اخبار برگزیده

کد خبر:241491
پ
iralp-500×250
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

رشد ۱۰ درصدی تولیدات صنایع معدنی

بررسی داده‌های مقدماتی از تولید کالاهای منتخب بخش معدن و صنایع معدنی گویای رشد ۱۰.۶ درصدی در زمینه مس، فولاد و سیمان است.

بررسی داده‌های مقدماتی از تولید کالاهای منتخب بخش معدن و صنایع معدنی گویای رشد ۱۰.۶ درصدی در زمینه مس، فولاد و سیمان است.

 

*** رشد ۱۰ درصدی تولیدات صنایع معدنی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سیمان تولیدی بیش از ۷۰ واحد تولیدکننده این بخش در دوره فروردین لغایت آبان ماه سال ۹۹ به رقم ۴۸ میلیون تن رسید که افزایش تولید ۱۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ را دارد.

هفت ماهه ابتدایی سال ۹۹ تولید سیمان ۴۲ میلیون تن بود که در مقایسه با دوره مشابه در سال گذشته ۱۴ درصد افزایش ثبت کرد.

آمار مورد بررسی گویای آن است که تولید سیمان کشور در دوره نیمه نخست ۹۹ با رشد ۱۴.۴ درصدی نسبت به ۶ ماهه ابتدایی سال ۹۸ به رقم ۳۵ میلیون و ۶۳۹.۶ هزار تن رسید، ضمن اینکه تولید ۶ ماهه نخست سال گذشته ۳۱ میلیون و ۱۵۳.۵ هزار تن تولید شده بود.

 

*** صادرات بیش از ۱۶۰ میلیون دلاری

 

هفت ماهه ابتدایی سال ۹۹ مجموع زنجیره سیمان صادراتی به وزن هفت میلیون و ۶۳۰ هزار و ۴۲۸ تن ثبت شد که در مقایسه با مدت مشابه در سال ۹۸ کاهش ۲۴ درصدی دارد.

ارزش صادرات زنجیره سیمان در هفت ماهه سال جاری به بیش از ۱۶۳.۴ میلیون دلار رسید که نسبت به دوره مشابه سال ۹۸ افت ۱۱ درصدی دارد.

واردات زنجیره سیمان در دوره هفت ماهه ۹۹ از نظر وزن بیش از ۲۴ هزار تن به ارزش بالغ بر ۱۷.۶ میلیون دلار بود، واردات از لحاظ وزن و ارزش در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ به ترتیب ۲۷ و ۳۴ درصد کاهش نشان می دهد.

مجموع صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در دوره این گزارش ۲۱ میلیون و ۱۷۶ هزار و ۹۲۱ تن به ارزش افزون بر سه میلیارد و ۴۹.۴ میلیون دلار ثبت شده است.

 

*** تولید ۱۹۲ هزار تن مس کاتد

 

بررسی آمارهای وزارت صنعت، گویای تولید ۱۹۲ هزار تن مس کاتد در دوره هشت ماهه ابتدایی سال ۹۹ است که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ افزایش ۹ درصدی را ثبت کرد.

میزان مس کاتد تولیدی در دوره هفت ماهه سال ۹۹ به رقم ۱۶۹ هزار تن رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ رشد هشت درصدی داشت.

همچنین در۶ ماهه ابتدایی سال ۹۸ میزان تولید کاتد مس با رشد ۸.۱ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ به ۱۴۴.۸ هزار تن رسید، ضمن اینکه در نیمه نخست سال گذشته ۱۳۳ هزار تن کاتد مس تولید شده بود.

ارزش صادرات مس و محصولات پایین دستی در هفت ماهه سال جاری به رقم بیش از ۴۵۷.۵ میلیون دلار رسید که افت ۴۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ دارد.

برپایه جداول تجارت خارجی کشور در مدت فروردین لغایت مهر ماه سال ۹۹ حجم صادرات مس و محصولات پایین دستی به رقم ۱۰۰ هزار و ۱۶۴ تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۳ درصد کاهش نشان می‌دهد.

 

*** گذر تولید فولاد خام از سطح ۱۹ میلیون تن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، آمارهای وزارتخانه یاد شده گویای آن است که میزان تولید فولاد خام (شمش) در دوره هشت ماهه سال ۹۹ به رقم بیش از ۱۹ میلیون تن رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ رشد هشت درصدی دارد.

میزان تولید فولاد خام در مدت فروردین لغایت مهرماه سال جاری برابر با ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن بود که نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ افزایش ۸.۷ درصدی دارد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت در آمار خود میزان تولید شمش فولادی در دوره ۶ ماهه ابتدایی سال ۹۹ را ۱۳ میلیون و ۹۲۹.۹ هزار تن ثبت کرد که در مقایسه با ۱۲ میلیون و ۷۸۲.۳ هزار تن عملکرد نیمه نخست سال ۹۸ رشد ۹ درصدی داشت

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول