کد خبر:241680
پ
معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه اصفهان:

فروش محصولات فولاد مبارکه از طریق مچینگ قانونی است/ میزان عرضه در بورس و مچینگ بر اساس مصوبه دولت انجام شده است

معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه اصفهان معتقد است میزان عرضه در بورس و مچینگ بر اساس مصوبه دولت انجام شده است

معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه اصفهان معتقد است میزان عرضه در بورس و مچینگ بر اساس مصوبه دولت انجام شده است

 

*** میزان عرضه در بورس و مچینگ

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، طهمورث جوانبخت با بیان این مطلب، اظهار کرد:

فولاد مبارکه اصفهان همواره خود را مجری مصوبات دولت و ستاد تنظیم بازار دانسته و مصوبات ستاد تنظیم بازار را نیز ۱۰۰ درصد اجرا کرده است، زیرا بر اساس این مصوبات، فولادمبارکه توزیع خود را بر اساس سیستم عرضه مستقیم در بورس و مچینگ تنظیم و اجرایی کرده است.

 

وی به آخرین مصوبه تنظیم بازار برای فروش محصولات فولادمبارکه اشاره کرد و گفت:

بر اساس آخرین مصوبه تنظیم بازار که در اسفند سال ۹۸ اعلام شده، آمده است فولاد مبارکه ۴۰ درصد محصولات گرم خود را در تالار بورس عرضه کند و ۶۰ درصد باقیمانده را از طریق سیستم مچینگ به فروش برساند.

همچنین در خصوص محصولات سرد نیز ۲۰ درصد در تالار بورس مستقیم عرضه و ۸۰ درصد نیز به صورت مچینگ به خریداران فروخته شود.

 

*** نحوه فروش در سامانه مچینگ

 

معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه اصفهان در خصوص نحوه فروش در سامانه مچینگ، اظهار کرد:

فروش در سامانه مچینگ به این شکل است که ابتدا فولاد مبارکه به صورت عرضه مستقیم در تالار بورس، محصولات مورد نظر را کشف قیمت کرده و در عرضه هفتگی براساس همان قیمت کشف شده در بورس محصول را در مچینگ یا همان عرضه اختصاصی به فروش برساند.

در واقع بورس کالا محلی برای کشف قیمت است اما نمی‌تواند محل مناسبی برای توزیع باشد و آن را به خوبی انجام دهد، بنابراین می‌توان گفت فولاد مبارکه از قانون تخطی نکرده و بر اساس آخرین مصوبه ستاد تنظیم بازار عمل کرده است.

سیستم مچینگ فولاد مبارکه به این شکل است، زمانی که محصول را در تالار بورس عرضه می‌کنیم، در ادامه مسیر فروش، درصد مشخص شده از محصولاتی که قرار است در مچینگ عرضه شود با همان قیمت کشف شده در بورس به فروش رسیده و این فروش اختصاصی در مچینگ در بورس ثبت می‌شود، به این ترتیب ۱۰۰ درصد محصولات فولاد مبارکه در بورس عرضه و ثبت می‌شود.

البته مصوبات دولت هیچ وقت ما را به ثبت فروش اختصاصی (مچینگ) در بورس ملزم نکرده بود، اما با توجه به شیوه‌نامه اگر قرار باشد همه محصولات در بورس عرضه شود، حتما این کار انجام خواهد شد.

 

*** تامین نیاز شرکت‌های خودروساز از فولاد مبارکه

 

جوانبخت با اشاره به اینکه شرکت‌های ایران خودرو، سایپا و لوازم خانگی به عنوان خریداران محصولات خاص فولاد مبارکه هستند که نیازشان را از طریق سامانه مچینگ تهیه می‌کنند و در سامانه بهین یاب عضو نبودند، گفت:

حال اگر فولاد مبارکه از طریق سیستم مچینگ محصولاتش را عرضه نمی‌کرد این شرکت‌ها برای تامین نیاز خود دچار مشکل می‌شدند.

این درحالی است که از تیرماه سال ۹۹ این شرکت‌ها ملزم شده اند که باید در سامانه بهین‌یاب عضو شوند که تا به امروز این کار را انجام نداده‌اند.

به گفته جوانبخت، حدود ۵۰ درصد شرکت‌ها در صنایع پایین‌دستی فولاد کد بهین‌یاب نداشتند که از تیرماه سال ۹۹ معاونت امور صنایع وزارت صنعت آنها را ملزم کرده عضو بهین یاب شوند، آخرین مهلت برای این شرکت‌ها به ویژه خودروسازان تا پایان آذرماه است تا در این سامانه ثبت نام کنند.

 

*** عرضه محصولات در بورس کالا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون فروش و ارزیابی فولاد مبارکه در پایان با اشاره به شیوه نامه ابلاغی دولت که به عرضه همه محصولات در بورس کالا اشاره دارد، اظهار داشت:

شیوه‌نامه دولت به دلیل اعمال تغییرات و اعتراضاتی که صورت گرفته هنوز به ابلاغ رسمی نرسیده است که بخواهیم تمام محصولات خود را در بورس عرضه کنیم،(البته همانگونه که اشاره شد تمامی محصولات عرضه شده در مچینگ در بورس ثبت می‌شود).

از طرفی دیگر در هیچ جایی از قوانین ستاد تنظیم بازار و مصوبات مربوط به صنایع وزارت صنعت نیامده است که فولاد مبارکه عرضه خود را از طریق سیستم مچینگ انجام ندهد.

اگر شیوه نامه به همین شکل فعلی ابلاغ شود فولادمبارکه نیز ملزم است که محصولات استاندارد خود را در بورس عرضه کند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول