کد خبر:240836
پ
هاشمی
نایب رییس مجلس:

تلاش برای کاهش کسری بودجه سال ۱۴۰۰

نایب رییس مجلس با اشاره به روند بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ از تلاش برای کاهش کسری بودجه سال آینده خبر داد.

نایب رییس مجلس با اشاره به روند بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ از تلاش برای کاهش کسری بودجه سال آینده خبر داد.

 

*** بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی درباره روند بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس، اظهار داشت:

این لایحه چهار هفته در کمیسیون تلفیق مجلس بررسی می‌شود و بعد روی گزارش کمیسیون تلفیق ده روز همکاران ما پیشنهاد می‌دهند و بعد گزارش وارد صحن می‌شود.

با توجه به اینکه در ایام بررسی لایحه‌بودجه در صحن علنی مجلس معمولا جلسات مجلس سه شیفته می‌شود، بررسی این لایحه حدوداً ابتدای اسفندماه به پایان می‌رسد و برای شورای نگهبان ارسال می‌شود.

اعلام ایرادات توسط شورای نگهبان و رسیدگی مجدد در کمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس حدود ۱۵ روز طول می‌کشد و ما امیدواریم حدوداً نیمه‌ اسفندماه بتوانیم قانون‌بودجه را به دولت تحویل بدهیم.

 

*** کسری‌بودجه از عوامل مهم ایجاد تورم

 

وی با تاکید بر اینکه لایحه‌بودجه مهم‌ترین لایحه‌ اقتصادی سال است چون نرخ رشد اقتصادی، نرخ اشتغال، قیمت نفت، قیمت ارز، یارانه‌ای که به مردم داده می‌شود، منابعی که در اشتغال سرمایه‌گذاری می‌شود، همه در این لایحه دیده می‌شود، بیان کرد:

کسری‌بودجه عامل خیلی مهمی در ایجاد تورم است و هرچقدر کسری‌بودجه دولت کمتر شود میزان تورم‌زایی لایحه‌ بودجه کاهش پیدا می‌کند، بنابراین خیلی با دقت باید اعداد و ارقام بودجه‌ای بررسی شود.

 

*** تلاش برای کاهش کسری‌بودجه 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نایب رییس مجلس در پایان با اشاره به اصلاحات ساختاری‌بودجه، اظهار داشت:

تلاش می کنیم برخی مسائل مرتبط با اصلاحات ساختاری‌بودجه را حل کنیم ولی بعید می‌دانیم بتوانیم آن تغییر عمیقی که به عنوان اصلاح ساختاری بودجه‌است، در این لایحه‌بودجه پیاده‌سازی کنیم، اما با این وجود تلاش می‌کنیم ارقام‌بودجه‌ای به خصوص درآمدها و منابع‌بودجه دقیق‌تر شود تا کسری بودجه را کاهش دهیم.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − هشت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول