کد خبر:240645
پ
وزیر اسبق صنعت
وزیر اسبق وزارت صنعت:

مقصر اصلی کمبودها و گرانی‌های اخیر سیاست بانک مرکزی است/۲ راهکار اساسی برای پایین آمدن دلار 

وزیر اسبق وزارت صنعت ضمن اعلام ۲ راهکار اساسی برای پایین آمدن دلار، مقصر اصلی کمبودها و گرانی‌های اخیر را سیاست بانک مرکزی دانست.

وزیر اسبق وزارت صنعت ضمن اعلام ۲ راهکار اساسی برای پایین آمدن دلار، مقصر اصلی کمبودها و گرانی‌های اخیر را سیاست بانک مرکزی دانست.

 

*** مشکل حجم کالاهای دپو شده در گمرک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهدی غضنفری درباره مشکل حجم کالاهای دپو شده در گمرک، اظهار کرد:

برای رهایی از مشکلات باید قواعد حکمرانی را فهم کنیم و بکار بگیریم، در غیر این صورت دچار مشکل خواهیم شد.

بنظر من بانک مرکزی روش درستی با صادرکنندگان و روش تهاتری ارز ندارد و چون جریان تجاری را خوب نمی‌شناسد و با ارز صادراتی آشنا نیست به همین دلیل مخالفت می‌کند.

تمام کمبودهای کالاهایی چون روغن و مرغ، به بانک مرکزی بر می‌گردد ولی متاسفانه رسانه‌ها نتوانستند آدرس درست به مردم بدهند و ریشه مشکلات را به مردم معرفی کنند و به سراغ وزارتخانه‌های واسط مثل صنعت و کشاورزی رفتند.

درحالی که این بانک مرکزی بود که جلوی تهاتر را گرفت و نهاده‌های دامی در گمرک رسوب شد، متاسفانه بخشی از آن هم آتش گرفت و دچار خودسوزی شد.

بانک مرکزی روش اشتباهی را دنبال می‌کند، حفظ جریان پول ملی به این است که ارز صادراتی وارد کشور شود ولی بانک مرکزی با تاکید بر منشا ارز، تبادل تجاری را قطع کرده است و این می‌تواند تحریم‌ها را موفق کند.

 

*** راهکار مشکلات اخیر را مرکز مبادلات ارزی

 

وزیر اسبق وزارت صنعت راه حل مشکلات اخیر را مرکز مبادلات ارزی اعلام کرد و گفت:

مرکز مبادله ارزی را که در سال ۹۰-۹۱ تاسیس کردیم وظیفه داشت ارز صادرکننده را در اختیار واردات‌کننده قرار دهد و ما به فرایند واگذاری ارز مشروعیت می‌بخشیدیم.

بانک مرکزی باید این سیاست را بپذیرد و سیاست‌های غلط خود را تغییر دهد، سیاست‌هایی که باعث کمبود ارز در کشور شده است.

در این مواقع باید رییس جمهور، معاون اول و مجلس دخالت کنند، رسانه‌ها باید مطالبه ایجاد کنند تا ریشه مشکلات به مردم معرفی شود.

بانک مرکزی تا کنون خودش را کنار کشیده در حالی که بسیاری از مشکلات بدلیل ناکارامدی بانک مرکزی است، من به افراد اتهام وارد نمی‌کند

همه آدمهای خوبی هستند ولی فهم درستی از جریان ارز رسانی به تولید در بانک مرکزی وجود ندارد. بانک مرکزی بر روشهای دوران غیرتحریمی تاکید دارد. ولی بدلیل تحریم ما باید جهت گیری متفاوتی داشته باشیم. برای آنکه تحریمها پیروز نشوند باید از هر جا که می توانیم ارز بیاوریم.

 

*** بانک مرکزی باید از صادرکننده کمک بخواهد

 

غضنفری با اشاره به اینکه بانک مرکزی صادرکننده را به محاکم قضای معرفی می‌کند تا قوه قضاییه آنها را محاکمه کند، گفت:

این روش‌ها خیلی غلط است، اکنون صادرکننده مانند طبیب می‌ماند برای بیمار، حالا اگر با قیمت ۱۲ تومان نفروخت با هر قیمتی که می‌تواند در اختیار واردکننده قرار دهد باید این کار انجام شود.

اینجا باید سیاست وفور ارز و کالا بر سیاست قیمت‌گذاری ارز و کالا ترجیح پیدا کند، اگر سیاست وفور ارز و کالا بشود سیاست اول دولت آن زمان با وفور ارز و کالا قیمت پایین می‌آید، یعنی بانک مرکزی هر جریانی که باعث ورود ارز می‌شود را باید تشویق کند.

این در حالی است که بانک مرکزی هر جریانی را که موجب می‌شود کالا و ارز در بازار فراوان و در نتیجه ارزان شود را برای تنبیه، به دادگاه معرفی می‌کند.

بانک مرکزی باید صادرکنندگان را دست و پا و فکر خودش بداند و با آنها جلسه گذاشته و راه‌ها دور زدن تحریم‌ها و ارزآوری را بررسی کند.

 

*** جریان نفت نمی‌تواند به کشور ارز رسانی کند

 

وی در خصوص اینکه جریان نفت نمی‌تواند به کشور ارز رسانی کند و در نتیجه ارز کم شده است، اظهار کرد:

در نتیجه قیمت ارز بالا رفته است و بالا رفتن قیمت ارز یعنی بالا رفتن قیمت کالاها، تنها گروهی که می‌توانند بجای جریان نفت، ارزآوری داشته باشند، صادرکنندگان هستند.

البته طبق معمول صادرکنندگان حاضر نیستند ارز را با قیمتی که دولت می گوید به بازار عرضه کنند و این مساله برای الان نیست، در ۴۰ سال گذشته وقتی به صادرکننده بیان می‌شد که بیاید پیمان دهد ارزش را با قیمت دولتی بدهد، قبول نمی‌کرد.

 

وزیر اسبق وزارت صنعت در ادامه، تاکید کرد:

یک واقعیت‌هایی در اقتصاد کشور هست که در کتاب‌هایی که آقایان خوانده‌اند نیامده و ما باید آنها را از کتاب‌هایشان جدا کنیم.

بزرگترین اشتباهی که انجام شد این بود کسی را که قرار بود سفیرش کنیم و مدعی بودیم که او توانایی اداره یک سفارتخانه را دارد همزمان او را رئیس کل بانک مرکزی کردیم.

در واقع اشتباه ما در حوزه بانک مرکزی منجر به بازار سیاه روغن و مرغ شد، منجر به این شد که مردم در این شرایط کرونا در صف‌های آبرو بر قرار بگیرند و مرغ را مثل زمان جنگ بخرند.

واقعا شرم بر من که در این شرایط بگونه‌ای مدیریت کنم که مردم در حالی که کسب و کاری ندارند و در خانه هستند برای خرید مرغ در صف بایستند، چون بانک مرکزی بیان می‌کند که منشا ارز ناشناخته است و من نمی‌گذارم نهاده‌های دامی را از گمرک ترخیص کنید، نهاده‌های دامی در گمرک می‌سوزد و مرغدار نمی‌تواند جوجه‌ریزی کند.

۴۵ روز بعد قیمت مرغ به ۳۵ هزار تومان می‌رسد و بانک مرکزیبیان می‌کند ما در راستای سیاست‌های ارزی این کار را می‌کنیم.

 

*** سیاست‌های ناکارآمد رییس کل بانک مرکزی 

 

وی خطاب به همتی درباره سیاست‌های ناکارآمد رییس کل بانک مرکزی، گفت:

سیاست ارزی که معاش و معیشت مردم را تامین نکند به درد چه کسی می‌خورد! رییس کل بانک‌مرکزی، الان قیمت ارز بر اساس آمدن بایدن و رفتن ترامپ تعیین می‌شود، نه بر اساس سیاست‌های شما پس سیاست‌های شما اصلا تاثیری در کاهش قیمت ارز ندارد؛ بلکه موجب افزایش قیمت ارز و کالا شده است.

 

غضنفری با تاکید بر اینکه بانک مرکزی باید پاسخگو باشد خطاب به همتی، افزود:

این حجم از رسوب کالا در گمرک فقط بدلیل اینکه منشا ارز مشخص نیست، را از کجا آورده است.

چه کسی به ایشان اجازه می‌دهد که کالاهای مختلف مورد نیاز مردم و تولیدکنندگان را در گمرک نگه دارد، این کار یعنی کاهش تولید، کاهش اشتغال، گرانی اجناس و در کل یعنی پیروزی تحریم‌ها.

چه کسی به ما اجازه داده است که تحریم‌ها را در ایران پیروز اعلام کنیم؟ این تحریم‌ها در سال ۹۱-۹۲ هم بود.

با راه‌اندازی مرکز مبادله ارزی صادرکننده سر قیمت ارز با واردکننده توافق می‌کرد و این باعث می‌شد جریان ارز رسانی به کشور تقویت شود و خود آمریکا اعلام کرد تحریم‌ها شکست خورده است.

 

*** پیشنهاد وزیر اسبق وزارت صنعت به بانک مرکزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر اسبق وزارت صنعت در پایان پیرامون اینکه این سیاست را ما به بانک مرکزی اعلام کردیم ولی گوش شنوایی نیست، افزود:

من نمی‌دانم چرا باید کاری کنیم که دولت آمریکا احساس کند که فشار حداکثری موفق بوده است.

فشار حداکثری با مرکز مبادله ارزی می‌تواند ناموفق باشد، تهاتر ارز صادرکننده را ایجاد کنند و روی قیمت ارز بیخود پافشاری نکنند، به تدریج قیمت پایین می‌آید و قیمت کالاها به حالت تعادل بر می‌گردد.

این سیاستی است که در گذشته پیاده شده و جواب داده است، آن زمان رئیس کل پیشین بانک‌مرکزی ایران سیاست‌های که به نفع بانک مرکزی بود را در پیش گرفته بود ولی اکنون رییس کل بانک‌مرکزی و رییس جمهور راهکاری برای حل این مشکلات در ایام کرونا ارائه نمی‌دهند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 6 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول