کد خبر:239251
پ
صادرات انار
نایب رییس اتحادیه باغداران تهران:

صادرات انار ارتباطی به گرانی ندارد/ افزایش هزینه‌ تولید، قیمت انار را بالا برد

نایب رییس اتحادیه باغداران تهران معتقد است، صادرات انار ارتباطی به گرانی ندارد.

نایب رییس اتحادیه باغداران تهران معتقد است، صادرات انار ارتباطی به گرانی ندارد.

 

*** دلایل افزایش قیمت انار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مجتبی شادلو  با اشاره به دلایل گرانی انار، اظهار داشت:

تولید انار همانند برخی میوه‌های دیگر تحت تاثیر شرایط جوی بهار مقداری کاهش یافت اما آنچه حائز اهمیت است، یک سوم محصول انار به دلیل واریته‌های مخصوص قیمت آن بالای ۲۰ هزار تومان است.

 

وی با اشاره به اینکه عموم انار‌های متداول در بازار قیمت مناسبی دارند، افزود:

قیمت کنونی انار‌های درجه یک ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان و درجه دو ۷ تا ۸ هزار تومان است و در کل ۴ تا ۵ درصد تولید با قیمت‌های بالای ۲۰ هزار تومان عرضه می‌شود.

 

*** افزایش ۳ برابری هزینه تولید

 

نایب رییس اتحادیه باغداران تهران از افزایش حداقل ۳ برابری هزینه‌های تولید خبر داد و گفت:

با توجه به تورم بالا، قیمت سبد پلاستیکی از ۳ تا ۴ هزار تومان به ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان رسیده است و البته قیمت سایر ملزومات بسته‌بندی، جمع آوری و هزینه‌های تولید هم افزایش غیر قابل قبولی داشتند که این موضوع در بازار بی‌تاثیر نیست.

با وجود آنکه عمده انار تولیدی در بازار داخل و برای صادرات عرضه می‌شود، از این رو امکان نگه‌داری برای زمان‌های طولانی وجود ندارد.

 

*** صادرات انار

 

شادلو با اشاره به اینکه محدودیتی در عرضه انار شب یلدا نداریم، بیان کرد:

عمده انار تولیدی به سبب نبود شرایط نگهداری طولانی مدت باید تا پایان آذر عرضه شوند، در غیر این صورت خسارت افت و ضایعات بالاست.

 

نایب رییس اتحادیه باغداران تهران، با اشاره به اینکه صادرات انار ارتباطی به گرانی ندارد، تصریح کرد:

بنابر سیاست‌گذاری تولید محصولات باغی، باغاتی احداث شد که طی ۳۰ تا ۵۰ سال به اوج باردهی رسیده است، آنچه قدر مسلم است سیاست‌گذاری کشت باغ‌های مادری به امید بازار داخل نبوده و طی سال‌های اخیر تولید بیش از مصرف داخل بوده است که بنابر سرانه مصرف حدود ۵۰ درصد محصولات باید صادر شوند.

 

وی در ادامه خاطرنشان کرد:

در سال جاری بارندگی‌های مستمر در زمان گل‌دهی و بارش تگرگ منجر به خسارت شد و تا حدودی تولید را تحت تاثیر قرار داد و از طرف دیگر هزینه‌های تولید با شرایط تورم جامعه به ۳ برابر رسید که هم اکنون با توقف صادرات به بهانه تنظیم بازار داخل، دیگر هیچ کشوری حاضر به انعقاد قرارداد با ما نیست، چرا که تجار خارجی بازار اطمینان می‌خواهند که در تعهدات استمرار وجود داشته باشد.

صادرات محصولات باغی را امری ضروری است.

گرچه در سال جاری قیمت تحت تاثیر برخی مسائل افزایش یافته است اما به هیچ عنوان نباید اقدام به قطع صادرات کنیم چرا که فزونی تولید در آینده مشکلاتی ایجاد می‌کند.

 

*** خشکیدگی درختان انار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نایب رییس اتحادیه باغداران تهران در پایان تولید و مصرف محصولات باغی را لازم و ملزوم یکدیگر دانست و اظهار کرد:

در مواقعی که قیمت محصول کمتر از نرخ تمام شده تولید است، به رغم ریسک بالای تولید باید نگران این موضوع بود که تولیدکننده حتی جوابگوی هزینه تولید هم نیست و این موضوع در آینده مصرف‌کننده را متحمل زیان خواهد کرد.

طی سه سال اخیر سرمای شدید بهار منجر به خشکیدگی برخی درختان انار شد که رسیدن محصول به ثمر مستلزم مدت زمان ۳ تا ۴ سال است.

در مواقعی که قیمت محصولات افزایش می‌یابد، افراد با خرید‌های هیجانی بر تشنج بازار دامن می‌زنند، اما در مجموع در سال جاری تولید انار به طور نسبی خوب است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + هفت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول