کد خبر:239338
پ
میوه
مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک:

تولید ۲۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تن محصولات باغی در سال ۹۹

مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک از تولید ۲۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تن محصولات باغی در سال ۹۹ خبر داد.

مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک از تولید ۲۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تن محصولات باغی در سال ۹۹ خبر داد.

 

*** محصولات سردسیری و خشک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، داراب حسنی در خصوص تولیدات سال جاری، اظهار داشت:

با پیش بینی تولید ۲۴  میلیون و ۷۵۰ هزار تن کل محصولات باغبانی در سال ۹۹، محصولات سردسیری و خشک سهمی نزدیک به ۵۰ درصد کل تولیدات باغی را به خود اختصاص می‌دهند.

 

وی سطح کل باغات میوه‌های سردسیری و خشک در کشور را بر اساس آمار سال ۹۸ نزدیک به سه میلیون هکتار عنوان کرد و افزود:

از این سطح، دو میلیون و ۵۷۳ هزار هکتار باغات بارور هستند، همچنین حدود ۷۰ درصد باغات محصولات سردسیری و خشک اقتصادی و ۳۰ درصد آن درجه ۳ و نیازمند اصلاح یا جایگزینی هستند.

 

مدیرکل دفتر میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه باغات محصولات باغی سردسیری و خشک ۶۰ درصد کل سطح باغات کشور را تشکیل می‌دهند، بیان داشت:

بر اساس آمار سال ۹۸ سطح باغات میوه‌های سردسیری در کشور ۱.۸ میلیون هکتار است که نزدیک به ۱.۶ میلیون هکتار آن بارور است.

 

حسنی با اشاره به اینکه میوه‌های دانه‌دار، هسته‌دار، ریز و میوه‌های خشک در زیر مجموعه دفتر میوه‌های سردسیری و خشک قرار دارند، گفت:

میوه‌های خشک مانند گردو، پسته و بادام حدود ۵۰ درصد سطح باغات سردسیری و خشک را تشکیل می‌دهند.

 

*** متوسط عملکرد باغات میوه‌ها

 

وی درباره متوسط عملکرد باغات میوه‌ها، تصریح کرد:

متوسط عملکرد باغات میوه‌های دانه‌دار ۱۷ تن در هکتار، باغات میوه‌های هسته‌دار و ریز میوه حدود ۱۱ تن در هکتار و باغات میوه‌های خشک یک تن در هکتار می‌باشد.

 

حسنی اصلاح و احیای باغات قدیمی را از مهمترین برنامه‌های این دفتر دانست و بیان کرد:

در این راستا سرشاخه کاری یکی از اقدامات ویژه در مورد گونه‌های خشک مانند گردو و پسته است و این برنامه در مورد محصولات سردسیری مانند انگور، سیب و گیلاس نیز در سال جاری در دست پیگیری است.

 

*** چهار هزار هکتار سطح پایلوت

 

مدیرکل دفتر میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی، امور باغی یا فناوری تولید را از دیگر برنامه‌های حوزه میوه‌های سردسیری و خشک برشمرد و پیش بینی کرد:

در سال جاری و در صورت تحقق کمک‌های فنی و اعتباری، سطحی نزدیک به ۴ هزار هکتار پایلوت برای اقداماتی همچون تغذیه، هرس، اصلاح گرده افشانی، بهبود کیفیت انگور و کشمش، اصلاح شاخه بندی و کیفیت نهال در استان‌های مختلف کشور اجرا می‌شود.

 

حسنی همچنین بررسی کارایی ارقام برتر در استان‌های مختلف را از برنامه‌های مهم در حوزه میوه‌های سردسیری و خشک عنوان کرد و گفت:

ورود ارقام مختلف باغی با توجه به تغییرات اقلیمی مانند و تنش‌های زنده و غیر زنده، ضروری است.

 

*** تنوع‌بخشی به درختان میوه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک در پایان با اشاره به تنوع‌بخشی به ارقام درختان میوه از طریق گونه‌های بلوبری و تمشک، اظهار داشت:

۱۱ رقم بلوبری وارد کشور شده که از سال جاری شروع به تکثیر می‌شوند و باغاتی از آن در کشور نیز در دست احداث است، همچنین در مورد تمشک، ۱۸ رقم وارداتی تجاری در برنامه تکثیر قرار داده شده و در مورد پکان نیز تکثیر حدود ۱۰ رقم تجاری آغاز و باغات آزمایشی در استان‌های کشور ایجاد شده و نهال ارقام پکان نیز توسط بخش خصوصی وارد و در مرحله قرنطینه زیر نظر سازمان حفظ نباتات است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول