اخبار برگزیده

کد خبر:238893
پ
اصلاح لایحه مالیات
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

لایحه مالیات بر ارزش افزوده اصلاح شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به منظور تامین نظر شورای نگهبان اصلاحاتی در لایحه مالیات بر ارزش افزوده انجام دادند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به منظور تامین نظر شورای نگهبان اصلاحاتی در لایحه مالیات بر ارزش افزوده انجام دادند.

 

*** اصلاح لایحه مالیات بر ارزش افزوده

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان جلسه علنی ۹ آذرماه مجلس گزارش کمیسیون اقتصادی در خصوص لایحه‌مالیات بر ارزش افزوده را بررسی کرده و به منظور تامین نظر شورای نگهبان تغییراتی در آن اعمال کردند.

اصلاحات صورت گرفته در این لایحه به شرح زیر است:

به منظور رفع ایراد شورای نگهبان، جزء ( ۱ ) ماده ( ۴۱ ) حذف شد.

به منظور رفع ایراد شورای نگهبان در جز(۳) ماده (۴۱)، عبارت سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور حذف و عبارت «رعایت حکم این تبصره در طول اجرای قانون برنامه ششم توسعه الزامی است. نیز از انتهای این تبصره حذف شد.

به منظور رفع ایراد شورای نگهبان، در ماده ( ۴۲ )، عبارت سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور حذف شد.

به منظور رفع ایراد شورای نگهبان، بند ( الف ) ماده ( ۴۲ ) به شرح زیر اصلاح شد:

الف- نود درصد ( ۹۰% ) از عوارض و جریمه‌های مربوط به ماده ( ۷ ) و بندهای ( ب ) و ( پ ) ماده ( ۲۸ ) این قانون پس از واریز به حساب تمرکز وجوه اداره کل امور مالیاتی استان بر اساس شاخص جمعیت میان شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، اداره امور عشایر هر شهرستان ( سهم مناطق عشایری ) و فرمانداری‌های همان استان ( سهم روستاهای فاقد دهیاری ) توزیع و ده درصد ( ۱۰% ) مابقی به حساب تمرکز وجوه وزارت کشور واریز تا به موجب دستورالعملی که براساس شاخص‌های توسعه نیافتگی سه ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون توسط سازمان برنامه و بودجه و وزارت کشور تهیه می‏شود و به تصویب هئیت وزیران می رسد بین شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، اداره امور عشایر شهرستان ( سهم مناطق عشایری ) و روستاهای فاقد دهیاری ( به حساب فرمانداری‌ها ) توزیع گردد.

به منظور رفع ایراد شورای نگهبان، در بند ( ب ) ماده ( ۴۲ ) و تبصره ( ۱ ) آن، عبارت سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها حذف شد.

به منظور رفع ایراد شورای نگهبان، تبصره ( ۴ ) و ( ۵ ) ماده ( ۴۲ ) حذف شد.

به منظور رفع ایراد شورای نگهبان، تبصره ( ۹ ) ماده ( ۴۲ ) به شرح زیر اصلاح شد:

تبصره۹- سازمان امور مالیاتی و وزارت کشور مکلفند که وجوه موضوع این ماده را حداکثر تا پانزدهم ماه بعد با تخصیص صددرصد ( ۱۰۰% ) به حساب شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، اداره امور عشایر شهرستان و فرمانداری‌ها ( روستاهای فاقد دهیاری ) واریز نمایند.

به منظور رفع ایراد شورای نگهبان، ماده ( ۴۳ ) حذف شد.

به منظور تامین نظر شورای نگهبان در ذیل تبصره ( ۱ ) ماده ( ۴۴ )، عبارت «عوارض آلودگی» به عبارت «عوارض آلایندگی» اصلاح شد.

به منظور رفع ایراد شورای نگهبان، ماده ( ۴۵ ) و جدول ذیل آن حذف شد.

به منظور رفع ایراد ردیف شورای نگهبان، در ماده ( ۴۸ ) عبارت سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها کشور حذف شد.

به منظور رفع ایراد شورای نگهبان، در ذیل ماده ( ۴۹ ) عبارت هزینه‌های پرسنلی به عبارت هزینه‌های نیروی انسانی اصلاح شد.

به منظور رفع ایراد ردیف شورای نگهبان، ماده ( ۵۰ ) حذف شد.

به منظور رفع ایراد شورای نگهبان، ماده ( ۵۱ ) حذف شد.

به منظور رفع ایراد شرعی شورای نگهبان (مندرج در نامه شماره ۱۹۲۲۱ / ۱۰۲ / ۹۹ مورخ ۲۹ / ۵ / ۱۳۹۹)، یک ماده به عنوان ماده ( ۵۲ مکرر ) به انتهای فصل نهم الحاق شد.

«ماده ۵۲ مکرر- دولت موظف است از محل منابع حاصل از مالیات دریافتی سهم خود موضوع ماده ( ۷ ) این قانون، سالانه مجموع کمک‏های نقدی پرداختی به هر فرد تحت پوشش نهادهای حمایتی را علاوه بر سایر افزایش‏های سنواتی، حداقل معادل نرخ مالیات بر ارزش افزوده افزایش داده و به منظور جبران مالیات دریافتی به افراد مذکور پرداخت نماید. نهادهای حمایتیمذکور مکلفند نسبت به شناسایی اشخاص نیازمندی که تحت پوشش نیستند، اقدام و آنها را مشمول دریافت افزایش مذکور نماید. دستورالعمل اجرایی این ماده شامل چگونگی شناسایی اشخاص نیازمند و نحوه حمایت از آنها حداکثر سه ماه پس از لازم‏الاجرا شدن این قانون توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری سازمان بهزیستی کشور و کمیته امداد امام خمینی(ره) تهیه و به تصویب هیئت وزیران می‏ رسد.

به منظور رفع ایراد شورای نگهبان، ماده ( ۵۳ ) به شرح زیر اصلاح شد:

ماده ۵۳- وزارت کشور موظف است با همکاری شورای عالی استان ها برای تأمین هزینه های شهر و روستا نسبت به ابلاغ عناوین، مأخذ و حداکثر نرخ عوارض برای مواردی از قبیل اراضی، مستحدثات، تأسیسات، تبلیغات معابر و فضاهای شهری و روستایی و ارزش افزوده ناشی از اجرای طرح‌های توسعه شهری و روستایی و دارایی‌های غیر منقول به مراجع ذیربط اقدام نماید.

به منظور رفع ایراد ردیف شورای نگهبان، در تبصره ( ۱ ) ماده ( ۵۳ ) عبارت شوراهای اسلامی حذف شد.

به منظور رفع ایراد شورای نگهبان، در تبصره ( ۲ ) ماده ( ۵۳ ) عبارت مراجع ذی‏ربط جایگزین عبارت شوراهای اسلامی شهر و بخش شد.

با توجه به ایراد شورای نگهبان، بند ( ۳ ) ماده ( ۵۶ ) حذف شد.

با توجه به ایراد شورای نگهبان، در بند ( ۱۲ ) ماده ( ۵۶ )، عبارت تبصره ( ۵ ) ماده ( ۲۸ ) قانون به عبارت تبصره ( ۵ ) بند ( الف ) ماده ( ۲۸ ) قانون اصلاح شد.

به منظور رفع ایراد شورای نگهبان، بند ( ۲ ) ماده ( ۲۴۴ ) قانون مالیات‌های مستقیم، ذیل ماده ( ۶۰ ) به شرح زیر اصلاح شد:

۲- یک نفر نماینده به انتخاب رئیس قوه قضاییه از میان اشخاص بصیر و مطلع در امور مالیاتی با شرط وثاقت و امانت که برای مدت سه سال منصوب می‌شود.

به منظور رفع ایراد شورای نگهبان، در تبصره ( ۵ ) ماده ( ۲۴۴ ) جایگزین ماده (۶۰) عبارت «رئیس کل دادگستری استان» به عبارت رئیس قوه قضاییه اصلاح شد.

به منظور رفع ایراد شورای نگهبان، ماده ( ۶۴ ) حذف شد.

به منظور رفع ایراد شورای نگهبان، ماده ( ۶۵ ) حذف شد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول