کد خبر:241454
پ
محمد حسینی
نماینده سابق مجلس:

نوشتن بودجه‌ ۱۴۰۰ فقط یک ساعت زمان می‌خواست/ فاجعه کسری ۳۲۰ هزار میلیاردی تراز عملیاتی

نماینده سابق مجلس معتقد است در لایحه بودجه ۱۴۰۰ به تاکیدات رهبر معظم انقلاب توجه نشده و یک ساعت هم برای نوشتن همچنین بودجه‌ای کافی است.

نماینده سابق مجلس معتقد است در لایحه بودجه ۱۴۰۰ به تاکیدات رهبر معظم انقلاب توجه نشده و یک ساعت هم برای نوشتن همچنین بودجه‌ای کافی است.

 

*** عدم تحقق اصلاح ساختار بودجه 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد حسینی در مورد وضعیت لایحه بودجه ۱۴۰۰، اظهار داشت:

این لایحه‌بودجه کمتر از یک ساعت برای نوشتن وقت لازم داشته و «Save as» بودجه سنوات گذشته است به همراه یک سری رویاهایی که وضعیت آن معلوم نیسیت.

رهبر معظم انقلاب سه سال است راجع به اصلاح ساختاربودجه صحبت می‌کنند و هیچ اصلاح ساختار و کاهش اتکا به نفت که در برنامه ششم و از برنامه سوم به آن تاکید شده محقق نشد، آنچه در لایحه بودجه ۱۴۰۰ میبینیم خلاف آن را ثابت می‌کند.

 

وی با اشاره به اینکه قرن در حال تغییر است، در خصوص اینکه آیا پیش‌بینی ازبودجه ۱۴۰۰ رویای شده یا واقعیت‌ها تغییر کرده است، گفت:

بودجه باید منعطف و با واقعیت‌های موجود بسته می‌شد متاسفانه دولت بودجه را بدون هیچ تغییری حتی در احکام لایحه پیش‌بینی کرده است.

مثل کسی که می‌خواهد برای دیگران مشغول بنویسد نه برای خودش که بخواهد اجرا کند. لذا تعهدات بیشتر برای دولت، مجلس و مردم ایجاد کرده است.

در سال جاری ۵۵ هزار میلیارد تومان از محل صادرات نفت پیش‌بینی شده اما وصولی در حد ۵ درصد است.

اما یکباره برای سال آینده ۲.۳ میلیون بشکه رات نفت پیش‌بینی می‌شود. در حوزه نفت یک درآمد ثابت را لحاظ می‌کنند و روی ارقامی مانند تعداد بشکه، نرخ ارز و تسعیر آن بازی می‌کنند.

این مفروضات نباید ما را سردرگم کند بلکه آنچه مهم است این بوده که چگونه ۱۵۳ هزار میلیارد تومان نفت صادر کنیم، از طرفی ۷۰ هزار میلیارد تومان فروش اوراق نفتی پیش‌بینی شده است.

 

*** واگذاری دارایی‌های مالی در لایحه بودجه ۱۴۰۰

 

حسینی با اشاره به واگذاری دارایی‌های مالی در لایحه بودجه ۱۴۰۰، تصریح کرد:

‌در کنار این مسئله باید توجه داشت که بازاربورس این ظرفیت جدید است اما خاطرتان هست در سال جاری چه بلایی سر مردم آوردن از کجا می‌خواهند ۹۰ هزار میلیارد تومان از بورس درآمد کسب کنند و ۲۹۰ هزار میلیارد تومان از محل واگذاری دارایی‌های مالی به دست بیاورند.

بودجه ۱۴۰۰ از بابت منابع بسیار انبساطی بسته شده و این به نفع کشور نیست می‌خواستیم به قطع وابستگی نفت حداقل در هزینه‌های جاری برسیم اما در حال حاضر تراز جاری بودجه ۳۲۰ هزار میلیارد تومان منفی است که به دلیل افزایش سهم نفت و منابع واهی افزایش یافت که یک فاجعه است.

 

*** سهم صندوق توسعه ملی 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نماینده سابق مجلس در پایان با بیان اینکه اگر دولت می‌تواند به ‌غیر از سهم شرکت نفت و ۲۰ درصد سهم صندوق توسعه ملی ۲.۳ میلیون بشکه نفت صادرات کند چرا سهم صندوق توسعه ملی ۳۸ درصد نمی‌پردازد، عنوان کرد:

‌حتی ۷۵ هزار میلیارد تومان قرار است از صندوق توسعه ملی برداشت کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول