کد خبر:241012
پ
جهانگیری
معاون اول رئیس‌جمهوری:

ابلاغ مصوبه پاداش ۱۵ درصدی مشترکان خوش مصرف گاز

معاون اول رئیس‌جمهوری، مصوبه هیئت دولت درباره اعمال پاداش ۱۵ درصدی مشترکان خوش مصرف گاز را ابلاغ کرد.

معاون اول رئیس‌جمهوری، مصوبه هیئت دولت درباره اعمال پاداش ۱۵ درصدی مشترکان خوش مصرف گاز را ابلاغ کرد.

 

*** تخفیف گازبهای مشترکان خوش‌مصرف

 

به گزارش خبرگزاری صنایع،  در متن این مصوبه که توسط اسحاق جهانگیری به وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ شده، آمده است:

هیئت وزیران در جلسه‌ ۵ آذرماه ۱۳۹۹ به پیشنهاد وزارت نفت و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

۱. مشترکان گاز بخش خانگی که مصرف گاز آن‌ها در دوره زمانی شانزدهم آبان‌ماه تا پانزدهم اسفندماه هر سال نسبت به دوره مشابه سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ در میانگین دمای یکسان طول دوره صورتحساب بیش از ۱۰ درصد کاهش یابد مشمول تخفیف پاداش صرفه‌جویی معادل ۱۵ درصد گازبهای صورتحساب دوره خواهند شد.

تبصره ١: برای ساختمان‌هایی که تنها در سال ۱۳۹۸ دارای سابقه مصرف گاز طبیعی باشند مبنای مقایسه سال ۱۳۹۸ خواهد بود و مشترکان گاز طبیعی که از سال ۱۳۹۹ یا پس از آن گازرسانی می‌شوند از سال بعد از گازرسانی بر مبنای مصرف گاز سال قبل مشمول این تصویب‌نامه خواهند شد.

تبصره ٢: دستورالعمل نحوه اعمال معادل‌سازی مصرف گاز بر اساس دمای یکسان ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب‌نامه توسط وزیر نفت ابلاغ می‌شود.

۲. با هدف مدیریت تقاضا و بازدارندگی مصارف غیرضروری بخش خانگی در صورتی که مصرف گاز مشترکان یادشده در بازه زمانی مذکور در بند ۱ این تصویب‌نامه نسبت به میانگین مصرف آن‌ها در دوره مشابه در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ در میانگین دمای یکسان طول دوره‌ صورتحساب بیش از ۱۵ درصد افزایش یابد، کل مصرف مشترک مشمول افزایش ۱۵ درصدی با رعایت بند ب ماده یک قانون هدفمند کردن یارانه‌ها (مصوب ۱۳۸۸) و اصلاحات بعدی آن خواهد شد.

۳. در صورتی که مصرف‌گاز ساختمان‌های اداری دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری (مصوب ۱۳۸۶) در بازه زمانی مندرج در بند ۱ این تصویب‌نامه از ۸۰ درصد میانگین مصرف آن‌ها در دوره مشابه در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ در میانگین دمای یکسان طول دوره صورتحساب بیشتر شود، کل مصرف مشترک مشمول افزایش ۵۰ درصدی با رعایت بند ب ماده ۱ قانون هدفمندکردن یارانه‌ها و اصلاحات بعدی آن خواهد شد.

۴. در صورتی که مشترکان غیر خانگی گاز طبیعی با مصرف ۵٠٠٠ مترمکعب در ساعت و بالاتر با درخواست شرکت ملی گاز ایران در بازه زمانی مذکور در بند ۱ این تصویب‌نامه حداقل برای ۱۰ روز متوالی مصرف خود را به میزان ۳۰ درصد کاهش دهند، متناسب با میزان کاهش مصرف گاز، مشمول تخفیف معادل ۵ درصد گازبهای صورتحساب دوره خواهند شد.

۵. منابع حاصل از اجرای این تصویب‌نامه با رعایت قوانین و مقررات مربوط صرفاً برای مدیریت تقاضا، کاهش هدررفت، بهینه‌سازی مصرف گاز و توسعه گازرسانی هزینه می‌شود.

۶. مشترکان گاز طبیعی که از تسهیلات مصوبه شماره ۳۸۳۹۸۸ مورخ ۱۳۹۴/۱۰/۳ شورای اقتصاد و اصلاحات بعدی آن در خصوص بهینه‌سازی سامانه‌های گرمایشی/ موتورخانه بهره‌مند شوند مشمول مزایای تشویقی این تصویب‌نامه نخواهند شد.

۷. در اجرای این تصویب‌نامه شرکت ملی گاز ایران/ شرکت‌های گاز استانی موظف‌اند از طریق درج در قبوض، پیامک و تعامل مستمر با مشترکان گاز، نسبت به اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به مصرف‌کنندگان اقدام کنند.

۸. مشترکان مصرف‌کننده خوراک پتروشیمی مشمول احکام این تصویب‌نامه به جز بند ۴، نمی‌شوند.

 

*** اصلاح الگوی مصرف گاز

به گزارش خبرگزاری صنایع، چندی پیش در نشست هیئت دولت، ‌راهکارهای اجرای رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی، بحث و بررسی شد و رییس‌جمهوری دستورهای لازم را به دستگاه‌های ذی‌ربط صادر کرد.

در این نشست، با توجه به رشد روزافزون جمعیت و رشد ساخت ‌و ساز مسکن و توسعه اشتغال و لزوم مهار و مدیریت مصرف گاز در کشور، هیئت وزیران تصمیم‌هایی را به‌ منظور اصلاح الگوی مصرف مشترکان گاز طبیعی در ایام سرد سال اتخاذ کرد و در نتیجه آن، به موجب تصمیم دولت، مشترکان گاز طبیعی بخش خانگی که مصرف گاز آنها در دوره زمانی ۱۶ آبان تا ۱۵ اسفندماه در هر سال، نسبت به دوره مشابه سال‌های ۹۶ و ۹۷ در میانگین دمای یکسان طول دوره صورتحساب، بیش از ۱۰ درصد کاهش یابد، مشمول پاداش صرفه‌جویی معادل ۱۵ درصد گازبهای صورتحساب دوره خواهند شد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول