کد خبر:239329
پ
واردات
نایب ‌رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران:

واردات مواد اولیه با بخشنامه جدید بانک مرکزی کند می‌شود

نایب ‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران معتقد است، واردات مواد اولیه با بخشنامه جدید بانک مرکزی کند می‌شود.

نایب ‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران معتقد است، واردات مواد اولیه با بخشنامه جدید بانک مرکزی کند می‌شود.

 

*** تاثیر محدودیت‌های دو ماهه و ۴۵ روزه بر واردات کالا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عباس آرگون در خصوص بخشنامه جدید بانک مرکزی، اظهار داشت:

با اعمال محدودیت‌های دو ماهه و ۴۵ روزه، واردات کالا و ترخیص آن بسیار کُند خواهد شد.

در شرایط عادی ممکن است، واردکننده برای پرداخت‌ها، اقدام به گشایش ال‌سی کند و فروشنده کالا نیز مطمئن است پول خود را از بانک دریافت می‌کند، اما اکنون، واردکننده باید پول را کامل به فروشنده بپردازد تا کالا تولید شود که البته تولید کالا نیز بازه زمانی خود را دارد.

 

وی در ادامه با اشاره بهه موانع تحریمی، افزود:

پس از آن، با وجود موانع تحریمی باید نسبت به حمل کالا اقدام کرد که یک فاصله زمانی را نیز باید برای حمل در نظر گرفت و در عین حال، باید زمان موردنیاز برای تشریفات ترخیص را هم به این موارد افزود.

وقتی بازه زمانی ۶ الی ۸ ماهه برای واردات وجود داشته و به طور ناگهانی این بازه تغییر کرده و به حداکثر دو ماه تقلیل یابد، واردات با چالشی جدی مواجه می‌شود.

 

*** محدودیت‌های جدید با شرایط تحریم و کرونایی هم‌خوانی ندارد

 

آرگون درباره اعمال این محدودیت‌ها، گفت:

این نوع تصمیم‌گیری‌ها پیش‌بینی‌پذیری را از فعالان اقتصادی سلب می‌کند و افزون بر این، اگر قرار است، قاعده‌ای ایجاد شود، نباید عطف به ماسبق شود.

بازه‌های دو ماه یا ۴۵ روزه که در مصوبه اخیر بانک مرکزی قید شده با شرایط تحریم و کرونایی هم‌خوانی ندارد.

وی در ادامه با اشاره به منطقی نبودن این بخشنامه، بیان کرد:

کشور در شرایط نیمه‌تعطیل به سر می‌برد، بانک‌ها و ادارات با حداقل نیرو فعال هستند و علاوه بر این تا ساعت یازده که بازارها شروع به کار می‌کنند، نرخ‌ها مشخص نمی‌شود و معمولاً از ساعت دو به بعد نیز تعطیلی بر اغلب ارگان‌ها حاکم می‌شود و در چنین شرایطی، وارد آوردن این همه فشار و استرس به فعالان اقتصادی در قالب بخشنامه‌های خلق‌الساعه، عقلانی و منطقی نیست.

 

*** لزوم ایجاد ثبات در سیاست‌های تجاری و ارزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نایب ‌رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران در پایان، با تاکید بر ایجاد ثبات در سیاست‌های تجاری و ارزی، اظهار کرد:

بخش خصوصی گویی مدام باید در پی عکس‌العمل نشان دادن به تصمیمات نهادهای دولتی باشد، در حالی که با وجود نیاز ایران به منابع ارزی و واردات مواد اولیه، سیاست‌های تجاری و ارزی دست‌کم تا پایان سال، باید در شرایط ثبات قرار گیرد تا فعالان اقتصادی نسبت به صادرات و واردات ترغیب شوند و فعالیت‌های تجاری سرعت بگیرد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 10 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول