اخبار برگزیده

کد خبر:240541
پ
کاظم خاوازی
وزیر جهاد کشاورزی:

وابستگی به خارج برای تامین نهاده‌های دامی و دانه‌های روغنی

وزیر جهاد کشاورزی از وابستگی کشور به خارج برای تامین نهاده‌های دامی و دانه‌های روغنی خبر داد.

وزیر جهاد کشاورزی از وابستگی کشور به خارج برای تامین نهاده‌های دامی و دانه‌های روغنی خبر داد.

 

*** نبود وابستگی در تأمین گندم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کاظم خاوازی در دیدار با مدیر حوزه‌های علمیه در قم، اظهار داشت:

از نظر تامین گندم مورد نیاز کشور عملا خودکفا هستیم، همچنین کشورها همه برای اینکه امنیت بیشتری داشته باشند ذخایر راهبردی را گردآوری می‌کنند گندم یکی از این ذخایر راهبردی است که کشور ما از این نظر هیچ گونه مشکلی ندارد.

 

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در کشور ما ۶ میلیون هکتار کشت گندم وجود دارد که از این میان ۲ میلیون هکتار به صورت کشت آبی و ۴ میلیون به صورت کشت دیم است، گفت:

در مورد برخی گیاهان مانند دانه‌های روغنی عقب افتادگی داریم زیرا گیاه کلزا که از موارد اصلی آن در کشور است زمان کشت مقارن با گندم دارد و در نتیجه مقدار زیادی از آن در کشور تولید نمی‌شود و به همین منظور در حال جایگزین کردن گیاه کاملیا با کلزا هستیم تا این مشکل را تا حد زیادی حل کنیم.

 

*** مواد پروتئینی

 

خاوازی درباره مواد پروتئینی، بیان کرد:

در خصوص مواد پروتئینی همچون گوشت قرمز، مرغ، ماهی و میگو از نظر تولید مشکل خاصی نداریم اما برای تأمین مواد خوراکی آنها که از خارج از کشور وارد می‌شوند دچار محدودیت هستیم و به سختی آن‌ها را تأمین می‌کنیم.
همین وابستگی به نهاده‌های دامی وارداتی سبب گران شدن نرخ گوشت مرغ در کشور شده است چرا که ذرت و کنجاله باید با هم به مصرف مرغداری‌ها برسد و کنجاله از خارج از کشور وارد می‌گردد دچار این مشکل شده‌ایم.

 

وی با اشاره به اینکه ذرت و کنجاله سویا جایگزین‌های مناسبی دارند که ما می‌خواهیم برای جایگزینی ذرت از ارزن استفاده کنیم، گفت:

گیاه ارزن در کشور ما که دارای شرایط آب و هوایی نیمه خشک است به خوبی قابل کشت است.

 

*** ممنوعیت حمل دام از یک استان به استان دیگر

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر جهاد کشاورزی در پایان با اشاره به مشکلات در حوزه کشاورزی، اظهار کرد:

در مجموع به جز وابستگی به واردات نهاده‌های دامی و کمبود دانه‌های روغنی مشکل دیگری در حوزه کشاورزی نداریم، همچنین به جهت مقابله با قاچاق دام، تدابیری اندیشیده شده که یکی از آن‌ها ممنوعیت حمل دام از یک استان به استان دیگر است تا به این وسیله از از خروج دام از کشور جلوگیری به عمل آید.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 18 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول