اخبار برگزیده

کد خبر:239390
پ
کریمی
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

یکی از ضرورت‌های ایجاد سامانه جامع تجارت ، رصد و کنترل قاچاق بود

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، یکی از ضرورت‌های ایجاد سامانه جامع تجارت را رصد و کنترل قاچاق دانست.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، یکی از ضرورت‌های ایجاد سامانه جامع تجارت را رصد و کنترل قاچاق دانست.

 

*** سامانه جامع تجارت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علی اکبر کریمی در رسانه ملی پیرامون سامانه جامع تجارت، اظهار داشت:

این تکلیف قانونی حدود ۱۰ سال در کشور بر زمین مانده بود ولی واقعیت این است که این سامانه هنوز جریان پیدا نکرده است چون این سامانه به کارکردهای واقعی خود که قانون مشخص کرده نرسیده است.

موضوع مهم در این سامانه؛ محوریتی است که سامانه های فرعی را به هم متصل کند و آنها را به سطح کارآیی لازم برساند.

در حال حاضر در دستگاه‌های مختلف سامانه‌های متعددی با هزینه‌های سنگین شکل دادیم ولی کاملاً بخشی و جزیره ای است و اختلالات جدید در آن وجود دارد.

یکی از ضرورت‌های ایجاد سامانه؛ پایش، رصد و کنترل قاچاق بود و عدم ایجاد این سامانه ها یک عامل مهم در تداوم قاچاق کالا در کشور است.

 

*** اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان پیرامون لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بیان کرد:

لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۹۵ توسط دولت به مجلس داده شد و در حال حاضر آخرین مرحله این لایحه میان مجلس و شورای نگهبان در حال انجام است که در این قانون ،احکامی را برای تشدید مبارزه با قاچاق و مجازات‌های بیشتر پیش‌بینی کردیم.

برای انجام تکالیف قبلی دولت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در موضوع ایجاد و راه‌اندازی سامانه‌ها، هیچ خلأ قانونی نداشتیم.

زمانی که این سامانه‌ها به صورت دستگاهی درست شدند ناکارآمدی و اختلالات جدی دارند مثلاً سامانه ثبت سفارش در وزارت صنعت راه‌اندازی شده ولی در همین شرایط واردات ۶۰ کانتینر موز را شاهد هستیم، یک ثبت سفارش به صورت قانونی فقط شش ماه مهلت دارد.

در حال حاضر تصویری از فعالیت دستگاه‌ها با توجه به حجم کار در سامانه‌ها نمی‌بینیم، موضوع ریجستری موبایل به عنوان یک تجربه موفق کنترل نرم افزاری قاچاق، کار بسیار خوبی بود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + ده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول