کد خبر:241167
پ
، ستار هاشمی
معاون نوآوری وزیر ارتباطات:

علت رایگان نشدن اینترنت سامانه‌های دانشگاهی چیست؟

معاون نوآوری وزیر ارتباطات، علت رایگان نشدن اینترنت آموزش مجازی را استفاده دانشجویان از فیلتر شکن عنوان کرد.

معاون نوآوری وزیر ارتباطات، علت رایگان نشدن اینترنت آموزش مجازی را استفاده دانشجویان از فیلتر شکن عنوان کرد.

 

*** رایگان‌‌سازی ترافیک آموزش مجازی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ستار هاشمی با بیان اینکه بحث رایگان‌ سازی اینترنت آموزش مجازی دو بعد دارد، اظهار داشت:

یک بعد اینترنتی بود که با نگاه برای کمک به آموزش الکترونیکی، یک بسته ۱۲۰ گیگابایتی در اختیار اساتید دانشگاه قرار گرفت.

از حوزه‌های عملیه، دانشگاه آزاد،‌ وزارت بهداشت و وزارت عتف درخواست کردیم که نام و شماره تلفن اساتید را در اختیار ما قرار دهند و اساتید هم در سامانه ICTGifts.ir ثبت‌نام کنند و ترافیک ۱۲۰ گیگ برایشان فعال شود.

در مرحله اول حدود ۵۱ هزار نفر از اساتید و مدرسان حوزه علمیه مراجعه کردند و با ارسال پیامی، این ترافیک در اختیارشان قرار گرفت.

اما بعضی از اساتید دانشگاه‌ها اعلام کردند که به دلیل بی‌اطلاعی یا اینکه اسامی‌شان از طرف وزارت علوم یا مراکز حوزوی اعلام نشده بود، امکان ثبت‌نام در این سامانه را نداشتند، این فرصت را برای یک بازه زمانی ۱۰ روزه تمدید کردیم که در این مرحله هم ۳۷ هزار نفر از اساتید ثبت‌نام کردند که به اپراتورها ابلاغ کردیم و ترافیک ۱۲۰ گیگ در اختیارشان قرار گرفت.

 

*** سامانه آموزش الکترونیکی lms

 

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه بحث دیگر این بود که ما همه ترافیک آموزش الکترونیک کشور را برای دانشجویان رایگان کنیم، ادامه داد:

ما باید لیستی از سامانه‌های آموزش الکترونیکی کشور که تحت عنوان lms از آن یاد می‌کنیم را در اختیار می‌داشتیم.

بدین منظور چند مسیر را دنبال کردیم، یک اینکه آدرس سامانه‌هایی که از ترم گذشته داشتیم را در دستور کار قرار دادیم، مسیر دیگر اینکه از طرف وزارتخانه‌های بهداشت، عتف،‌ دانشگاه آزاد و مراکز حوزوی آدرس سامانه‌ها را دریافت کردیم.

 

*** راه‌اندازی سامانه‌ای برای ثبت آی‌پی از سوی دانشگاه‌ها

 

هاشمی در خصوص ثبت آی‌پی از سوی دانشگاه‌ها، بیان کرد:

با وجود این، طبیعتا این لیست‌ها کامل نبوده و از طرفی به واسطه تغییرات زیرساخت‌های فنی برای هر کدام از این مراکز آموزشی، ممکن است در طول زمان تغییراتی هم داشته باشند.

به همین دلیل اگرچه انتظارمان این بوده که آدرس سامانه‌ها از طرف وزارتخانه‌ها در اختیارمان قرار گیرد، سامانه‌ای را راه‌اندازی و این امکان را فراهم کردیم که خود دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، مشخصات فنی مرتبط با دانشگاه‌ها را بارگذاری کنند که امکان ثبت‌نام تا چندی پیش هم میسر بود.

 

وی با بیان اینکه اطلاعات دریافت از سامانه شامل آدرس آی‌پی و URL مرتبط و شماره تماسی از دانشگاه می‌شد، گفت:

با وجود این، ۲۰ درصد از اطلاعاتی که در این سامانه بارگذاری شد، غیرمعتبر بود، ‌اما مراکزی بودند که حداقل اطلاعات تماس معتبری داشتند.

ما در وزارت ارتباطات با این شماره‌ها تماس گرفتیم و اطلاعات را تکمیل کردیم که نهایتا در تعامل و غربال‌گری نهایی، ۴۴۰۰ سامانه از ۸۵۰ دانشگاه و مرکز حوزوی در سامانه بارگذاری شد برای اینکه دانشجویانی که از خدمات الکترونیکی دانشگاه استفاده می‌کنند، بدانند آیا سامانه‌شان در لیست وزارت ارتباطات که به اپراتورها ابلاغ شده، هست یا خیر.

 

*** ثبت مشکلات در پرتال وزارت اطلاعات

 

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تصریح کرد:

ما پیش‌بینی کردیم که به دلایلی از جمله مشکلات فنی، ممکن است اطلاعاتی که به اپراتورها ارسال شده خطا داشته باشد، از این رو برای ثبت مشکلات و ارائه بازخورد پنلی را تحت عنوان رایگان ‌سازی اینترنت دانشجویان در پرتال وزارت ارتباطات راه‌اندازی کردیم.

بنابراین اگر دانشجویی احساس می‌کند از خدمات الکترونیکی دانشگاه استفاده می‌کند، اما ترافیک مربوطه‌اش رایگان نیست، می‌تواند وارد سامانه ثبت مشکلات شده و مشکل خود را اعلام ‌کند که این در دستور کار ما قرار می‌گیرد.

 

*** بیش از ۴۴۰۰ سامانه دانشگاهی رایگان شدند

 

هاشمی با بیان اینکه تعداد قابل توجهی اپراتور از اپراتور همراه و ثابت و یک سری اپراتور تحت عنوان MVNO وجود دارد، خاطرنشان کرد:

همچنین ما ۴۴۰۰ سامانه رایگان داریم  و در هر منطقه از استان‌های کشور هم ممکن است هر فرد از هر کدام از این اپراتورها و سامانه‌ها استفاده کند.

دسترسی رایگان به این سامانه‌ها به اپراتورها ابلاغ شده، با وجود این، ممکن است درصدی هم امکان خطا وجود داشته باشد و به همین دلیل ما پنل ثبت مشکلات را راه‌اندازی کردیم.

تا کنون حدود ۱۵۰۰ درخواست از مناطق و اپراتورها و سامانه‌های مختلف در این سامانه ثبت شده ، ۵۰۰ مورد از این درخواست اصلاح شده و ۱۰۰۰ تای دیگر هم در دستور کار قرار دارد.

 

*** علت رایگان نشدن ترافیک بعضی از دانشجویان

 

وی درباره رایگان نشدن ترافیک برای بعضی از دانشجویان، توضیح داد:

ما هم امکان ثبت‌نام را در اختیار مراکز آموزشی کشور گذاشتیم که اطلاعات را بارگذاری کنند، هم در تعامل با آنها غربال‌گری اتفاق افتاده و به اپراتورها ابلاغ شده، هم سامانه‌ای را راه‌اندازی کردیم که بتوانیم بازخوردها را بگیریم و اشکالات احتمالی را بررسی کنیم.

اما با دو اشکال مواجهیم که مربوط‌ به وزارت ارتباطات نیست.

 

*** آی‌پی دانشگاه‌های مختلف

 

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، افزود:

برخی دانشگاه‌ها دقت لازم را نداشته‌اند که آدرس همه سرورهای آی‌پی‌اشان را اعلام کنند و بنابراین این آی‌پی در سامانه ما نیامده و به اپراتورها هم ابلاغ نشده است.

ما آدرس آی‌پی آموزش الکترونیکی دانشگاه‌های مختلف کشور را نداریم و قرار بوده این آی‌پی‌ها از سوی دانشگاه در اختیار ما قرار گیرد.

برخی از دانشگاه‌ها اعلام کردند،‌ اما برخی اعلام نکردند و به همین دلیل رایگان نشده است و مشکل دانشجو هم به‌جاست.

 

*** استفاده از فیلترشکن

 

هاشمی با اشاره به مشکل دیگر رایگان نشدن سامانه دانشگاه‌ها، بیان کرد:

ما به دلایلی یک سری سرویس تحریمی داریم.

برخی از دانشجویان هنگام استفاده از این سرویس‌های تحریمی، از وی‌پی‌ان استفاده می‌کنند و با همان فیلترشکن فعال، به سامانه آموزش الکترونیکی متصل می‌شوند و آنچه به سامانه اپراتور ما وارد می‌شود، این است که فرد به سرور خارج از کشور متصل شده و به همین دلیل مشمول رایگان ‌سازی اینترنت نمی‌شود.

این دو موضوع  که اطلاعات کامل ارسال نشده و دیگر اینکه از فیلترشکن استفاده شده، باعث می‌شود از سوی دانشجو اینطور برداشت شود که رایگان ‌سازی اینترنت صورت نگرفته است.

 

*** تمدید زمان ثبت آی‌پی دانشگاه‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون نوآوری وزیر ارتباطات در پایان در پاسخ به اینکه آیا زمان ثبت آی‌پی دانشگاه‌ها در سامانه وزارت ارتباطات تمدید می‌شود، اظهار داشت:

به دلیل سازوکارهایی که برای راه‌اندازی دوباره سامانه لازم است، در شرایط فعلی دانشگاه‌هایی که لیست آی‌پی را به ما ندادند و اگر سامانه‌هایی که از سوی وزارتخانه‌های بهداشت و علوم و دانشگاه آزاد اعلام شده، نیاز به تصحیح داد، می‌توانند به صورت موردی با ما مکاتبه کنند و ما هم به عنوان مسوولیت اجتماعی این موارد را پیگیری می‌کنیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 10 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول