کد خبر:239026
پ
رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان
رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان:

متوسط مصرف نهاده‌های دامی، سالیانه ۲۱ میلیون تن است

رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان، متوسط مصرف نهاده‌های دامی سالیانه ۲۱ میلیون تن دانست

رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان، متوسط مصرف نهاده‌های دامی را سالیانه ۲۱ میلیون تن دانست

 

*** متوسط مصرف نهاده‌های دامی حدود ۲۱ میلیون تن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مجید موافق قدیری با بیان اینکه بطور متوسط مصرف نهاده‌های دامی سالانه در کشور حدود ۲۱ میلیون تن است، اظهار داشت:

۱۶ میلیون تن آن از محل واردات تامین ‌می‌شود، مهمترین رکن افزایش تولید و کاهش وابستگی به واردات خوراک دام، ایجاد انگیزه در کشاوررزان است.

وی با اشاره به صعود قیمت‌ها در بازار محصولات پروتئینی در ماه‌های گذشته، گفت:

به دلیل چالش‌هایی که در تامین و توزیع نهاده‌های دامی پدید آمده، از یک سو تولیدکنندگان این محصولات را در معرض اتهام‌افکنی و هجمه قرار داده و از سوی دیگر سفره بخشی از مردم را از این محصولات تهی کرده است.

اکنون در شرایطی که ۹۰ درصد از نهاده‌های دامی مورد نیاز کشور از محل واردات تامین ‌می‌شود، رشد تولید در این بخش چه الزاماتی دارد.

 

*** کاهش وابستگی به واردات خوراک دام

 

مجید موافق قدیری با بیان اینکه مهمترین رکن افزایش تولید و کاهش وابستگی به واردات خوراک دام، ایجاد انگیزه در کشاورزان است، افزود:

وابستگی از آن جهت ایجاد شده که ایران از نظر منابع آب، زمین مناسب برای کشت و نیروی انسانی ماهر در مضیقه است و سرمایه‌گذاری روی تجهیزات حوزه کشاورزی نیز فاقد جذابیت است.

برای کاهش میزان وابستگی به واردات و افزایش کیفیت محصولات پروتئینی و خوراک دام در داخل کشور، بهره‌گیری از فناوریهایی که در دنیا مرسوم بوده و در ایران نیز وجود دارد، بسیار حائز اهمیت است.

 

*** ظرفیت ۱۰ درصدی کارخانه‌های خوراک دام

 

وی با اشاره به ظرفیت ۱۰ درصدی کارخانه‌های خوراک دام، گفت:

امروز استفاده از ظرفیت کارخانه های خوراک دام که با ۱۰ درصد ظرفیت فعالیت ‌می‌کنند، باید مورد توجه جدی قرار گیرد، زیرا استفاده از ظرفیت کارخانه های خوراک دام بشکل کامل، به طور متوسط ۱.۲ میلیون تن واردات خوراک دام که ارزش آن حدود یک میلیارد دلار است، کاهش خواهد یافت.

استفاده از ظرفیت کامل موجب کاهش خروج ارز و همچنین افت وابستگی ‌می‌شود و درعین حال استفاده از این ظرفیت عوایدی دیگری نیز هم‌چون افزایش کیفیت محصولات پروتئینی، افزایش رصد و پایش تامین نهاده‌های دامی، کاهش فساد و رانت در توزیع نهاده‌ها را به همراه دارد.

بهره برداری از واحد های داخلی سبب می شود تا تولید خوراک دام بهینه شده و خواب سرمایه دامداران هم کاهش ‌یابد، ضمن اینکه دولت نسبت به این مسایل آگاهی لازم را دارد.

 
*** خودکفایی در تامین نهاده‌های دامی

 

رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان در پایان سخنان خود با توجه به اینکه خودکفایی در تامین نهاده‌های دامی‌ در کوتاه ‌مدت ممکن نخواهد شد، افزود:

در شرایط کنونی حجم عمده‌ای از نیاز کشور از محل واردات تامین شده و امروز کشور در شرایط اقتصادی نامساعدی بسر ‌می‌برد، از طرفی کشاورز هم انگیزه تولید نداشته و نیازمند حمایت های لازم از سوی دولت است.

جهش تولید در این بخش نیازمند آن است که پول ارزان‌قیمت در اختیار کشاورز قرار گیرد و واردات فناوری ‌های نو تسهیل شود، ضمن اینکه توسعه آموزش کشاورزان نیز باید در دستور کار قرار گیرد و امکان استفاده از سم، کود و بذر مناسب توسط کشاورزان فراهم شود.

 
*** تامین منابع مالی برای واردات نهاده‌های دامی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر جهاد کشاورزی در اواخر شهریورماه سال ۹۹ با اشاره به تامین منابع مالی برای واردات نهاده‌های مورد نیاز دامداران و مرغداران اظهار داشت:

حداکثر تا ۱۰ روز آینده بارهای عظیم نهاده بویژه کنجاله سویا وارد کشور می‌شود و به سرعت در اختیار دامداران و مرغداران قرار می‌گیرد.

این نهاده‌ها نیاز دامداران و مرغداران را بطور کامل برطرف کرده و واردات آنها به شکل مستمر ادامه می‌یابد.

این نهاده‌ها با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده و با قیمت مصوب در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرند و فرایند تامین نهاده‌های دامی به شکل هفتگی در دفتر معاون اول رییس جمهور پایش می‌شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول