کد خبر:240886
پ
حمید پورمحمدی
معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه:

وزارت نفت باید سقف صادرات نفت را به میزان ۲٫۳ میلیون بشکه در روز برساند

معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه معتقد است، وزارت نفت باید سقف صادرات نفت را به میزان ۲٫۳ میلیون بشکه در روز برساند.

معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه معتقد است، وزارت نفت باید سقف صادرات نفت را به میزان ۲٫۳ میلیون بشکه در روز برساند.

 

*** میزان صادرات نفت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید حمید پورمحمدی در نشست خبری ۱۵ آذرماه این سازمان درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰، اظهار کرد:

میزان صادرات ما دقیقاً برابر با میزان وصولی در خزانه نیست و در واقع برخی از مواردی که صادر می‌کنیم بعد از گذشت دوره زمانی طولانی با توجه به تحریم‌ها به دست می آید بنابراین ممکن است بخشی از این منابع در دسترس باشد اما با تاخیر زمانی به دست ما می‌رسد.

نکته دوم اینکه منابع دولت به حدی بود که بتواند ۶.۲ میلیارد دلار به کالای اساسی اختصاص دهد اگر فرض را بر این بگذاریم که تا پایان سال دو میلیارد دلار دیگر به کالای اساسی اختصاص دهیم سال ۱۴۰۰ نیز همین میزان را پیش بینی می کنیم.

آنچه در خزانه می‌آید آخرین مرحله است که سهم ارز ۴۲۰۰ تومانی محاسبه و در اختیار کالاهای اساسی قرار می‌گرفت اما آن چیزی که نیامده است بدین خاطر است که در سال های قبل طبق دستور ستاد تدابیر ویژه یا جاهای دیگر، به محض فروش نفت مابه التفاوت ریالی را از بانک مرکزی می‌گرفتیم اما در سال جاری بنا به ملاحظات تورمی این فشار را سازمان تقبل کرد که هر موقع بانک مرکزی این منابع را در بازار فروخت، دریافت کند.

 

*** صادرات نفت

 

پورمحمدی با اشاره به میزان صادرات نفت، گفت:

بنابراین اینکه میزان صادرات نفت با رقم شش هزار میلیارد تومان تطابق ندارد ناشی از سه مولفه است، مورد اول، پول آن بخشی که هنوز بانک مرکزی نرسیده است، مورد دوم، پول آن به بانک مرکزی رسیده اما در بازار عرضه نشده است و مورد سوم، میزانی که در بازار عرضه شده سهم ۴۲۰۰ تومانی دولت بوده که صرف معیشت مردم شده است.

معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه در خصوص اینکه ارز نفت در بودجه سال جاری چه مقدار حساب شده است، تصریح کرد:

طبیعتاً هر میزان که سهم دولت بوده به همان میزان برای کالاهای اساسی اختصاص پیدا کرده است.

سال ۱۴۰۰ میزان صادرات نفت ما متفاوت از سال جاری خواهد بود و بخش مهمی از فروش نفت ما که در سال جاری انجام شده سال ۱۴۰۰ وصول خواهد شد، بنابراین سهم دولت در سال جاری ۶ میلیارد دلار نبوده بلکه بیشتر است و سال ۱۴۰۰ نیز ۸ میلیارد دلار نخواهد بود بلکه بیشتر است.

آنچه برای ۴ هزار و ۲۰۰ تومان در نظر گرفتیم ۸ میلیارد دلار است و مابقی با نرخ ارز آزاد یا هر چیز دیگری است که محاسبات ما ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است و هر نرخی که بانک مرکزی فروخته مکلف است به حساب دولت واریز کند.

 

*** سقف صادرات در شرایط تحریم

 

وی درباره صادرات ۲.۳ میلیون بشکه نفت برای سال ۱۴۰۰ و فرض سازمان برنامه و بودجه برای پیش بینی این رقم چیست، گفت:

از چند منظر این موضوع را باید نگاه کرد وزارت نفت تکلیف دارد در هر شرایطی سقف صادرات را به این اندازه برساند این مسئله نه تنها قبیح نیست بلکه پسندیده است تا بتوان شرایط تحریمی را بشکنیم و اگر شرایط غیر تحریمی بود کار را بهتر از این جلو ببرد که رابطه دولت و وزارت نفت است.

 

معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه در پایان مسئله دیگر را مرتبط با پیش‌بینی بودجه نفت دانست و افزود:

هر چه فروختیم و نگرفتیم سال ۱۴۰۰ می‌توانیم بگیریم آنچه پیش‌بینی کردیم که ۱۱۵۰۰ تومان بفروشیم کمتر یا بیشتر بشود الزامی نیست و سوم اینکه به هر دلیلی ارز از ۱۱۵۰۰ تومان پایین‌تر آمد یا منابع وصول شد اختیاری از قانون‌گذار طلب می‌کنم که تا رقم ۱۹۹ هزار میلیارد تومان بتوانیم اوراق بفروشیم یا نفت را پیش فروش کنیم؛، بنابراین فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه باید تحریم‌ها را بشکنیم سر جای خود است و وزیر نفت مکلف است منابع را به این رقم برساند و دیگری بحث بودجه است که منعطف دیدیم.

 

*** کف صادرات نفت یک میلیون بشکه است

 

همچنین رییس سازمان برنامه و بودجه در خصوص کف و سقف فروش نفت، اظهار داشت:

مسئله میزان فروش نفت یک کف و سقفی دارد کفش همین وضع موجود در حد یک میلیون بشکه نفت است و سقفی که احتمال دارد بتوانیم به آن دست پیدا کنیم ۲.۳ میلیون بشکه است. باید آماده باشیم اگر شرایطی برای بهبود صادرات نفت پیش آمد توان تولید را در آن سطح را داشته باشیم و سهم اوپک خودمان را حفظ کنیم.

آیا باید برای این برنامه‌ریزی بکنیم یا خیر؟ حتماً تایید می‌کنید که باید خودمان را آماده کنیم از یک تا ۲.۳ میلیون بشکه نفت در روز برنامه‌ریزی داریم.

 

محمدباقر نوبخت در ادامه افزود:

اگر شرایط مشابه شرایط فعلی باشد، در حد یک میلیون بشکه در روز عمل می‌کنیم و آنچه را که نمی‌توانیم بیرون بفروشیم به صورت پیش فروش داخلی انجام می‌دهیم و اگر توانستیم بیرون بفروشیم، به همین ترتیب صادرات عمل می‌کنیم اما چرا برعکس عمل نکردیم و چرا یک میلیون نگذاشتیم که اگر وضع مان خوب شد تا ۲.۳ میلیون بشکه برویم؟ چون اگر مالیات که اکنون ۲۲۵ هزار میلیارد تومان است اتفاقی بیفتد که بیش از آن وصول شود و حتی به ۳۲۵ هزار میلیارد تومان برسد طبق قانون مجاز هستیم همه آن را مصرف کنیم اما برای نفت اینطور نیست اگر عددی که در بودجه پیش بینی شده یک ریال بیشتر شود اجازه استفاده آن را نداریم و باید به حساب ذخیره ارزی بریزیم.

به همین جهت در حد ۱۹۹ هزار میلیارد تومان با نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی تصویر کردیم در حالی که سال جاری، ۴۲۰۰ تومان و ارز نیمایی در حد ۸۰۰۰ تومان بسته بودیم.

 

*** فروش پایین نفت را با فروش اوراق جبران می‌کنیم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس سازمان برنامه و بودجه در پایان با اشاره به فروش اوراق و سهام کارخانجات، اظهار کرد:

هیچ نگرانی نداریم هرچه از تملک دارایی‌های سرمایه‌ای محقق ‌نشود حسب آنچه شما گفتید در شورای عالی هماهنگی اقتصادی روش کسری بودجه در دو چیز مشخص شده و کارشناسان آن را مناسب می‌دانند که فروش اوراق و فروش سهام کارخانجات را شامل می‌شود، بنابراین هرچه نتوانستیم از صادرات ۱۹۹ هزار میلیارد تومانی نفت تحصیل کنیم از طریق اوراق و فروش شرکت‌ها و سهام تامین می‌کنیم.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول