کد خبر:240607
پ
سرمایه‌گذاری
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

رشد ۹۷ درصدی میزان سرمایه‌گذاری خارجی در یک سال گذشته

با خروج آمریکا از برجام از مردادماه سال ۹۸ تا مرداد ۹۹ میزان سرمایه‌گذاری خارجی ۹۷ درصد افزایش یافت و از رقم یک هزار و ۱۸۹ میلیون دلار به ۲ هزار و ۳۵۱ دلار رسید.

با خروج آمریکا از برجام از مردادماه سال ۹۸ تا مرداد ۹۹ میزان سرمایه‌گذاری خارجی ۹۷ درصد افزایش یافت و از رقم یک هزار و ۱۸۹ میلیون دلار به ۲ هزار و ۳۵۱ دلار رسید.

 

*** جذب سرمایه‌گذار خارجی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرمایه‌گذاری خارجی به معنای انتقال وجوه یا مواد از کشور صادرکننده به کشور میزبان جهت استفاده از تأسیسات یک بنگاه اقتصادی در کشور میزبان در برابر مشارکت مستقیم یا غیرمستقیم در سود آن بنگاه است.

در شرایط کشور که دشمن با تمام قوا یک جنگ اقتصادی تمام عیار علیه کشورمان به راه انداخته، جذب سرمایه گذاری خارجی از اهمیت دوچندانی در جهت رونق بخشی به اقتصاد کشور و ترمیم زخم های اقتصادی برخوردار است و از این رو دولت دوازدهم با درک شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، توجه ویژه‌ای به جذب سرمایه‌گذاری خارجی که نقش مهمی در سرعت بخشی به روند رشد و توسعه داشته است.

 

*** رشد سرمایه‌گذاری خارجی

 

برابر قانون، وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است برنامه‌های سیاست‌های مالی و تنظیم و اجرای برنامه همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک با کشورهای خارجی را انجام دهد و در این راستا علاوه بر حمایت از سرمایه‌گذاران خارجی، اقدامات تشویقی برای جذب سرمایه را اجرا کند.

با خروج آمریکا از برجام از یک سو و فشارهای بین‌المللی موجود بر اقتصاد کشور، از سوی دیگر طی فاصله زمانی شهریور سال گذشته تا پایان مردادماه سال جاری، وزارت اقتصادی ۶.۱ میلیارد دلار سرمایه خارجی برای ۱۸۵ طرح سرمایه‌گذاری برای کشور مصوب کرده است.

طبق آخرین آمار وزارت اقتصاد در پنج ماه نخست سال ۹۹ میزان‌سرمایه‌گذاری خارجی به حدود ۲.۴ میلیارد دلار رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۹۷ درصد افزایش داشته است.

طبق این آمار حجم‌سرمایه‌گذاری در مرداد سال ۹۸ یک هزار و ۱۸۹ میلیون دلار بود که در مرداد ۹۹ این رقم به ۲ هزار و ۳۵۱ میلیون دلار رسید.

همچنین ۵۴ طرح سرمایه گذاری خارجی که در مرداد ماه ۹۸ تصویب شده بود ۵۰ درصد رشد داشت و به رقم ۸۱ طرح رسید.

 


*** ۵۹۰ فرصت سرمایه‌گذاری در کشور

 

در این دوره ۵۹۰ فرصت سرمایه‌گذاری در سطح کشور و ۱۹۲ فرصت دارای استانداردهای لازم و انجام بازاریابی بین‌المللی پالایش شد.

بنابر اعلام وزارت اقتصاد از شهریور ماه سال ۹۸ تا مرداد سال جاری ۶۳.۲۸ میلیون یورو اعتبار از بانک توسعه اسلامی جذب شده است.

وزارت اقتصاد برای اثربخشی ارائه خدمات، دستورالعمل فعالیت مراکز خدمات‌سرمایه‌گذاری استان‌ها را برای جهت‌دهی و همسوسازی فعالیت‌ها و برنامه‌های عملیاتی مراکز را تدوین کرد.

همچنین استانداردسازی اقدامت در چارچوب برنامه عملیاتی وزارت اقتصاد و همه دستگاه‌های اجرایی تابه به عنوان اقدام مهم و تاثیرگذار در بهبود خدمات‌رسانی و استانداردسازی فعالیت‌های تخصصی بود.

 

*** موانع جذب سرمایه‌گذاری خارجی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، طبق ماده ۶ قانون سرمایه‌گذاری خارجی برای رسیدگی و اخد تصمیم درباره درخواست سرمایه‌گذاری، توسط هیئتی با نام هیئت سرمایه‌گذاری خارجی به ریاست معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی انجام می‌شود.

طولانی بودن زمان صدور مجوز همواره به عنوان یکی از موانع جذب سرمایه‌گذاری خارجی مطرح بوده و به گفته فعالان در این عرصه این پروسه ۴۵ روزه و پیچیده موجب دلسرد شدن بسیاری از سرمایه‌گذاران در سال‌های گذشته شده است.

وزارت اقتصاد برای رفع این مانع تمهیداتی اندیشید که به موجب آن زمان صدور مجوز سرمایه‌گذاری از ۴۵ روز به ۲۲ روز کاهش یافت.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 19 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول