کد خبر:239422
پ
نشست اوپک پلاس به تعویق افتاد
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

نشست اوپک پلاس به تعویق افتاد

اوپک و متحدانش، مذاکرات سیاست تولید سال ۲۰۲۱ را در پی اختلاف درباره میزان تولید نفت به دلیل پاندمی ویروس کرونا تا ۱۳ آذرماه به تعویق انداختند.

اوپک و متحدانش، مذاکرات سیاست تولید سال ۲۰۲۱ را در پی اختلاف درباره میزان تولید نفت به دلیل پاندمی ویروس کرونا تا ۱۳ آذرماه به تعویق انداختند.

 

*** تعویق نشست اوپک پلاس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دوازدهمین نشست وزیران نفت و انرژی کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش ۱۳ آذرماه ساعت ۱۴ به‌وقت وین (۱۶ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران) برگزار می‌شود.

این خبر کوتاه اما نشان دهنده عمق اختلاف در بین تولیدکنندگانی است که بهار سال ۹۹ تصمیم گرفتند تا تولید خود را ۹.۷ میلیون بشکه کاهش دهند و بازار نفت را از قیمت‌های زیر ۱۵ دلار در هر بشکه نجات دهند.

کاهش قیمت نفت که از ابتدای سال جاری میلادی و به دنبال شیوع کرونا در جهان آغاز شده بود در اسفند سال گذشته و بعد از آنکه اوپک و اوپک پلاس نتوانستند بر سر توافق فریز نفتی به اجماع برسند سقوط کرد و به زیر ۱۵ دلار در هر بشکه رفت.

زنگ خطر برای تولیدکنندگان نفت آنچنان بلند به صدا درآمد که به فاصله کمتر از دو ماه آنها را به پشت میز مذاکره برگرداند. اینبار ترس از کاهش بیشتر قیمت نفت باعث شد تا توافق تاریخی کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه ای محقق شود.

این توافق اگرچه جو مثبتی در بازار ایجاد کرد و تا کنون نیز توانسته از ورود حدود ۱.۶ میلیارد بشکه نفت به بازار جلوگیری کند اما از سوی برخی از اعضا به صورت کامل رعایت نشده و همین موضوع اختلاف را برای تمدید توافق ایجاد کرده است.

در این میان امارات با وجود آنکه موافق تمدید توافق کاهش تولید نفت به میزان ۷.۷ میلیون بشکه برای ۳ ماهه اول سال ۲۰۲۱ است اما پیش شرط اجماع را رعایت کامل سهمیه‌ها از سوی اعضا می داند.

با وجود عدم رعایت سهمیه‌ها اما همان گونه که وزیر نفت ایران نیز در پایان نشست صد و هشتادم اوپک اعلام کرد در بین اعضای اوپک مشکلی برای تمدید توافق کاهش تولید وجود نداشت اما تصمیم گیری نهایی به نشست با اوپک پلاس بستگی دارد.

 

*** حجم تولید در سه ماهه اول سال آینده میلادی

 

وزیر نفت در خصوص تعلق نشست اوپک به ۱۳ آذر ماه، اظهار کرد:

برای تنفس، تعطیل و ادامه آن به نشست اوپک پلاس موکول شد، آنچه مهم است اینکه مذاکره کنیم و حوصله داشته باشیم تا به نتیجه برسیم.

 

زنگنه در پایان، افزود:

با این حال و در شرایطی که اعضای اوپک شب گذشته بیش از ۴ ساعت مذاکره را دنبال کردند تا به نتیجه برسند اما نشست اوپک پلاس به تعویق افتاد تا بازار نفت برای اطلاع از حجم تولید در سه ماهه اول سال آینده میلادی تا روز پنجشنبه منتظر بماند.

 

*** جلوگیری از سقوط قیمت‌ها در بازارهای جهانی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بازار نفت از ساخت واکسن کرونا خوشحال است، اما توزیع واکسن زمان بر خواهد بود، بنابراین تصمیم اوپک برای تمدید توافق کاهش تولید ۷.۷ میلیون بشکه‌ای نفت احتیاطی منطقی است تا از سقوط قیمت‌ها در بازارهای جهانی جلوگیری کند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + نه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول