کد خبر:239366
پ
مویدی
رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

با فعال شدن سامانه جامع تجارت ، انقلابی در تجارت رخ می‌دهد

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز معتقد است، با فعال شدن سامانه جامع تجارت، انقلابی در تجارت رخ می‌دهد.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز معتقد است، با فعال شدن سامانه جامع تجارت، انقلابی در تجارت رخ می‌دهد.

 

*** سامانه جامع تجارت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع،  علی مویدی با حضور در رسانه ملی با اشاره به اینکه درسال ۸۱ با دستور رهبر معظم انقلاب، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز شکل گرفت، اظهار داشت:

تا سال ۹۲ فاقد قانون برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز بودیم و در سال ۹۲ با پیگیری دولت و مجلس وقت قانون خاص مبارزه با قاچاق کالا و ارز وضع شد.

 

*** ایجاد یک تجارت امن و سالم

 

وی با اشاره به اینکه شاهکار این قانون، موضوع پیشگیری است، افزود:

در موضوع پیگیری مواد قانونی ۵ و ۶ به صراحت در جهت راه اندازی سامانه‌ها ذکر شده است که به منظور شفاف سازی روال سازی و ایجاد یک تجارت امن و سالم این سامانه‌ها است.

در سال ۹۷ برنامه‌ای که طراحی شد چگونگی عملیاتی کردن سامانه‌ها بوده است که امروز بعد از ۳ سال با یک تلاش شبانه روزی بخشی از این دستاورد توسط ریاست جمهوری افتتاح شد.

در فرآیند طراحی سامانه‌ها چهار گام تحلیل، طراحی، پیاده سازی و استقرار را تعریف کردیم که البته امروز در مرحله استقرار هستیم، در طول سه سال حدود ۱۳ هزار نفر ساعت کار توسط ۲۶ دستگاه عضو ستاد انجام گرفته است و سامانه‌ها از نظر طراحی، پیاده‌سازی و استقرار آماده شده و بسیاری از سامانه‌ها با هم مرتبط شده اند.

اگر بخواهیم به صد در صد استفاده از این سامانه‌ها برسیم موضوع داده‌ها را پیش رو داریم که بخش عمده آن وصل شدند و خروجی آن در فرآیند تجارت خارجی کاملاً محسوس است.

 

*** صدور کارت بازرگانی 

 

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره صدور کارت برای بازرگانان، گفت:

در مرحله کارت، موضوع اعتبار سنجی و سطح بندی عملیاتی شده است.

 

مویدی با بیان اینکه یکی از دستاورد‌های بزرگ این سامانه ها، ساماندهی کارت بازرگانی بود، بیان کرد:

در گذشته و در هر نقطه از کشور بنام هر شخصی با مسئولیت حقوقی و حقیقی کارت بازرگانی صادر می‌شد، ولی در حال حاضر با این ساماندهی اهلیت و شایستگی یک فرد با عنوان بازرگان باید مشخص شود و سپس کارت متناسب با سطح فعالیت آن صادر شود.

در گام بعدی بازرگانان، ثبت سفارش می‌کنند که در این مرحله سامانه کاملاً فعال است و در مرحله عملیات ارزی هم سامانه یا بانک مرکزی بصورت آنلاین (برخط) از طریق درگاه سامانه جامع تجارت انجام می‌شود.

در حال حاضر در موضوع تجارت خارجی بیش از ۷۰ درصد اطلاعات ذخیره می‌شود.

در سامانه جامع تجارت، زیرساخت و اطلاعات چندین ساله دستگاه‌ها باید در این سامانه قرار گیرد.

 

وی با اشاره به اینکه ۲۷۵ تکلیف برای دستگاه‌ها مشخص کردیم، افزود:

برای وزارت راه ۵۶ تکلیف وزارت جهاد حدود ۵۰ تکلیف، وزارت بهداشت نزدیک به ۴۰ تکلیف و ناجا ۴ تکلیف در این سامانه مشخص شده است.

 

*** قاچاق 

 

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در رابطه با قاچاق، بیان کرد:

قاچاق؛ نتیجه قوانین کهنه است و اگر بخواهیم از قاچاق رهایی پیدا کنیم باید قوانین، ضوابط و ابزار به روز داشته باشیم، در حال حاضر حتی یک گوشی تلفن همراه قاچاق امکان فعال شدن در کشور را ندارد.

در سامانه جامع انبارها که امروز به عنوان نماد سامانه ها افتتاح شد، در فرآیند تجارت خارجی ما یک تحول اساسی انجام گرفته است و در حال حاضر ۲۳ هزار بازرگان در این سامانه فعالیت دارند، در تجارت داخلی ما هنوز این فرایند نیازمند فرصت است، زمانی که تجارت خارجی ما شفاف باشد دیگر قاچاقی رخ نخواهد داد.

 

*** ارتباط پنجره واحد گمرک با سامانه جامع تجارت

 

وی درباره آخرین وضع ارتباط پنجره واحد گمرک با سامانه جامع تجارت، گفت:

در حال حاضر تمام کارهای بازرگانان در درگاه سامانه جامع تجارت باید انجام شود و با تلاش های صورت گرفته، این امور دیگر توسط وزارت اقتصاد و گمرک انجام نمی شود.

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این سال‌های اخیر از اقتدار بالایی برخوردار بوده است و امروز مطالبه گری ستاد در جایی قرار دارد که بعضاً رؤسای قوا پاسخ رئیس ستاد را می دهند.

در موضوع سیاست‌گذاری، تمامی دستگاه‍‌‌ها نهایت همکاری را داشته‌اند و همچنین در حال حاضر برنامه همه دستگاه‌ها مشخص است و البته بعضی دستگاه ها کم توجه نسبت به برنامه‌ها بودند و در موضوع نظارت هم برای اولین بار برخی از دستگاه‌ها را در چند ماه گذشته به بازرسی کل کشور و دستگاه قضایی معرفی کرده‌ایم.

زمانی که تجارت انجام نمی‌شود، ورود نزدیک به ۳۰۰۰ کالا به کشور ممنوع می شود و تورم در کشور باشد موضوع قاچاق پررنگ می‌شود.

 

مویدی با رد برخی مستندهای پخش شده نسبت به موضوع قاچاق افزود:

مثلاً در موضوع دام در شرایطی هستیم که تولید بی سابقه ای داریم چون اجازه خروج دام را ندادیم.

در سال ۹۷ یک میلیارد دلار واردات گوشت داشتیم و در سال ۹۸؛ ۵۰۰ میلیون دلار و در حال حاضر به صفر رسیده‌ایم، ما نباید حتی یک رأس قاچاق دام داشته باشیم.

در این ستاد؛ ۲۶ دستگاه تلاش می‌کنند تا موضوع قاچاق به صفر برسد.

 

*** گمرک

 

وی درباره موضوع گمرک، گفت:

تحقیق و تفحص سال ۹۵ صورت گرفته ولی تا سال ۹۹ این گزارش در مجلس قرائت نشده است و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کلیه سؤالات و مطالبات مجلس را روشن و شفاف ارائه داده است.

ابزار قاچاقچیان به روز است و راه های دور زدن ستاد را دارند و ما باید سامانه را فعال کنیم تا اجازه فعالیت به قاچاقچیان را ندهیم.

 

*** استقرار ناجا در گمرک 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پایان، با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب، اظهار داشت:

موضوع اعلام پته به سامانه‌ها در گمرک با مشکل مواجه است که در صورت حل شدن این مسأله بخش تجارت خارجی ما متصل به شبکه خواهد شد.

رهبر معظم انقلاب دو مطالبه را از ستاد داشتند، اول استقرار ناجا در گمرک که در حال حاضر ناجا در بیش از ۱۵ گمرک مستقر شده و دوم موضوع سامانه‌ها بوده است که این دو دستور را تمام دستگاه ها با تلاش در جهت انجام آن هستند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول