کد خبر:239069
پ
عسکری
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

اصلاح قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی/ بیمه محصولات کشاورزی در دستور ‌کار کمیسیون کشاورزی

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس ضمن اشاره به قرارگیری طرح بیمه محصولات کشاورزی در دستور‌کار کمیسیون مربوطه از اصلاح قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی خبر داد.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس ضمن اشاره به قرارگیری طرح بیمه محصولات کشاورزی در دستور‌کار کمیسیون مربوطه از اصلاح قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی خبر داد.

 

*** عملکرد کمیسیون طی شش ماه گذشته

 


به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدجواد عسکری در خصوص تصمیمات و عملکرد این کمیسیون طی شش ماهه گذشته، اظهار کرد:

کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم از روزی که کار خود را آغاز کرده قوانین قدیمی را در راستای پیشبرد اهداف مدنظر در بخش کشاورزی احصا‌‌ء کرده است.

 

*** طرح اصلاح قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی

 

نماینده مردم داراب و زرین‌دشت در مجلس با بیان اینکه یکی از مواردی که در راستای تامین امنیت غذایی کشور در کمیسیون کشاورزی مجلس مورد بررسی قرار گرفته طرح اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی بود، تصریح کرد:
این موضوع از اولویت‌های کمیسیون است، همچنین کمیسیون کشاورزی مجلس تلاش می‌کند تا تمامی محصولات کشاورزی در قالب خرید تضمینی از کشاورزان خریداری شود.

 

وی با اشاره به اصلاح قانون تضمین خرید، گفت:
با اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی خوشبختانه کشاورزان گندم‌کار مجددا سطح زیر کشت این محصول را افزایش دادند و پیش‌بینی می‌شود در سال آینده مشکلی در زمینه تامین گندم مورد نیاز کشور وجود نداشته باشد، در واقع یکی دیگر از اقدامات کمیسیون کشاورزی به روزرسانی قوانین و افزایش نظارت‌ها است.

 

*** تجمیع اختیارات حوزه کشاورزی

 

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به تجمیع اختیارات حوزه کشاورزی عنوان کرد:
کمیسیون کشاورزی در ۶ ماه گذشته تلاش کرده تا اختیارات حوزه کشاورزی تجمیع شود و در زمینه واردات نهاده‌های دامی نیز طی نامه‌ای به رئیس جمهور درخواست کرده‌ایم تا اختیارات این حوزه در وزارت جهاد کشاورزی تجمیع و این وزارت‌خانه پاسخگو باشد.

 

*** نظارت میدانی

 

عسکری با اشاره به اینکه در حوزه نظارت میدانی می‌توان گفت از بیشتر استان‌های کشور نظارت‌هایی به عمل آمده است، افزود:
یکی از نظارت‌های میدانی مهم کمیسیون کشاورزی، پروژه ۴۶ هزار هکتاری سیستان و بلوچستان بوده که عملیات اجرایی آن از سال ۹۴ با اعتباری معادل ۸۵۰ میلیون دلار آغاز شده و باید تا سال ۹۶ به بهره‌برداری می‌رسیده است، همچنین نظارت میدانی نیز از پروژه ۵۵۰ هزار هکتاری استان خوزستان و ایلام داشته‌ایم.

 

*** لغو واگذاری کشت و صنعت مغان

 

وی با تاکید بر اینکه با تلاش‌های کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و کمک قوه قضائیه واگذاری کشت و صنعت مغان که از طریق برخی ارتباطات انجام شده بود لغو شد، عنوان کرد:
با اصلاح قانون تلاش می‌کنیم نهاده‌های کشاورزی به صورت کامل در کشور تولید شود زیرا ظرفیت این موضوع مهم در کشور وجود دارد.

 

*** بیمه محصولات کشاورزی

 

عسکری با بیان اینکه بیمه تمامی محصولات کشاورزی در دستور کمیسیون کشاورزی قرار دارد تا تولیدکنندگان و کشاورزان دغدغه‌ای در این زمینه نداشته باشند، گفت:
تلاش کرده‌ایم تا واسطه‌گری از بخش کشاورزی حذف شود زیرا وجود واسطه‌ها در بازار کشاورزان را بی‌انگیزه کرده است.

 

*** حوزه صادرات محصولات کشاورزی

 

نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به صادرات محصولات کشاورزی، افزود:
تکمیل زنجیره تولید، صادرات و کشاورزی صنعتی که اشتغال و ارزش افزوده فراوانی را به همراه دارد، از اهداف کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی است، همچنین تصمیمات مهمی در حوزه صادرات محصولات کشاورزی اتخاذ شده که به زودی اطلاع‌رسانی می‌شود.

 

*** ایجاد سردخانه‌ها مازاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان با اشاره به ایجاد سردخانه‌های مازاد، اظهار کرد:
تلاش کرده‌ایم تا با ایجاد سردخانه‌ها مازاد محصولات کشاورزی را با شرایط مناسب نگهداری کنیم زیرا این موضوع باعث تثبیت قیمت محصولات در بازار طی فصول مختلف سال می‌شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول