کد خبر:241201
پ
تسهیلات-مسکن
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

اختصاص تنها ۵.۵ درصد از تسهیلات بانکی به بخش مسکن

بر اساس اعلان بانک مرکزی، تنها ۵.۵ درصد از کل تسهیلات بانک‌ها به بخش‌ مسکن اختصاص یافته است.

بر اساس اعلان بانک مرکزی، تنها ۵.۵ درصد از کل تسهیلات بانک‌ها به بخش‌ مسکن اختصاص یافته است.

 

*** تسهیلات بانکی در بخش مسکن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در یک سال منتهی به آبان ۹۹ قیمت‌مسکن در شهر تهران به صورت پیوسته افزایش داشته است و از حدود مترمربعی ۱۲ میلیون تومان در آبان ۹۸ به متری ۲۷ میلیون تومان در آبان ۹۹ رسیده است.

به تبع افزایش قیمت‌مسکن، شاخص کرایه‌مسکن اجاری در شهر تهران در همین مدت ۲۸ درصد افزایش یافته است که کارشناسان علت این افزایش قیمت را انباشت تقاضای‌مسکن در طی ۷ سال گذشته و نوسان نرخ ارز و تأثیر آن بر بازار دارایی‌ها برمی‌شمارند.

با توجه به آمار میانگین حدود ۷۰۰ هزار ازدواج در ۱۰ سال گذشته و همچنین تعداد قابل توجهی خانوار بد‌مسکن و حاشیه‌نشین، می‌توان اذعان نمود که کشور در سال‌های اخیر به حداقل ساخت ۱ میلیون‌مسکن در سال نیاز داشته است اما در سال‌های ۹۲ تا ۹۹ به صورت میانگین سالانه ۳۵۰ هزار‌مسکن در سال ساخته شده است که این آمار حتی به اندازه نیاز زوج‌های تازه ازدواج‌کرده هم نیست.

 

*** کمبود ساخت در سال‌های گذشته

 

کمبود ساخت‌مسکن در طی سال‌های گذشته باعث شد تا بازا‌ مسکن با تقاضای انباشت شده مواجه شود و نیاز به ورود دولت به بازار‌مسکن بیش از پیش احساس شود.

درنتیجه همین امر رئیس‌جمهور در آذر ۹۸ برای جبران بخشی از کاستی‌های دولت در حوزه‌مسکن، دستور اختصاص ۲۰ درصد تسهیلات بانکی به بخش‌مسکن را صادر کرد تا به این ترتیب حمایتی از خریداران و سازندگان‌مسکن صورت بگیرد.

در این میان بررسی اطلاعات تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۶ ماهه ابتدای سال جاری که توسط بانک مرکزی منتشر شده است، نشان می‌دهد که بانک‌ها تنها ۵.۵ درصد از کل تسهیلات خود را به بخش‌مسکن اختصاص داده‌اند و باقی تسهیلات خود را به دیگر بخش‌ها ارائه و به این ترتیب از مقررات تخطی کرده‌اند.

این تخطی بانک‌ها از مقررات در حالی صورت می‌گیرد که بانک مرکزی به عنوان نهاد ناظر بر بانک‌ها می‌بایست با استفاده از ابزارهای نظارتی خود بر روند تخصیص ۲۰ درصدی تسهیلات به بخش‌مسکن نظارت می‌کرد که متاسفانه این کار تاکنون صورت نگرفته است.

 

*** کوتاهی دولت 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر این اساس دولت یازدهم و دوازدهم نه تنها در طول سال‌های گذشته در زمینه ساخت‌مسکن کوتاهی کرده است بلکه در زمینه اعطای تسهیلات مورد نیاز این بخش هم بر اساس مقررات عمل نکرده است.

در این زمینه پیشنهاد می‌شود که نمایندگان مجلس در جلساتی با مدیران بانک مرکزی، تخصیص ۲۰ درصدی تسهیلات به بخش‌مسکن با اولویت ساخت‌مسکن را مطالبه نمایند تا به این ترتیب نیازهای مردم رفع شود و عرضه‌مسکن نیز افزایش یابد.

 
 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول