کد خبر:241480
پ
رشد ۲۵۰ درصدی منابع نفتی بودجه ۱۴۰۰
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

ابهامات رشد ۲۵۰ درصدی منابع نفتی بودجه ۱۴۰۰/ بیش‌وصولی ۱۳.۵هزار میلیاردی از فروش سهام در سال ۹۹

بررسی عملکرد بودجه سال ۹۹ نشان می‌دهد در حالی که تنها ۶۰۰۰ میلیارد تومان منابع نفتی وصول شده است، در لایحه ۱۴۰۰ با درج درآمد ۱۹۹ هزار میلیاردی از این محل عملاً شاهد رشد ۲۵۰درصدی منابع مذکور نسبت به قانون بودجه سال ۹۹ هستیم.

بررسی عملکرد بودجه سال ۹۹ نشان می‌دهد در حالی که تنها ۶۰۰۰ میلیارد تومان منابع نفتی وصول شده است، در لایحه ۱۴۰۰ با درج درآمد ۱۹۹ هزار میلیاردی از این محل عملاً شاهد رشد ۲۵۰درصدی منابع مذکور نسبت به قانون بودجه سال ۹۹ هستیم.

 

*** عملکرد بودجه در هفت ‌ماهه نخست سال ۹۹

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس گزارش عملکرد بودجه، در هفت ‌ماهه نخست سال حدود ۲۹۰ هزار میلیارد تومان درآمد کسب شده است که نسبت به منابع ۵۷۱ هزار میلیارد تومانی بودجه سال جاری هنوز اختلاف ۲۸۰ هزار تومانی وجود دارد.

همچنین طبق اعلام رییس سازمان برنامه و بودجه، در هشت ماه نخست سال جاری ۳۳۴ هزار میلیارد تومان منابع به خزانه واریز شده که تاکنون ۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع پیش‌بینی‌شده در هشت ‌ماهه نخست سال محقق نشده است.

بر این اساس در هفت ‌ماهه نخست سال ۹۹، ‌۱۲۳ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی وصول شده است که ۳۰ هزار میلیارد تومان سهم اشخاص حقوقی، ‌۲۲ هزار میلیارد تومان مالیات بر درآمد، ۱۴ هزار میلیارد تومان مالیات بر ثروت و ۷ هزار میلیارد تومان از محل مالیات بر واردات بوده است.

همچنین در این مدت ۴۵۰۰ میلیارد تومان سود شرکت‌های دولتی و ۱۱ هزار میلیارد تومان از محل سایر درآمدهای حاصل از مالکیت دولت وصول شده است.

 

*** رشد ۲۵۰ درصدی منابع نفتی بودجه ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، گفتنی است، در این مدت درآمد حاصل از صادرات نفت و میعانات حدود ۶ هزار میلیارد تومان بوده است اما ۲۵ هزار میلیارد تومان از محل فروش شرکت‌های دولتی حاصل شده است.

نکته جالب توجه اینکه، در حالی که تنها ۶۰۰۰ میلیارد تومان منابع نفتی وصول شده است، در لایحه ۱۴۰۰ با لحاظ درآمد ۱۹۹ هزار میلیارد از این محل عملاً شاهد رشد ۲۵۰ درصدی منابع مذکور نسبت به قانون بودجه سال ۹۹ هستیم.

این درحالی است که کل درآمدهای مصوب از این محل ۱۱۵۰۰ میلیارد تومان بوده است، به این ترتیب حدود ۱۳٫۵ هزار میلیارد تومان بیش از سقف مقرر از این محل درآمد کسب شده است.

همچنین در سال ۹۹ مجوز برداشت ۲ هزار میلیارد تومانی از صندوق توسعه ملی صادر شده بود که تا کنون حدود ۱۲هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برداشت شد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 10 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول