کد خبر:241470
پ
کشاورز
بر اساس گزارش تفریغ بودجه 97:

اوراق خزانه اسلامی به جای کشاورزان خسارت‌دیده به بانک کشاورزی واگذار شد

بر اساس گزارش تفریغ بودجه ۹۷، صندوق بیمه محصولات کشاوری، اوراق خزانه اسلامی را به جای کشاورزان خسارت دیده به بانک کشاورزی واگذار کرده است.

بر اساس گزارش تفریغ بودجه ۹۷، صندوق بیمه محصولات کشاوری، اوراق خزانه اسلامی را به جای کشاورزان خسارت دیده به بانک کشاورزی واگذار کرده است.

 

*** سهم دولت و تقویت صندوق بیمه محصولات کشاورزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، طبق بند (ج) تبصره ۶ قانون بودجه ۹۷ و در اجزای ماده ۳۲ قانون برنامه ششم توسعه مبلغ ده هزار میلیارد ریال جهت پرداخت سهم دولت و تقویت صندوق بیمه محصولات کشاورزی از محل منابع ماده ۱۰ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده ۱۲ قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور اختصاص و مبلغ مذکور صد در صد تخصیص یافت.

در گزارش تفریغ بند (ج) آمده است سازمان برنامه و بودجه کشور در تاریخ ۵ خرداد۹۷ مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال در قالب اعتبارات هزینه ای از محل منابع ماده ۱۰ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده ۱۲ قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور (به نسبت مساوی) برای صندوق بیمه محصولات کشاورزی ، تعیین و ابلاغ نموده است.

صندوق بیمه محصولات کشاورزی در تاریخ دوم بهمن ۹۷ نسبت به مبادله موافقتنامه با سازمان برنامه و بودجه کشور اقدام نموده که عملکرد اعتبارات مذکور مشخص است.

 

*** تامین مالی دولت

 

لازم به ذکر است، بر اساس این گزارش از آن جایی که منبع مشخصی در این بند برای پرداخت در نظر گرفته نشده و اوراق موضوع بند (ه) تبصره ۵ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور به منظور تامین مالی دولت جهت پرداخت به طلبکاران از جمله بابت بیمه محصولات کشاورزی پیش‌بینی گردیده مبلغ هفت هزار میلیارد ریال از اعتبارات موضوع این بند به صورت اسناد خزانه اسلامی از محل اوراق موضوع بند مذکور در اختیار صندوق بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفته است بر اساس حکم بند اخیرالذکر دولت می تواند اسناد خزانه اسلامی را با حفظ قدرت خرید و با سررسید تا سه سال صادر و به طلبکاران بابت بیمه محصولات کشاوری واگذار کند.

از آن جایی که تعداد کشاورزان طلبکار از صندوق معمولا زیاد و با مبلغ ریز می باشند عملا امکان واگذاری اوراق تخصیص یافته به طلبکاران صندوق میسر نمی‌باشد، صندوق بیمه محصولات کشاوری با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ، مغایر با مفادبند (ه) تبصره فوق الذکر به جای کشاورزان خسارت دیده، بانک کشاورزی را به عنوان ذی نفع اوراق معرفی و اوراق را به بانک مذکور واگذار نموده است، مابقی اعتبار اختصاص یافته به مبلغ دو هزار میلیاردریال به صورت نقد در اختیار صندوق مربور قرار گرفته است.

 

*** پرداخت سهم دولت به صندوق بیمه محصولات کشاورزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، باتوجه به مراتب فوق معادل ۹۰ درصد از اعتبارات موضوع این بند به عنوان سهم دولت به صندوق بیمه محصولات کشاورزی پرداخت شده که مبین عدم رعایت مفاد حکم این بند و جزء یک بند (ب) ماده ۳۲ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامتی ایران است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 9 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول