کد خبر:238997
پ
عبدالرضا-شیخان-دبیر-انجمن-صنفی-کارفرمایان-صنعت-سیمان-ایران-۳۰۰x180
دبیر انجمن سیمان:

کارخانه‌های سیمان یکی یکی تعطیل خواهند شد

دبیر انجمن سیمان معتقد است، اگر دولت فکری برای تعدیل قیمت سیمان نکند کارخانه‌ها یکی یکی تعطیل خواهند شد.

دبیر انجمن سیمان معتقد است، اگر دولت فکری برای تعدیل قیمت سیمان نکند کارخانه‌ها یکی یکی تعطیل خواهند شد.

 

*** مشکلات صنعت سیمان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عبدالرضا شیخان با بیان اینکه پیگیری‌ تولیدکنندگان سیمان برای برگزاری جلسه با وزیر صنعت به نتیجه نرسید، اظهار داشت:
در حال حاضر صنعت سیمان با مشکلات مختلفی روبرو است و با توجه به اینکه نتوانستیم از طریق وزارت صنعت مشکلاتمان را پیگیری کنیم، قصد داریم این مسائل را به هیأت دولت و مقام معظم رهبری در میان بگذاریم.

 

*** ضمانت نامه بانکی بابت مصرف مازوت

 

وی با اشاره به تصمیم دولت برای دریافت ضمانت نامه بانکی بابت مصرف مازوت در کارخانه‌های سیمانی، گفت:

از تولیدکنندگان سیمان خواسته شده تا بابت تفاوت قیمت مازوت یارانه‌ای و قیمت فوب خلیج فارس، به شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، ضمانت نامه بانکی ارائه کنند که این اقدام برای تولیدکنندگان مقدور نیست.

در حال حاضر قیمت فوب خلیج فارس بابت هر لیتر مازوت ۶ هزار تومان است و قیمت یارانه‌ای هر لیتر مازوت در کشور ۳۰۰ تومان تعیین شده است.

در عین حال طبق قانون ۲۵ تسهیل کسب و کار، تولیدکنندگان سیمان باید هر لیتر مازوت را با قیمت گاز مصرفی یعنی حدود ۱۱۹ تومان دریافت کنند اما این قانون اجرا نمی‌شود و این در حالی است که قطع گاز کارخانه‌ها با تصمیم دولت صورت می‌گیرد.

تولیدکنندگان سیمان هر سال با سرد شدن هوا به جای گاز از مازوت یارانه‌ای استفاده می‌کردند که امسال مشکلاتی در این زمینه برای کارخانه‌ها ایجاد شده است، به طوری که به تولیدکنندگان اعلام شده در صورت استفاده از مازوت با قیمت یارانه‌ای ۳۰۰ تومان باید به اندازه تفاوت قیمت مازوت یارانه‌ای و قیمت فوب خلیج فارس یعنی ۵ هزار و ۷۰۰ تومان بابت هر لیتر مازوت ضمانت نامه بانکی ارائه کنند.

به این ترتیب اگر کارخانه‌ای یک میلیون لیتر مازوت نیاز داشته باشد باید حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان ضمانت نامه بانکی ارائه دهد که برای کارخانه‌ها مقدور نیست.

 

*** ضمانت نامه‌ بانکی

 

دبیر انجمن سیمان در مورد دلیل دریافت این ضمانت نامه‌ بانکی نیز بیان کرد:

دولت قصد دارد اگر کارخانه‌ای بیش از سهمیه‌اش، مازاد استفاده کرده پول آن را محاسبه و از تولیدکنندگان دریافت کند.

شیخان با بیان اینکه مخازن مازوت کارخانه‌ها بر اساس مصوبه دولت ایجاد شده است، گفت: طبق مصوبه دولت تولیدکنندگان باید از مازوت یارانه‌ای به جای گاز استفاده کنند.

 

*** درخواست سیمانی های برای آزادسازی قیمت ها

 

شیخان در ادامه با بیان اینکه مدیران شرکت های سیمانی خواستار آزادسازی قیمت سیمان هستند، گفت:

در حال حاضر با مصرف مازوت یارانه‌ای، هزینه هر تن سیمان با احتساب هزینه حمل، ۴۰ هزار تومان گران‌تر از قیمت سیمان تولیدی با گاز است.

این در حالی است که فکری برای تعدیل قیمت سیمان نمی‌شود و کارخانه‌ها یکی یکی در حال تعطیل شدن هستند.

برخی کارخانه‌ها از محل موجودی مازوت قبلی خود در حال تولید هستند و برخی نیز توانسته‌اند مقداری گاز دریافت کنند و کوره هایشان را گرم نگه دارند.

 

*** صنعت سیمان با چنگ و دندان تولید خود را نگه داشته است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر انجمن سیمان در پایان با تأکید بر اینکه صنعت سیمان با چنگ و دندان تولید خود را نگه داشته است، اظهار داشت:

سهم سیمان در قیمت ساختمان کمتر از یک درصد است و این در حالی است که عدم توجه به کارخانه‌های سیمان باعث تعطیلی آنها و الزام به واردات سیمان خواهد شد که اصلا به صرفه نیست.

مشخص نیست صنعت سیمان به چه دلیلی سرکوب می‌شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول