرف مدت ۷۲ ساعت پس از ابلاغ منتشر کند.

 

*** تسریع در اجرای قانون یارانه کالا‌های اساسی

 

تبصره این ماده بیان می‌کند که در صورت استنکاف رئیس‌جمهوری از امضا یا ابلاغ در مدت مذکور، روزنامه رسمی موظف است به دستور رئیس مجلس شورای اسلامی ظرف مدت ۷۲ ساعت مصوبه را چاپ و منتشر کند.

طبق ماده ۲ قانون مدنی، قوانین، ۱۵ روز پس از انتشار، در سراسر کشور لازم‌الاجرا است مگر آن که در خود قانون، ترتیب خاصی برای موقع اجرا مقرر شده باشد.

طبق این قانون، دولت مکلف است به حداقل ۶۰ میلیون نفر از طریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار به مبلغ ۱۲۰ هزار تومان برای هر یک از افراد سه دهک اول از جمله افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی، رزمندگان معسر و افراد با درآمد کمتر از حداقل حقوق و دستمزد و مبلغ ۶۰۰ هزار ریال برای هر یک از افراد سایر دهک‌های مشمول ذکر شده اقدام کند.

دولت مخالف جدی مصوبه مجلس است و می‌گوید منابع مالی مورد نیاز را ندارد، اما حالا با ابلاغ آن توسط رئیس مجلس موظف است به سرعت شرایط اجرای قانون را فراهم کند.

 

*** جزییات قانون یارانه کالا‌های اساسی

 

براساس این قانون دولت یارانه کالا‌های اساسی برای اقشار مردم و دهک‌های مورد نظر را به شرح زیر تأمین و پرداخت می‌کند.

الف- دولت مکلف است به منظور تأمین بخشی از نیاز‌های معیشتی خانوار‌های کشور به ویژه خانوار‌های کم برخوردار، از ابتدای ۶ ماه دوم سال ۹۹ به صورت ماهانه تا پایان اسفندماه نسبت به تأمین پرداخت یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی شده در طرح معیشتی خانوار (افراد مشمول ردیف۳۱ جدول تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۹ کل کشور) به تعداد حداقل ۶۰ میلیون نفر از طریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار به مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار ریال برای هر یک از افراد سه دهک اول از جمله افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی، رزمندگان معسر و افراد با درآمد کمتر از حداقل حقوق و دستمزد به مبلغ ۶۰۰ هزار ریال برای هر یک از افراد سایر دهک‌های مشمول فوق الذکر اقدام نماید.

۱- این اعتبار برای تأمین کالا‌های اساسی ضروری در نظر گرفته شده و وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی موظف هستند ضمن تأمین و تخفیف، خرید کالا‌ها را برای مشمولان این قانون فراهم کنند.

۲- منابع موردنیاز برای اجرای این قانون از محل:

۲-۱ وصول اقساط سهام دولت به میزان ۲۸ هزار میلیارد ریال

۲-۲ واگذاری باقیمانده سهام دولت در شرکت‌های پالایشی به میزان یکصد و هشتاد هزار میلیارد ریال

۲-۳ واگذاری باقیمانده سهام شرکت‌های صنعتی به میزان یکصد و بیست هزار میلیارد ریال

۲-۴ واگذاری باقیمانده سهام بانک‌ها و بیمه‌ها به میزان ۷۰ هزار میلیارد ریال

ب- در صورت عدم تکافوی منابع حاصله دولت مکلف است از منابع اعتبار موجود و افزایش تنخواه‌گردان خزانه کسری منابع را جبران نموده و با منابع حاصل از فروش و واگذاری مذکور جایگزین نماید. دولت می‌تواند به جای فروش و واگذاری اموال و سهام موضوع این قانون تا سقف منابع مذکور از منابع اعتباری موجود و یا جابه‌جایی سایر اعتبارات مشروط به عدم آسیب به هزینه‌های ضروری و حقوق مردم و یا افزایش تنخواه‌گردان خزانه استفاده نماید.

ج- استنکاف از اجرای احکام این قانون به مسئولان دولتی دستگاه‌های مربوط مستوجب مجازات در ماده ۵۷۶ قانون مجازات اسلامی تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده مصوب دوم خرداد ۷۵ با اصلاحات بعدی است.

د- آیین‌نامه اجرایی این قانون مشتمل بر مبلغ یارانه سرانه مشمولان مربوط به کالا‌های اساسی به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه کشور و بانک مرکزی حداکثر ظرف دو هفته پس از تصویب این قانون تعیین می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

هـ- دستگاه‌های اجرایی ذیربط مکلف هستند گزارش عملکرد این قانون را هر دو ماه یک بار به کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات و کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ارائه دهند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 8 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول