کد خبر:241312
پ
معاون خرید شرکت فولاد مبارکه
معاون خرید شرکت فولاد مبارکه:

تأمین پایدار نیازمندی‌ها در فولاد مبارکه ثمره بومی‌سازی

معاون خرید شرکت فولاد مبارکه، ثمره بومی‌سازی را ایجاد سیستم تأمین پایدارتری برای شرکت فولاد مبارکه دانست 

معاون خرید شرکت فولاد مبارکه، ثمره بومی‌سازی را ایجاد سیستم تأمین پایدارتری برای شرکت فولاد مبارکه دانست 

 

*** بومی‌سازی مهمترین موضوعات صنعت فولاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا یزدخواستی با بیان این مطلب، اظهار  داشت:

یکی از موضوعات مهم در صنعت فولاد ایران بومی‌سازی است، شرکت فولاد مبارکه نیز که در سال ۷۱ به بهره‌برداری رسید، بر اساس روال تمام بنگاه‌های تولیدی، بلافاصله بعد از بهره‌برداری از واحدهای خود، به‌سوی اجرای بومی‌سازی اقلام مورد نیاز خود حرکت کرد تا آن‌ها را از داخل کشور تأمین کند.

این فعالیت‌ها ادامه‌دار بود تا اینکه در اوایل دهه ۸۰ پیش‌بینی شد تحریم‌هایی که از اول انقلاب بر کشور تحمیل شده شدیدتر شود.

در نتیجه فولاد مبارکه تصمیم گرفت به‌صورت ساختارمند و با ایجاد سیستم‌ها و فرایندهای لازم این نوع فعالیت‌های خود را در جهت بومی‌سازی ادامه دهد و کمبودهای ناشی از تحریم را جبران کند تا در نهایت خللی در خطوط تولید ایجاد نشود.

 

وی با اشاره به اینکه از سال ۸۱ فولاد مبارکه حدود ۱۰۰ هزار قلم کالاهای مورد نیاز خود را بومی‌سازی کرده، تصریح کرد:

و این اقدام رقمی بالغ‌ بر ۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان، با توجه به نرخ تسعیر ارز در سال‌های مختلف، کاهش هزینۀ ارزی به همراه داشته است.

همچنین بومی‌سازی سبب کاهش هزینه‌ها در حوزه تأمین و کاهش ریسک‌های ناشی از تأمین شده است.

در دهۀ گذشته شاهد تشدید تحریم‌ها بودیم، اما بومی‌سازی این اقلام باعث شد بسیاری از مشکلات ناشی از فروخته نشدن برخی اقلام از سوی شرکت‌های خارجی به دلیل تحریم‌ها به ایران از بین برود، زیرا زمانی که کالایی را از خارج کشور تأمین می‌کنیم، به‌طور طبیعی ریسک ناشی از نقل‌وانتقال ارز، حمل‌ونقل کالا و… وجود دارد، اما خوشبختانه با بومی‌سازی بسیاری از این اقلام، ریسک‌های مرتبط با حوزه حمل‌ و نقل، تأمین مالی، نقل و انتقالات ارزی و همچنین ریسک‌های تجاری کاهش یافت.

در نتیجه فولاد مبارکه توانست عملکرد اقتصادی بهتری داشته باشد و سیستم تأمین پایدارتری برای شرکت فولاد مبارکه ایجاد کند.

 

*** دهمین تولیدکنندۀ فولاد جهان

 

معاون خرید شرکت فولاد مبارکه، این شرکت را دهمین تولیدکننده فولاد جهان برشمرد و گفت:

شرکت فولاد مبارکه دهمین تولیدکنندۀ فولاد جهان است و شرکت‌هایی که رتبه‌های بالاتر از ما را به خود اختصاص داده‌اند متعلق به کشورهای آلمان، ژاپن، آمریکا، فرانسه و … هستند و این موضوع نشان از تلاش فولاد مبارکه از دهۀ ۶۰ تا به امروز دارد که اکنون به ثمر رسیده است.

 

یزدخواستی در خصوص حوزه بومی‌سازی فولاد مبارکه، تصریح کرد:

فولاد مبارکه در حوزه بومی‌سازی دارای کارنامه سی‌ ساله موفقی است و اقلام زیادی را بومی‌سازی کرده و هم‌اکنون تکنولوژی ساخت آن‌ها در اختیار سایر شرکت‌های فولادی نیز قرار گرفته است.

همچنین این شرکت در سال جاری ساخت ۱۲۰۰ قلم کالا در بخش بومی‌سازی را به پیش خواهد برد.

 

وی در ادامه، افزود:

فرایند بومی‌سازی دارای ساختاری سیستمی با گردشکارهای مختلف است که تمامی آن‌ها با استانداردهای جهانی صنعتی فولاد تطابق دارد.

اکنون به لحاظ تعداد، ۹۰ درصد از مواد، قطعات و تجهیزاتی که در فولاد مبارکه استفاده می‌شود خرید داخل است و تنها ۱۰ درصد آن‌ها از خارج تهیه می‌شود.

به لحاظ ریالی نیز ۶۰ درصد از کل هزینۀ تأمین از منابع داخل کشور و ۴۰ درصد از منابع ارزی خارج از کشور است.

 

معاون خرید فولاد مبارکه ضمن اعلام شعار این کشور از راهکارهای رسیدن به این شعار، تصریح کرد:

برای تحقق این شعار، هزینۀ ارزی را کاهش می‌دهیم و به هزینۀ ریالی اضافه می‌کنیم. پایداری نیز به این معناست که با کمبود قطعه مواجه نشویم تا خللی به خطوط تولید وارد نشود.

به گفتۀ وی، استانداردهایی که در بومی‌سازی فولاد مبارکه وجود دارد با استانداردهای جهانی مطابق است و چشم‌انداز خوبی پیش روی فولاد مبارکه قرار دارد.

 

*** شروع فرایند بومی‌سازی اصلاح تفکر است

 

مدیر برنامه‌ریزی و خرید فولاد مبارکه نیز در خصوص بومی‌سازی در فولاد مبارکه اظهار کرد:

فرایند بومی‌سازی در شرکت فولاد مبارکه از سال‌های اولیۀ فعالیتش آغاز شد، اما به‌طور عملیاتی موضوع بومی‌سازی از سال ۸۱ به یک الزام تبدیل شد.

 

رضا حیدری در ادامه، افزود:

البته در برخی مقاطع فولاد مبارکه در واردات برخی از کالاها و اقلام درگیر تحریم نبوده، بااین‌حال فرایند بومی‌سازی را با جدیت دنبال کرده و خوشبختانه امروز کمترین مشکل را در زمینۀ واردات کالاها و اقلام استراتژیک خود دارد؛ اما بازهم فرایند بومی‌سازی را با جدیت پیگیری می‌کند.

فولاد مبارکه در شرایطی نیست که امیدوار باشد کشورهای خارجی کالاها و اقلام استراتژیک را در اختیارش بگذارند. بنابراین دست همکاری به سوی کلیۀ صنعتگران به‌ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان دراز کرده و با همت آن‌ها بسیاری از کالاهای استراتژیک موردنیاز خود را بومی‌سازی کرده است.

به گفته مدیر برنامه‌ریزی و خرید فولادمبارکه، اقلام بومی‌سازی شده مورد ارزیابی دقیق قرار می‌گیرند و خوشبختانه بسیاری از این اقلام در تست دوم و سوم نیز کارایی خود را به‌خوبی نشان می‌دهند و کم‌وکاستی نسبت‌به کالاهای وارداتی مشابه خود ندارند

 

*** ۲ بخش شروع فرایند بومی‌سازی

 

مدیر برنامه‌ریزی و خرید فولادمبارکه شروع فرایند بومی‌سازی اصلاح تفکر بود را مشمول دو بخش دانست و گفت:

نخست اینکه در صنعتگران خود این تفکر را ایجاد می‌کردیم که شما می‌توانید سازندۀ قطعات و تجهیزات اروپایی باشید، از سوی دیگر باید در میان سازمان خود این تفکر را به وجود می‌آوردیم که قطعات داخلی می‌توانند کیفیت کالای خارجی را داشته باشند.

در مجموع زمان زیادی صرف شد تا این دو تفکر به‌عنوان گام اول اصلاح شد.

خوشبختانه امروز در واقعیت می‌بینیم کیفیت کالاهایی که توسط صنعتگران داخلی و شرکت‌های دانش ‌بنیان ساخته می‌شود از نظر کیفیت چیزی کم از کالاهای اروپایی ندارد.

در گذراندن این مراحل نیاز داشتیم به اطلاعات فراوانی از زیر مجموعه تجهیزات خارجی دست یابیم که زمان بسیاری صرف این موضوع شد، در گام بعد نیز باید صنعتگران خرد را در کل کشور شناسایی می‌کردیم.

 

وی با اشاره به اینکه لازم بود توانمندی‌های کوچک را در کنار هم قرار دهیم و از آن استفاده کنیم، افزود:

امروزه صنعتگران ما امکانات و نقدینگی محدودی دارند، پس باید آن‌ها را تجمیع می‌کردیم و در قالب پروژۀ ساخت ماشین‌آلات، تجهیزات و قطعات، بومی‌سازی را انجام می‌دادیم.

اعتقاد ما در فولادمبارکه بر این است که سازندگان و پیمانکاران شرکت جزو سرمایه‌های مجموعه‌اند، زیرا سرمایه تنها تجهیزات و ماشین‌آلات و نیروی انسانی نیست.

باید این نگاه اصلاح شود و به حفظ و تقویت سازندگان و پیمانکاران بپردازیم، بنابراین درخواست بنده این است که مدیران شرکت‌های فولادی از شرکت‌های دانش ‌بنیان حمایت کنند و با حضور در این شرکت‌ها فرصت‌هایی به وجود آورند که بتوان در بومی‌سازی از آن‌ها استفاده کرد.

 

*** رکورد فولاد مبارکه در تولید تا پایان سال ۹۹

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر برنامه‌ریزی و خرید فولادمبارکه در پایان گفت:

فولادمبارکه در اوج تحریم‌ها هیچ مشکلی برای تأمین قطعات، تجهیزات و مواد اولیه ندارد، این شرکت سخت‌ترین تحریم‌ها را پیش روی خود دارد، اما توانسته تمامی اقلام تحریمی را تأمین کند.

بنابراین اگر امروز فولاد مبارکه بتواند مواد اولیۀ مورد نیاز ،یعنی کنسانتره و گندلۀ ورودی به شرکت را به میزان مورد نیاز تأمین کند، قطعا سال ۹۹ شاهد رکوردهای خوبی در تولید فولاد مبارکه خواهیم بود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول