کد خبر:241137
پ
فولاد
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

دستیابی به بیش از ۷۰ درصد ظرفیت پیش‌بینی شده طرح جامع فولاد

بررسی ظرفیت ۸۴ واحد فولاد سازی کشور، گویای دستیابی به بیش از ۷۰ درصد ظرفیت پیش‌بینی شده برای افق ۱۴۰۴ است.

بررسی ظرفیت ۸۴ واحد فولاد سازی کشور، گویای دستیابی به بیش از ۷۰ درصد ظرفیت پیش‌بینی شده برای افق ۱۴۰۴ است.

 

*** ظرفیت فولادسازی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، براساس ظرفیت‌سنجی ۸۴ واحد فولادسازی کشور که از سطح بیش از هفت میلیون تن تا کمتر از ۱۰۰ هزار تن رده بندی شده اند، در نیمه نخست سال جاری در مجموع ظرفیت تولید ۳۹ میلیون و ۸۲۱ هزار تن تحقق یافته است.

برپایه آمار مورد بررسی مجموعه‌های فولاد مبارکه (با ۱۸.۱درصد)، خوزستان (با ۹.۶ درصد) و ذوب آهن (با ۹.۱ درصد) در مجموع ۳۶.۸ درصد ظرفیت فولادسازی کشور را به خود اختصاص داده اند. 

فولاد مبارکه با ۷.۲ میلیون تن، خوزستان ۳.۸ و ذوب آهن ۳.۶ میلیون تن در مجموع ۱۴.۶ میلیون تن ظرفیت فولادسازی کشور را در اختیار دارند.

 

*** صادرات فولاد

 

بدون در نظر گرفتن واحدهای یاد شده، ۲۰ شرکت فولادسازی کشور بیش از یک تا ۶ درصد ظرفیت فولادسازی را دارند، این واحدها اغلب در برنامه‌های چهارم، پنجم و ششم توسعه تکمیل و راه‌اندازی شده‌اند، ضمن اینکه برنامه ششم توسعه سال ۱۴۰۰ به پایان می‌رسد.

علاوه براین تعداد ۶۰ شرکت فولادسازی در کشور ۰.۱ تا ۰.۸ درصد ظرفیت کل را دارند و درعین حال هفت شرکت هریک دارای ظرفیت ۱۰۰ هزارتنی، ۱۹ شرکت در دامنه ۹۵- ۵۰ هزارتنی قرار دارند و ۱۸  شرکت هم در حد ۵۰- ۳۰ هزارتنی جای گرفته اند.

براساس طرح جامع فولاد در افق ۱۴۰۴ ظرفیت فولادسازی کشور باید به ۵۵ میلیون تن برسد که با احتساب تولید حداقل ۵۰ میلیون تن، انتظار می‌رود با مصرف ۳۰ تا ۳۵ میلیون تن در داخل کشور بقیه به بازارهای هدف صادراتی راه یابد.

 

*** ایران، دهمین فولاد ساز جهان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ایران اکنون دهمین فولادساز جهان محسوب می شود و براساس آمارهای سال ۹۸ میلادی ( ۲۰۱۹) در زمینه صادرات فولاد خام (شمش) ایران در رده نوزدهمین صادر کننده قرار گرفت و از لحاظ صدور محصولات رده ۵۳ را به خود اختصاص داد. 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول