کد خبر:240975
پ
صادرات نفت
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

پیش‌بینی درآمد نفتی در بودجه ۱۴۰۰ منطقی است؟

بر اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، درآمدهای ایران از محل صادرات نفت، ۱۹۹ هزار میلیارد تومان تعیین شده است.

بر اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، درآمدهای ایران از محل صادرات نفت، ۱۹۹ هزار میلیارد تومان تعیین شده است.

 

*** جلوگیری از تورم با تصمیم‌گیری منطقی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد خطیبی در این باره، اظهار کرد:

رقمی که از محل درآمد نفت در لایحه بودجه لحاظ شده است به دو عامل قیمت و میزان صادرات بستگی دارد، در مورد قیمت نمی‌توان از هم اکنون صحبت کرد، البته ۴۰ دلار در نظر گرفته شده که امیدواریم محقق شود.

 

وی با بیان اینکه باتوجه به تصمیم اخیر اوپک پلاس می‌توان امیدوار بود که عدد ۴۰ دلار محقق شود، افزود:

البته این مساله نیز می تواند نوسان داشته باشد اما بازار امیدوار کننده است، در مورد مساله بعدی یعنی میزان صادرات نیز باید گفت که هر رقمی که تعیین می‌شود باید با دلیل و منطق باشد.

 

***  مقدار صادرات نفت چند برابر می‌شود؟

 

کارشناس حوزه انرژی با تاکید بر اینکه رقم صادرات سال ۹۸ از عدد تعیین شده سال ۹۹ بسیار پایین‌تر بوده و سوال اصلی این است که در سال آینده قرار است چه اتفاقی بیفتد که مقدار صادرات نفت چند برابر شود، تصریح کرد:

اگر به این سوال پاسخ داده شود می‌توان مجاب شد، اگر بخواهیم یک رقم منطقی را برای بودجه سال ۱۴۰۰ در نظر بگیریم باید رقمی معادل یکی دو سال اخیر را لحاظ کنیم.

اگر با یک اطمینان فرض کنیم که سال ۱۴۰۰ متفاوت از یکی دو سال اخیر خواهد بود و صادرات ما جهش خواهد کرد باید یک دلیل و منطق دقیق داشته باشیم، اما اگر قرار باشد منطقی عمل کنیم باید رقمی معادل یکی دو سال اخیر را در نظر بگیریم.

 

وی با بیان اینکه رقم مطرح شده ابهام دارد و نمی‌توان آن را توجیه کرد، گفت:

مگر اینکه فرض خاصی پشت آن وجود داشته باشد، به طور مثال دولت گمان کرده باشد که سال آینده تمام تحریم‌های نفت برداشته می‌شود و ما می‌توانیم در شرایط عاری از تحریم، نفت را صادر کنیم.

اگر این فرض محقق شود، صادرات دو میلیون بشکه و حتی بالاتر از آن عملی خواهد شد ولی اگر چنانچه این فرض محقق نشود شاهد کسری بودجه بسیار سنگین برای این دولت و دولت بعد خواهیم بود.

پس از تنظیم بودجه برای درآمد بالا هزینه بالا نیز درنظر گرفته می‌شود.

زمانی که درآمد محقق نشود محل هزینه‌ها مبهم است و آن زمان تورم عجیبی ایجاد می‌‍شود که فشار زیادی را بر مردم و کشور تحمیل می‌کند.

به همین دلیل برای جلوگیری از چنین تورمی باید رقم‌ها منطقی و با یک اطمینان بالا قابل تحقق باشد، زیرا در غیر این صورت مشکلات زیادی به وجود می‌آید.

 

*** پیش‌بینی درآمد ایران از محل صادرات نفت 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، ‌ درآمد ایران از محل صادرات نفت، ‌میعانات گازی و گاز بیش از ۱۹۹ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

با این حال چنانچه منابع دولت از محل صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز در سال ۱۴۰۰ کمتر از سقف ۱۹۹ هزار میلیارد تومان تعیین شده باشد، به دولت اجازه داده می‌شود با رعایت قانون نسبت به تامین مابه‌التفاوت حاصل شده از منابع حساب ذخیره ارزی اقدام کند.

همچنین در صورت تحقق درآمد مازاد بر سقف ۱۹۹ هزار میلیارد تومان، ‌درآمد حاصله بر اساس قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور به حساب ذخیره ارزی واریز خواهد شد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هشت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول