کد خبر:239581
پ
مرز
مدیرکل ترانزیت سازمان راهداری:

جزییات بازگشایی مرز ترکمنستان و شروط روی میز مذاکره

مدیرکل ترانزیت سازمان راهداری، جزییات بازگشایی مرز ترکمنستان و شروط روی میز مذاکره را تشریح کرد.

مدیرکل ترانزیت سازمان راهداری، جزییات بازگشایی مرز ترکمنستان و شروط روی میز مذاکره را تشریح کرد.

 

*** مرزهای مشترک تجاری ترکمنستان و ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، جواد هدایتی درباره آخرین وضعیت مرزهای تجاری کشور، اظهار داشت:

در حال حاضر تمامی مرزهای تجاری ایران با کشورهای همسایه باز است و مشکلی در این زمینه نداریم اما سه مرز تجاری اینچه‌برون، بازگیران و لطف آباد بین ایران و ترکمنستان بسته است.

 

*** کامیون‌داران ایرانی با بازگشایی مرز به صورت ترانشیپ‌منت موافق نیستند

 

وی در خصوص بازگشایی مرز لطف آباد، افزود:

ترکمنستانی‌ها پیشنهاد دادند که با بازگشایی مرز لطف آباد مانند سرخس و به صورت ترانشیپ‌منت موافق هستند اما کامیون‌داران ایرانی به این کار رضایت ندارند چرا که هزینه‌های آن‌ها را افزایش داده و مدت زمان زیادی باید در مرز بیکار منتظر بمانند.

 

مدیرکل ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در توضیح مدل ترانشیپ‌منت، بیان کرد:

در مدل ترانشیپ‌منت کامیون‌داران ایرانی خودشان را باید به مرز لطف آباد برسانند و کشنده را از یدک تریلر (بار) جدا کرده و آن را تحویل کامیون‌داران ترکمنستانی دهند و منتظر تخلیه آن و بازگرداندن تریلرشان بمانند که به همین دلیل کامیون‌داران ایرانی از این وضعیت ناراضی هستند و ما هم این شرط را فعلا قبول نکرده‌ایم.

 

*** مذاکرات ادامه دارد

 

هدایتی با شاره به ادامه روند مذاکرات، گفت:

مقرر شده جلساتی بین مسئولان ایران و ترکمنستان برگزار شود تا در این باره صحبت کنیم تا ما هم شرایط خودمان را مطرح کنیم، البته ترکمنستان پس از شیوع ویروس کرونا همین شروط را برای دیگر کشورها از جمله ترکیه، ازبکستان و قزاقستان اعلام کرده است چرا که اعلام کرده می‌خواهد از این طریق تماس دیگر شهروندان را با کشورش به حداقل برساند.

 

*** ارائه پیشنهاداتی برای رفع مشکلات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل ترانزیت سازمان راهداری در پایان با اشاره به لزوم عادلانه بودن شرایط والزامات دو طرف، اظهار داشت:

در همین راستا پیشنهاداتی مطرح کرده‌ایم که امیدواریم شروط ما مورد تایید طرف ترکمنستانی نیز قرار گیرد چرا که در این صورت ناوگان و راننده‌های کامیون ایرانی متضرر نمی‌شوند و مجبور نیستند بیش از یک هفته منتظر بازگردانده شدن تریلر کامیون‌شان باشند و از سوی دیگر به نظر می‌رسد باید بازگشایی مرز تجاری به گونه‌ای باشد که ضمن رعایت شدن پروتکل‌های بهداشتی دو طرفه، شرایط و الزامات عادلانه باشد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + هفت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول