کد خبر:239060
پ
سید-جواد-ساداتی-نژاد
رییس کمیسیون کشاورزی مجلس:

نهاده‌های دامی با ارز ۴۲۰۰ تومانی به دست تولیدکننده نمی‌رسد

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس معتقد است تمامی نهاده‌های دامی در حال حاضر با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی وارد کشور می‌شود، به دست تولیدکنندگان نمی‌رسد.

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس معتقد است تمامی نهاده‌های دامی در حال حاضر با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی وارد کشور می‌شود، به دست تولیدکنندگان نمی‌رسد.

 

*** تهیه نهاده‌های دامی با با قیمتی سرسام آور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید جواد ساداتی‌نژاد با بیان این مطلب، اظهار داشت:

وقتی بخش عمده‌ای از نهاده‌ها از بازار آزاد با قیمت‌های بالا تهیه می‌شود به تبع محصولات تولیدی نیز با همان سبک و سیاق به مردم فروخته می شود.

محاسبات نشان می‌دهد اگر قیمت ارز ۲۵ هزار تومان باشد قیمت هرکیلوگرم مرغ در واحدهای خرده فروشی ۳۵ هزار تومان است.

وقتی قیمت مرغ به ازای هر کیلوگرم در بازار به ۴۰ هزار تومان می‌رسد معنا و مفهوم آن اینکه هیچ اثری از ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی در سبد مصرفی خانوار احساس نمی‌شود.

اعتقاد بر اینکه یارانه از واردات حذف و به انتهای زنجیره منتقل شود یعنی این یارانه یا به تولیدکننده و یا به مصرف‌کننده داده شود.

 

وی با یادآوری قانون تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی مصوب ۲۴ بهمن ۱۳۹۱ مجلس شورای اسلامی، افزود:

بر پایه این قانون همه اختیارات حوزه کشاورزی بر عهده وزارتخانه است اما از تیر ۱۳۹۸ این اختیارات به وزارت صنعت واگذار شد.

بر پایه بند الف ماده یک این قانون، واردات و تنظیم بازار داخلی محصولات و کالاهای اساسی زراعی، باغی و گیاهان دارویی از جمله گوشت سفید، گوشت قرمز، تخم‌مرغ از وزارت صنعت منتزع و به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده است.

 

*** اصلاح وضعیت کنونی و بازگشت اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی

 

نماینده مردم شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی، اصلاح وضعیت کنونی و بازگشت اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی را راه حل این موضوع دانست و گفت:

تا این مشکل رفع نشود شاید موقت قیمت‌ها کاهش یابد اما دائمی نیست و هماهنگی بین بخشی وجود ندارد از این رو باید اختیارات به طور کامل به وزارت جهاد کشاورزی بازگردانده شود.

جهاد کشاورزی بر پایه اساسنامه باید پاسخگوی نیازهای غذایی مردم در کشور باشد اما در عمل این گونه نیست چرا که بخش زیادی از وظایف آن را وزارت صنعت، معدن و تجارت عهده‌دار است.

 

وی همچنین نیاز سالانه کشور به گوشت مرغ را ۲,۴ میلیون تن برشمرد و افزود:

مصرف مرغ در ایران دو برابر میانگین جهانی و علت آن ارزان بودن آن نسبت به گوشت قرمز است.

برای تامین گوشت مرغ ماهانه باید ۱۱۰ میلیون قطعه جوجه ریزی در مرغداری های سراسر کشور انجام شود.

بطورکلی ۲۰ درصد نهاده‌های دامی در داخل تامین و ۸۰ درصد شامل ۹ میلیون تن ذرت، ۴,۶ میلیون تن سویا و ۲٫۵ میلیون تن جو باید از خارج وارد شود.

 

رییس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس در ادامه، افزود:

واردات نهاده‌های دامی به کشور نیازمند تامین ازر است که بانک مرکزی باید آن را تامین کند.

کشور اکنون با کمبود دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن نهاده دامی نسبت به سال ۹۸ روبه‌روست که در حقیقت باید با تخصیص ارز وارد شود که این مهم نیز یکی از علت‌های افزایش قیمت گوشت مرغ است.

 

*** مشکلات سامانه بازارگاه

 

ساداتی‌نژاد با اشاره به مشکلات سامانه بازارگاه و توزیع بخشی از نهاده‌ها خارج از این سامانه، اظهار داشت:

این موضوع به آشفتگی قیمت مرغ دامن می‌زند که البته به وزارت جهاد کشاروزی تذکر داده شده است.

نهاده‌های دامی در هر مکانی بیشتر از قیمت مصوب به فروش برسد بازار سیاه و تخلف محسوب می‌شود چون هم اکنون تمام نهاده‌ها با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی وارد می شود.

هیچ نهاده‌ای از گمرک ایران نباید بدون اجازه وزارت جهاد کشاورزی خارج و توزیع شود که البته معاون این وزارتخانه اعلام کرده چند محموله بدون مجوز خارج و توزیع شده که بازار سیاه به وجود آورده است.

 

وی در ادامه نبود نظارت بر عملیات جوجه ریزی در مرغداری های کشور را عامل دیگر گرانی گوشت مرغ برشمرد و افزود:

نهاده‌ها باید بر اساس تعداد جوجه‌ریزی به مرغداری‌ها تحویل شود اما نظارتی در این خصوص وجود ندارد شاید برخی مرغداران بخشی از جوجه‌ها را معدوم کنند و نهاده‌های تحویلی را در بازار سیاه به فروش برسانند که آمارها بیانگر اینکه تخلف در این زمینه وجود داشته است.

 

*** کنترل و  سامان‌دهی به وضعیت قیمت مرغ، تخم مرغ و گوشت قرمز

 

ساداتی‌نژاد متصل نبودن سامانه بازارگاه وزارت جهاد کشاورزی به سامانه‌های گمرک جمهوری اسلامی ایران را مشکل دیگری در زمینه افزایش گوشت مرغ دانست و اظهار کرد:

این دستگاه‌ها باید بدانند چه مقدار نهاده وارد کشور می‌شود تا برای توزیع آنها برنامه‌ریزی داشته باشند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس  در پایان با اشاره به اینکه اختیارها باید به طور کامل از وزارت صنعت به جهاد کشاورزی واگذار شود، افزود:

وزیر جهاد کشاورزی باید به عنوان متولی سامان‌دهی به وضعیت قیمت مرغ، تخم مرغ و گوشت قرمز با قدرت ورود پیدا کند تا بازار کنترل و شرایط بهبود یابد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول