کد خبر:241091
پ
تقی نبئی
رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران:

کمبود فناوری روز در بخش معدن از دلایل خام‌فروشی است

رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران، کمبود فناوری روز در بخش معدن را از دلایل خام‌فروشی عنوان کرد.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران، کمبود فناوری روز در بخش معدن را از دلایل خام‌فروشی عنوان کرد.

 

*** ۶۰ میلیارد تن ذخیره معدنی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، تقی نبئی با بیان اینکه اکنون ۴۱ هزار نفر عضو متخصص سازمان نظام مهندسی معدن ایران در ۳۱ استان منطبق با ذخایر معدنی پراکندگی دارند افزود:

بخش‌معدن علاوه بر ایجاد اشتغالزایی مورد نیاز در محرومیت زدایی در سطح کشور می تواند نقش موثری داشته باشد و اکنون موانع ایجادی برای فروش نفت، فرصت ارتقای جایگاه‌‌معدن در اقتصاد کشور را فراهم ساخته است.

ایران اکنون دارای حدود ۶۰ میلیارد تن ذخیره‌معدنی شناسایی شده است که از این رقم نزدیک به ۴۰ میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.

براساس آمارهای رسمی منتشر شده، سهم بخش‌معدن و صنایع معدنی از صادرات غیرنفتی نزدیک به ۲۰ درصد در سال گذشته بود و وزارت صنعت،‌معدن و تجارت وعده داده، امسال این میزان به ۲۵ درصد برسد.

 

*** نقش شرکت های دانش بنیان

 

رییس سازمان نظام مهندسی‌معدن ایران در پایان سخنان خود در خصوص شرکت های دانش بنیان عنوان کرد:

امروز شرکت های دانش بنیان برای رشد بخش‌معدن وارد عمل شده اند و شرکت دانش بنیان زیر مجموعه بنیاد برکت در قالب تزریق دانش به بخش‌معدن، زمینه رشد آن را فراهم سازد.

ایران اکنون نزدیک به پنج هزار و ۶۰۰ معدن فعال دارد که سالیانه بطور متوسط ۴۰۰ میلیون تن انواع مواد‌معدنی از آنها استخراج می شود که سهم مصالح ساختمانی ۶۰ تا ۶۵ درصد برآورد شده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + بیست =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول