کد خبر:238932
پ
بانک
بر اساس گزارش بانک مرکزی:

نرخ سود در بازار بین بانکی در ششم آذرماه به ۲۰٫۷ درصد رسید

نرخ سود در بازار بین بانکی از ۸ تا ۲۹ آبان‌ماه در مسیری نزولی از ۲۳٫۲ به ۲۱٫۶ و در ششم آذرماه به ۲۰٫۷ درصد رسیده است.

نرخ سود در بازار بین بانکی از ۸ تا ۲۹ آبان‌ماه در مسیری نزولی از ۲۳٫۲ به ۲۱٫۶ و در ششم آذرماه به ۲۰٫۷ درصد رسیده است.

 

*** نرخ ‌سود سقف دالان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس گزارش بانک مرکزی، نرخ سود موزون بازار بین‌بانکی در ابتدای آبان‌ماه سال جاری معادل ۲۳٫۲ درصد بود، با توجه به بالا بودن این نرخ نسبت به نرخ سود سیاستی تعیین شده و همچنین فراتر رفتن آن نسبت به نرخ‌سود سقف دالان (۲۲ درصد)، در آبان‌ماه سال جاری ۴ نوبت عملیات بازار باز هفتگی با هدف تزریق نقدینگی به بازار بین‌بانکی و هدایت نرخ سود به سمت نرخ سود هدف انجام شد.عملیات اول به صورت خرید قطعی اوراق بدهی دولتی بود که طی آن ۱۱۱٫۵ هزار میلیارد ریال اوراق از دو بانک خریداری شد که البته ۱۰۷٫۵ هزار میلیارد ریال از آن به یک بانک اختصاص داشت و به منظور ساماندهی اضافه برداشت این بانک انجام شد.

سه عملیات بعدی در قالب توافق بازخرید صورت گرفت که حجم معاملات در آن‌ها به ترتیب ۹٫۸، ۲۶٫۷ و ۳۵٫۵ هزار میلیارد ریال بوده است.
کل معاملات مربوط به عملیات بازار باز با استفاده از توافق بازخرید در حدود ۷۲ هزار میلیارد ریال با سررسید ۱۴ روزه بوده که مانده آن در پایان آبان‌ماه ۶۲٫۲ هزار میلیارد ریال است.

 

*** مانده تزریق ذخایر بانک مرکزی تا پایان آبان‌ماه ۷۴٫۱ هزار میلیارد ریال

 

شایان ذکر است، در آبان‌ماه در ۸ روز، چهار بانک برای دریافت اعتبار قاعده‌مند در نرخ سقف دالان (۲۲ درصد) به بانک مرکزی مراجعه کردند که مبالغ درخواستی در همان روز در قالب توافق بازخرید به بانک‌های متقاضی اعطا شد.

اعتبارگیری قاعده‌مند بانک‌های مورد اشاره در آبان‌ماه سال جاری در حدود ۹۴٫۲ هزار میلیارد ریال بوده است که مانده آن در پایان ماه یاد شده بالغ بر ۱۱٫۹ هزار میلیارد ریال است.
به این ترتیب کل مانده تزریق ذخایر بانک مرکزی با توافق بازخرید در بازار بین‌بانکی در پایان آبان‌ماه سال جاری ۷۴٫۱ هزار میلیارد ریال بوده است.

 

*** نرخ‌‎ سود در بازار بین‌بانکی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، همان گونه که در نمودار زیر مشخص است، به دنبال عملیات انجام شده در بازار بین‌بانکی نرخ سود در این بازار از ۸ تا ۲۹ آبان‌ماه در مسیری نزولی از ۲۳٫۲ درصد به ۲۱٫۶ درصد کاهش یافته و در ششم آذرماه به ۲۰٫۷ درصد رسیده است، همچنین ذکر این نکته ضروری است که عملیات بازار باز در هفته‌های آتی به گونه‌ای تداوم خواهد داشت که نرخ سود بازار به نرخ سود سیاستی نزدیک‌تر و نوسانات نرخ بازار محدودتر شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − هفت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول