کد خبر:238906
پ
محمدرضا شهیدی
دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران:

جولان محصولات قاچاق ۲ برند کره‌ای در بازار/ مسئول برخورد با قاچاق ۶ میلیارد دلاری لوازم خانگی کیست؟

دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران، نسبت به جولان محصولات قاچاق ۲ برند کره‌ای در بازار و نبود نظارت بر این امر انتقاد کرد.

دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران، نسبت به جولان محصولات قاچاق ۲ برند کره‌ای در بازار و نبود نظارت بر این امر انتقاد کرد.

 

*** جولان محصولات قاچاق ۲ برند کره‌ای

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدرضا شهیدی با بیان اینکه بعد از اعمال مجدد تحریم‌‎ها علیه ایران، دو برند معروف کره‌ای در سال ۹۷ از ارسال قطعات و مواد اولیه به تولیدکنندگان ایرانی خودداری کردند، اظهار کرد:

این اقدام باعث شد که عملا مونتاژ، تولید و واردات این دو برند کره‌ای در داخل کشور غیرممکن و ممنوع شود.

از همان ابتدای خروج این دو برند کره‌ای از ایران، آنها به قاچاق گسترده و سازمان یافته محصولات خود به ایران روی آوردند،زیرا به عقیده آنها رفع تحریم‌ها در آینده نزدیک برای ایران محتمل بود و همچنین علاقه نداشتند بازار بزرگ مصرفی جامعه ایران را برای تولیدات خود از دست بدهند.

 

شهیدی با بیان اینکه اگر در بازار امین حضور، شریعتی و جمهوری و سایر مراکز پخش لوازم خانگی گذری کنید، خواهید دید که برندهای خارجی محرز قاچاق به فراوانی در حال فروش هستند، گفت:

علاوه بر آن، فضای مجازی و کانال‌های تلگرامی بستر آسان‌ و فاقد نظارتی را در اختیار قاچاقیان برای فروش اجناس خود قرار داده است.

 

*** فروش‌قاچاق دو برند کره‌ای

 

دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران با بیان اینکه وضعیت قاچاق لوازم خانگی در ۲ سال اخیر بسیار تشدید شده است، عنوان کرد:

شناسایی این قاچاقچیان به راحتی از طریق فضای مجازی و رصد تراکنش‌های مالی و بانکی آنان میسر است اما متأسفانه عزمی برای انجام این کار وجود ندارد.

 

وی با بیان اینکه کشورهای توسعه یافته برای مقابله با قاچاق، اقدام به رهگیری تراکنش‌های بانکی و جریان تامین مالی آنان می‌کنند، تاکید کرد:

اگر تبادلات مالی انبوه کارتخوان‌های بی‌هویت متعلق به قاچاقچیان و جریان خرید و فروش دلار در بازار آزاد کنترل شود، قطعا دستاوردهای خوبی در مبارزه با قاچاق کسب خواهیم کرد.

 

شهیدی با توجه به اینکه تخمین زده می‌شود که گردش مالی قاچاق لوازم خانگی رقمی در حدود ۶ میلیارد دلار در سال باشد، عنوان کرد:

سیاست‌گذاری غلطی که پیرامون برخورد با قاچاق تدوین شده است به بدترین شکل ممکن در حال آسیب رساندن به تولید داخلی است.

 

شهیدی با بیان اینکه طرح شناسه کالا از سمت تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری به طور کامل اجرایی شده است و اگر کم‌کاری هم در این زمینه باشد از سمت توزیع‌کنندگان و فروشندگان است، افزود:

حتی اگر از طرح شناسه کالا هم چشم پوشی کنیم اما می‌دانیم که برای نهادهای نظارتی به وضوح روشن است که هر کالایی با برند کشور کره جنوبی قاچاق است، پس علت عدم برخورد و ضبط این برندها چیست؟

 

*** مسئول برخورد با قاچاق کیست؟

 

دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران در مورد کم‌کاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در برخورد و ضبط انبارهای لوازم خانگی قاچاق، گفت:

ستاد مدعی است که نقش سیاست‌گذار را ایفا می‌کند و بنابراین اتهام جمع نشدن لوازم خانگی قاچاق در سطح انبارها و توزیع را متوجه دستگاه‌های امنیتی و نظارتی می‌کند و مدعی است که مسئولیت اجرایی مسئله با آن‌ها نیست.

 

*** ورود لوازم خانگی در ازای دلار حاصل از قاچاق بنزین و دارو

 

دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران در پایان با اشاره به اینکه تولیدکنندگان لوازم خانگی برای دریافت ارز بابت مواد اولیه خود مجبوراند ماه‌ها در صف تخصیص ارز قرار بگیرند، اظهار کرد:

قاچاقیان از یک سو با قاچاق معکوس اجناس یارانه‌ای داخلی همانند دارو و بنزین به خارج از کشور، ارز ارزان و انبوهی را به جیب می‌زنند و در ازای آن لوازم‌خانگی وارد می‌کنند و از سوی دیگر هیچ گونه حقوق گمرکی هم نمی‌پردازند، بنابراین تمام این عوامل موجب شده است که قیمت ارز قاچاقچی ارزانتر و به تبع آن اجناس قاچاق در بازار با قیمت کمتری به فروش رسانده ‌شود.

این در حالی است که قاچاقیان به دلایل گفته شده قادر هستند تا لوازم خانگی با قیمت تمام شده ارزان را در بازار توزیع کنند و کمر تولیدکننده داخلی را خم کنند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 11 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول