کد خبر:240929
پ
تولید برنج سفید
مدیرکل دفتر امور غلات وزارت جهاد کشاورزی:

تولید ۲.۶ میلیون تن برنج سفید در سال ۹۹

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی از تولید ۲.۶ میلیون تن برنج سفید در سال ۹۹ خبر داد.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی از تولید ۲.۶ میلیون تن برنج سفید در سال ۹۹ خبر داد.

 

*** تولید برنج سفید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فرامک عزیزکریمی با بیان اینکه سال ۹۹ افزون بر چهار میلیون تن شلتوک تولید شد، اظهار داشت:

این درحالی است که در سال ۹۸ به دلیل بارندگی‌های زیاد، وفور آب‌های سطحی و ذخیره مناسب آب در سدهای برخی استان‌های کشور از جمله خوزستان و گلستان، سطح زیرکشت برنج به ۸۳۵ هزار هکتار رسید، بدین ترتیب سال ۹۸ نزدیک به ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تن برنج سفید در کشور تولید شد.

 

عزیزکریمی نیاز کلی کشور به برنج سفید را سالیانه حدود سه میلیون تن برشمرد و گفت:

با توجه به سطح زیرکشت سال ۹۹، تولید داخلی حدود ۸۵ درصد نیاز کشور را تأمین می‌کند.

 

*** رشد ۵۰ درصدی قیمت ارقام برنج پرمحصول

 

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در ادامه درباره قیمت برنج سر مزارع، گفت:

قیمت برنج براساس درجه‌بندی متفاوت است، میانگین قیمت برنج ارقام کیفی در ماه‌های مرداد تا مهرماه در شرایط عرضه توسط کشاورزان در مقایسه با شرایط مشابه سال گذشته برای ارقام کیفی ۲۷ درصد و ارقام پرمحصول ۵۰ درصد افزایش داشته است.

به دلیل مشکلاتی در بازار برنج خارجی، قیمت‌برنج ایرانی نیز دچار نوسان شده است.

 

عزیزکریمی درباره خسارت‌های وارد شده به برنج ناشی از بارندگی‌های تابستانی و تاثیر آن بر روی قیمت‌ها، افزود:

حدود ۶۴ هزار هکتار از شالیزارهای استان گیلان در معرض بارندگی‌های فصل برداشت قرار گرفت که از نظر کمی خسارت قابل ملاحظه‌ای به محصول تولیدی وارد نشد، اما حدود ۱۰ درصد از محصول در سطح فوق از نظر کیفی دچار افت شد.

به گفته وی، بارندگی‌های خسارت‌زا موجب افزایش هزینه‌های برداشت شد که همین امر در قیمت تمام شده محصول اثر دارد.

 

*** افزایش ۴۰ درصدی هزینه‌های تولید

 

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی، افزایش هزینه‌های تولید برنج سال ۹۹ را حدود ۴۰ درصد دانست و گفت:

هرچند به دلیل سختی کار و ماهیت فعالیت برنجکاری به‌ویژه در شرایط آب و هوایی دو استان شمالی گیلان و مازندران، هزینه‌های کارگری بالاست اما رشد هزینه ‌های عمومی نیز سبب تشدید آن شده است.

 

*** رشد ۱۲ درصدی کشت مکانیزه برنج نسبت به سال ۹۸

 

عزیزکریمی در خصوص رشد ۱۲ درصدی کشت مکانیزه برنج نسبت به سال ۹۸، تصریح کرد:

افزایش درجه مکانیزاسیون در مرحله‌ نشاکاری و برداشت تأثیر قابل ملاحظه‌ای در تعدیل هزینه‌های جاری تولید داشته، به‌طوری که در سال زراعی جاری در کشور نزدیک به ۳۲۶ هزار هکتار کشت مکانیزه انجام شده که نسبت به سال پیش ۱۲ درصد افزایش داشته است.

 

وی درباره برداشت مکانیزه‌برنج نیز، گفت:

سال ۹۹ برداشت مکانیزه در حدود ۶۹۰ هزار هکتار از اراضی انجام شد که نسبت به سال پیش ۱۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

 

این مسئول درباره اقدامات مکانیزاسیون در بخش برنجکاری، بیان‌ داشت:

سطح نشا مکانیزه در کشور حدود ۳۲۶ هزار هکتار (معادل ۴۱ درصد سطح کل برنجکاری) و سطح برداشت مکانیزه حدود برداشت ۶۹۲ هزار هکتار است که نشان‌دهنده ارتقای مکانیزاسیون در زراعت‌برنج است.

 

*** تولید ۷۷ درصد برنج داخلی در استان‌های شمالی کشور

 

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی درباره سطح زیرکشت‌برنج در استان‌های مختلف کشور، اظهار داشت:

گیلان با ۲۲۰ هزار هکتار اراضی، مازندران با ۲۱۴ هزار هکتار، گلستان با ۱۰۰ هزار هکتار و خوزستان با ۱۸۰ هزار هکتار عمده‌ترین تولیدکنندگان‌برنج کشور هستند که البته در ۱۵ استان دیگر در مجموع ۹۰ هزار هکتار کشت‌برنج داریم.

از مجموع برنج تولیدی کشور در سال جاری ۳۲ درصد مربوط به استان مازندران، ۲۶ درصد گیلان، ۱۸ درصد خوزستان، ۱۵ درصد گلستان و هشت درصد مربوط به سایر استان‌های کشور بوده است.

از این میزان تولید حدود ۷۷ درصد مربوط به استان‌های شمالی (گیلان، مازندران و گلستان) است.

 

*** قیمت برنج ایرانی و خارجی 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اکنون هر کیلوگرم‌برنج ایرانی در بازار بین ۲۸ هزار تا ۳۸ هزار تومان و برنج خارجی بین ۲۰ هزار تا ۲۶ هزار تومان به فروش می‌رسد.

این درحالی است که چندی پیش ستاد تنظیم بازار، قیمت مصرف‌کننده نهایی برنج ذخایر راهبردی را حداکثر تا سقف ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان در هر کیلوگرم تعیین کرده بود.

با توجه به ساز و کار تعیین شده، نرخ فروش برنج ذخایر راهبردی ۱۷ هزار تومان درب انبار شرکت بازرگانی دولتی و قیمت مصرف‌کننده نهایی در اختیار کارگروه‌های استانی با نوسان یک‌هزار و ۵۰۰ تومان، حداکثر تا سقف ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان باشد.

پیش از این نیز اعلام شده بود که از ابتدای سال ۹۹ تا چهارم آبان‌ماه، ۵۸۰ هزار تن برنج به ارزش ۵۳۳ میلیون دلار از گمرکات کشور ترخیص شده و همچنین ۳۰ هزار تن برنج وارداتی از محل ذخایر کشور با قیمت مصوب در سطح استان‌ها توزیع شده است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 15 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول