کد خبر:241018
پ
مصباحی-مقدم
رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار:

قوانین و دادگاه مشخصی برای رسیدگی به جرائم سبدگردان‌های متخلف بورس وجود ندارد

رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار نسبت به نبود قوانین و دادگاه مشخص برای رسیدگی به جرائم سبدگردان‌های متخلف بورس انتقاد کرد.

رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار نسبت به نبود قوانین و دادگاه مشخص برای رسیدگی به جرائم سبدگردان‌های متخلف بورس انتقاد کرد.

 

*** برخورد با سبدگردانان متخلف بورس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، غلامرضا مصباحی مقدم با بیان اینکه در ایران با دو بخش در بازار سرمایه مواجه هستیم، اظهار کرد:
فعالان این بازار، سازمان بورس اوراق بهادار به‌عنوان نهاد رگولاتور و نیز شرکت‌های بورسی هستند و در این میان، سازمان بورس، جایگاه حاکمیتی در قبال شرکت‌های بورسی دارد و همانند وظیفه بانک مرکزی در قبال بانک‌ها، وظیفه نظارت بر شرکت‌های بورسی برعهده سازمان بورس است.

وی درباره اعلام خبری مبنی بر تهیه لیستی از متخلفان بورسی و ارسال آن به دستگاه قضائی، گفت:
در مورد تخلفات بورسی، همانند مفاسد اقتصادی لازم است که جرائم احتمالی به‌صورت تخصصی مورد رسیدگی قرار گیرند، اما اکنون نه قوانین مشخصی درباره رسیدگی به جرائم احتمالی سبدگردان‌ها وجود دارد و نه دادگاهی تخصصی در این حوزه شکل گرفته است، بنابراین چنین طرح دعوی، ممکن است با مشکلاتی مواجه شود.

 

*** سازمان بورس داد و ستدی در بازار سرمایه ندارد

 

مصباحی مقدم با اشاره به منع فعالیت کارکنان بورس در بازار، بیان کرد:

سازمان بورس، هیچ داد و ستدی در این بازار نداشته و کارکنان بورس نیز طبق قانون از هرگونه ورودی به بازار سرمایه، اعم از خرید و فروش سهام و یا فعالیت‌های دیگر منع شده‌اند.

اگر تخلفی از سوی اشخاص حقوقی که شرکت‌های فعال در بازار هستند یا اشخاص حقیقی به‌عنوان سرمایه‌گذاران در این بازار رخ داده باشد وظیفه رسیدگی به آن بر عهده سازمان بورس اوراق بهادار است.

 

وی در ادامه، خاطرنشان کرد:

سازمان بورس سازمان نظارتی است و یک قانون مفصلی دارد که سال ۱۳۸۴ مصوب شده و مبنای عمل سازمان بورس است که باید مطابق آن قانون مصوب از تخلفات و دستکاری در قیمت‌ها و معاملات جلوگیری شود و با توجه به آنچه از شرح وظایف سازمان بورس مشخص است، به نظارت سازمان یا نهاد دیگری خارج از نهاد بورس بر بازار سرمایه، نیازی نیست، البته دستگاه‌های نظارتی مانند سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات می‌توانند بر عملکرد خود سازمان بورس نظارت داشته باشند، اما طرح دعاوی در دادگاه موضوع دیگری است که با توجه به نبود دادگاه‌های تخصصی با اشکال مواجه می‌شود.

 

مصباحی مقدم در خصوص نهادهای نظارتی، گفت:
اگرچه حق شکایت از سوی نهادهای نظارتی وجود دارد اما اگر یک نهاد ناظر طرح موضوع در قوه قضاییه می‌کند، نباید پیرامون آن جنجال رسانه‌ای راه بیندازد، چراکه آرامش بازار تحت تأثیر این جریان به هم می‌ریزد و قطعاً روی سرمایه‌گذاری مردم اثرگذار خواهد بود.

 

*** تخریب بورس، تخریب مصالح عمومی کشور است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان با اشاره به اینکه تخریب نهادهایی مثل بورس، تخریب مصالح عمومی کشور است، اظهار کرد:
هم اکنون ۱۶ میلیون نفر سهام‌دار حقیقی در بازار داریم، ضربه زدن به منافع این گروه پرشمار به طور حتم خلاف مصالح ملی است.، همچنین حق شکایت و پیگیری قضایی از سوی سازمان بورس و شرکت‌های بورسی که مورد چنین اتهاماتی قرار گرفته‌اند، از رسانه‌های متخلف محفوظ است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول