کد خبر:241097
پ
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

لایحه بودجه ۱۴۰۰ بدترین بودجه سال‌های اخیر/ لایحه بودجه ۱۴۰۰ مایه آبروریزی است/ کار برای دولت بعدی به شدت سخت خواهد شد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه لایحه بودجه ۱۴۰۰ بدترین بودجه سال‌های اخیر و مایه ابروریزی برای دولت است، کار را برای دولت بعدی با توجه به تعهداتی که در این لایحه وجود دارد بسیار سخت دانست.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه لایحه بودجه ۱۴۰۰ بدترین بودجه سال‌های اخیر و مایه ابروریزی برای دولت است، کار را برای دولت بعدی با توجه به تعهداتی که در این لایحه وجود دارد بسیار سخت دانست.

 

*** اصلاح ساختار در بودجه ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، جعفر قادری، در خصوص اینکه آیا اثری از اصلاح ساختار در بودجه ۱۴۰۰ دیده می‌شود، اظهار کرد:

مجلس هنوز فرآیند بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ را شروع نکرده است.

بودجه سال ۱۴۰۰ دوازدهم آذر ماه تقدیم مجلس شد و نمایندگان تا ۱۰ روز فرصت دارند پیشنهادات خود را به کمیسیون‌های تخصصی ارائه دهند و کمیسیون‌های تخصصی هم ۲ هفته فرصت دارند تا جمع‌بندی‌های خود را اعلام کنند.

بودجه ۱۴۰۰ بدترین‌بودجه‌ای است که در این سال‌ها داشتیم،‌بودجه عمومی دولت از ۵۷۰ هزار میلیارد تومان با رشد ۴۷ درصدی به ۸۴۰ هزار میلیارد تومان رسیده و ما در هیچ دوره‌ای شاهد چنین رشدی نبودیم.

دولت در این شرایط تحریم که امیدی به فروش نفت وجود نداردبودجه را به شکل صوری تنظیم کرده و بیش از ۴۰ درصد از منابع درآمدی‌بودجه را هم به منابع نفتی وابسته کرده است.

 

*** انتشار اسناد خزانه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس انتشار اسناد خزانه را به معنای همان استقراض از بانک مرکزی دانست و گفت:

از ۸۴۰ هزار میلیارد تومان به عنوان منابع درآمدی‌بودجه ۲۵۰ هزار میلیارد تومان آن از محل مالیات بوده و ۹۰ هزار میلیارد تومان هم از محل فروش سهام دولت در واحدهای تولیدی است اما بقیه موارد از محل اسناد خزانه و فروش نفت است.

دولت در سال پایانی عمر خود با این مدل‌بودجه‌ریزی، در حقیقت اعتبار و وجهه خودش را زیر سوال برده زیرا ابتدا هزینه‌ها را ردیف کرده و سپس معادل آن درآمدها را تعریف کرده و به همین دلیل هم معتقدم که این بدترین‌‌بودجه ممکن در طول این سال‌ها است.

این تعهدات دولت در بخش هزینه‌ای‌بودجه به شدت برای دولت بعدی سنگین خواهد بود و امیدواریم که تعمدی در کار نباشد اما به هر ترتیب کار را برای دولت بعدی به شدت سخت خواهد کرد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول