کد خبر:239302
پ
جهانگیری
معاون اول رئیس جمهور در نوزدهمین اجلاس سازمان شانگهای مطرح کرد

دو پیشنهاد ویژه ایران به اعضای سازمان شانگهای برای مقابله با تحریم‌ها

معاون اول رئیس جمهور در نوزدهمین اجلاس سازمان شانگهای ، یافتن سازوکارهای بانکی و پولی بین منطقه‌ای و ایجاد ارز واحد و همچنین تأسیس مرکز ترانزیت و حمل و نقل منطقه‌ای را به عنوان دو پیشنهاد ویژه برای مقابله با تحریم‌ها مطرح کرد.

معاون اول رئیس جمهور در نوزدهمین اجلاس سازمان شانگهای ، یافتن سازوکارهای بانکی و پولی بین منطقه‌ای و ایجاد ارز واحد و همچنین تأسیس مرکز ترانزیت و حمل و نقل منطقه‌ای را به عنوان دو پیشنهاد ویژه برای مقابله با تحریم‌ها مطرح کرد.

 

*** نوزدهمین اجلاس شورای نخست وزیران کشورهای عضو سازمان شانگهای

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اسحاق جهانگیری، ۱۰ آذر ماه در نوزدهمین اجلاس شورای نخست وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگ‌های که به میزبانی کشور هند و از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد، شرکت کرد.

وی در بخشی از سخنرانی خود با ابراز تاسف از اینکه یکی از ابزارهایی که دولت آمریکا همواره از آن برای اعمال فشار بر کشورهای مستقل بهره می‌برد، تحریم ‌های غیرقانونی و ظالمانه‌ای است که در نهایت مردم کشورها را هدف قرار می‌دهد، اظهار داشت:

ابزار مهم این کشور در پیشبرد سیاست تحریم استفاده از سازوکارهای بانکی و دلار است.

از آنجایی که اعمال تحریم‌های یکجانبه آمریکا به عنوان اقدامی علیه تجارت آزاد جهانی محسوب می‌شود و می‌تواند برای هر رقیب سیاسی یا اقتصادی این کشور نیز تکرار شود، جای آن دارد که سازمان همکاری شانگهای برای خنثی کردن این دست تحریم های غیرقانونی تدابیری متناسب اتخاذ کند.

 

*** راهکارهای مقابله با تحریم ها

 

بهترین راه مقابله با تحریم ها، یافتن سازوکارهای بانکی و پولی بین منطقه‌ای است که بتواند کشورهای مستقل منطقه را از چرخه تحریم‌های ظالمانه خارج نماید و زمینه‌های لازم را برای تبادل تجاری و اقتصادی بین منطقه‌ای با استفاده از پول‌های ملی و یا تعریف ارز واحدی فراهم آورد که بتواند جایگزین مناسبی برای ارز واسط دلار در روابط تجاری کشورهای منطقه باشد.

همچنین می‌توان با تأسیس مرکز ترانزیت و حمل و نقل منطقه‌ای در چارچوب سازمان همکاری شانگهای، زمینه تسهیل و توسعه همکاری‌های اقتصادی را بیش از گذشته فراهم کنیم.

 

*** افزایش تحریم ها علیرغم شیوع کرونا

 

جهانگیری در بخش بعدی سخنرانی خود در در نوزدهمین اجلاس سازمان شانگهای به موضوع شیوع کرونا پرداخت و اظهار داشت:

خانم‌ها و آقایان، حدود یکسال است، جهان درگیر بیماری عالم گیر کرونا شده است.

ایران از ابتدای مواجهه با این همه‌گیری، اقدامات همه جانبه‌ای برای مقابله با این بیماری انجام داد.

این اقدامات در حالی است که ملت ایران علاوه بر رویارویی با این ویروس مهلک با ویروس خطرناک‌تری به نام تحریم اقتصادی ظالمانه آمریکا نیز روبرو است.

پدیده‌ای که در مواردی حتی دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی را برای بیماران خاص، کودکان، سالمندان و زنان با دشواری مواجه ساخته است.

هرچند با تکیه بر دانش داخلی به سرعت بسیاری از نیازمندی‌های درمانی بیماران را برطرف ساختیم، اما ننگ این ظلم آشکار و اقدام غیرانسانی و ضد حقوق بشری تا ابد بر پیشانی بانیان آن باقی خواهد ماند.

 

*** امنیت و ثبات منطقه‌ای

 

وی در ادامه به موضوع امنیت و ثبات منطقه‌ای اشاره و بیان داشت:

همکاران گرامی، جمهوری اسلامی ایران امنیت و ثبات کشورهای منطقه و همسایگان را امنیت و ثبات خود می‌داند و از برقراری صلح در منطقه قره باغ استقبال می‌کند.

ما با جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان مرز مشترک و اشتراکات فراوان تاریخی داریم، امیدواریم پایان درگیری نظامی در این منطقه، آغازی برای شکوفایی اقتصادی آن باشد.

ایران آمادگی دارد تا با استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی خود به ویژه در حوزه ترانزیت و انرژی در بازسازی مناطق جنگ زده مشارکت کند.

 

*** همکاری‌های ایران و سازمان شانگهای

 

جهانگیری در ادامه سخنرانی خود در در نوزدهمین اجلاس سازمان شانگهای پس از تشریح ماهیت و عواقب تحریم ها و ضرورت امنیت و ثبات منطقه‌ای به راهکارهای همکاری‌های ایران و شانگهای پرداخت و اظهار داشت:

آقای رئیس، عالی جنابان، جمهوری اسلامی ایران با عنایت به موقعیت جغرافیایی، تاریخی، فرهنگی و اقتصادی ویژه خود که پیوند دهنده مناطق گوناگون از جمله آسیای مرکزی و قفقاز، آسیای غربی و خاورمیانه است و بین دریاهای مهم خزر در شمال و خلیج فارس و دریای عمان در جنوب واقع شده، آمادگی دارد به عنوان یکی از کانون‌های غنی انرژی و شاهراه‌های مواصلاتی منطقه با کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای برای پیشبرد اهداف اقتصادی مشترک از جمله انتقال و صادرات انرژی و ترانزیت کالا همکاری کند.

 

*** استفاده از ظرفیت بندر چابهار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون اول رییس جمهور در پایان صحبت‌های خود در در نوزدهمین اجلاس سازمان شانگهای با اشاره به بندر چابهار، اظهار داشت:

در این رابطه پیشنهاد می‌شود بهره‌برداری از ظرفیت بندر چابهار در جهت رونق کریدور شمال‌جنوب، سی پَک و ابتکار یک کمربند، مورد توجه قرار گیرد.

اهمیت بندر چابهار و اتصالات ریلی آن، در مسیر افغانستان و آسیای مرکزی، موجب شده است تا ایران به رغم تحریم‌ های غیرقانونی آمریکا، احداث راه‌آهن چابهار به زاهدان را شروع نماید.

فرصت را مغتنم می‌شمارم و از کشورهای دیگر به ویژه اعضای سازمان همکاری شانگهای برای مشارکت در این پروژه عظیم دعوت به عمل می آورم.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول