اخبار برگزیده

کد خبر:241309
پ
فولاد
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

بازگشت آرامش و تعادل به بازار خودرو و مسکن با تمرکز عرضه فولاد در بورس

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از بازگشت آرامش و تعادل به بازار خودرو و مسکن با تمرکز عرضه فولاد در بورس خبر داد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از بازگشت آرامش و تعادل به بازار خودرو و مسکن با تمرکز عرضه فولاد در بورس خبر داد.

 

*** حمایت از تولید و تعادل بازار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، غلامرضا مرحبا با بیان اینکه به منظور حمایت از تولید و تعادل بازار، کل محصولات فولادی کشور باید در بورس کالا عرضه شود، اظهار داشت:

برای تنظیم بازارها، یک اصل بدیهی وجود دارد که آن، شفافیت در زنجیره تولید است.

با عرضه زنجیره تولید فولاد در بورس کالا، علاوه بر آنکه تولید و فروش شرکت‌ها شفاف می‌شود، از ایجاد رانت جلوگیری شده و تولید و توزیع ساماندهی می‌شود.

 

وی با تاکید بر اینکه عرضه فولاد در بورس کالا از اتفاقات خوب اقتصادی کشور در سال‌های گذشته بوده است، بیان کرد:

ریشه التهاب‌های قیمتی در ماه‌های گذشته به عرضه بخشی از فولاد کشور در خارج از بورس بوده است که همین موضوع باعث چندگانگی قیمت شد، محصولاتی که در بازار آزاد نیز عرضه شد، قابل دسترس بود و به این ترتیب عرضه کم محصول در بورس به افزایش قیمت‌ها دامن زد.

 

*** رشد قیمت محصولات فولادی از عوامل نوسانات قیمت مسکن و خودرو

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان ضمن بیان اینکه بخشی از افزایش قیمت مسکن و خودرو به رشد قیمت محصولات فولادی مرتبط است، اظهار داشت:

وقتی برخی تولیدکنندگان با عرضه کم در بورس و فروش در بازار آزاد به فکر منفعت شخصی خود بودند، قیمت مسکن و خودرو نیز متأثر از قیمت فولاد و واسطه‌گری برخی خریداران محصول ارزان، افزایش یافت و مشکلات اقتصادی مردم بیشتر شد که این چرخه معیوب عرضه به زودی سامان می‌یابد.

تمرکز عرضه محصولات در بورس کالا به نفع تولید و مردم است، بدون شک اگر همچنان بخشی از محصولات خارج از بورس معامله شود، مشکلات ماه‌های گذشته ادامه می‌یابد.

 

*** عرضه فولاد در بورس کالا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عرضه کل تولید فولاد در بورس کالا و فاصله گرفتن از قیمت‌گذاری دستوری، موضوع مورد تاکید این روزهای کارشناسان، دولت و نمایندگان مجلس است تا با تحقق آن، علاوه بر کنار رفتن واسطه‌ها و حذف فاصله زیاد قیمت‌های رسمی و غیررسمی، انگیزه تولید در صنایع بالادستی و پایین‌دستی افزایش یابد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 8 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول