کد خبر:239022
پ
غریب پور
رییس هیئت عامل ایمیدرو:

رشد ۷۰ درصدی تولید آلومینیوم طی ۷ ماهه سال ۹۹

رییس هیئت عامل ایمیدرو از افزایش ۷۰ درصدی تولید آلومینیوم طی ۷ ماهه سال ۹۹ خبر داد.

رییس هیئت عامل ایمیدرو از افزایش ۷۰ درصدی تولید آلومینیوم طی ۷ ماهه سال ۹۹ خبر داد.

 

*** جهش ۷۰ درصدی تولید آلومینیوم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، خداداد غریب پور با اشاره به برنامه‌ریزی انجام شده برای احیا و فعالسازی معادن کوچک مقیاس، اظهار داشت:

سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، با هدف اجرای طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس،‌ سال ۹۹ به ۵۰۰ میلیارد تومان می رسد و سال آینده نیز در نظر داریم که سرمایه این نهاد، به هزار میلیارد تومان افزایش یابد و با در نظر گرفتن ضریب تکاثری هفت، شرایط پرداخت وام تا سقف ۳۵۰۰ میلیارد تومان در جهت حمایت از معادن کوچک فراهم شده است.

 

*** اکتشاف بیش از ۶۵۰ هزار کیلومتر مربع

 

وی به انجام بیش از ۶۵۰هزار کیلومتر مربع اکتشاف توسط این سازمان و شرکت های تابعه و بخش خصوصی اشاره کرد و گفت:

در حال حاضر اولویت، شناسایی مواد معدنی در کشور است که در چه نقطه ای و در چه عمقی قرار دارند.

اخیرا اکتشاف در عمق را به عنوان یک ضرورت ملی در دستور کار توسعه قرار داده ایم و به همین منظور درصدد دستیابی به تکنولوژی استخراج در عمق هستیم.

 

غریب پور درباره همکاری با بخش دانشگاهی کشور، افزود:

در حوزه هایی مانند مدیریت پسماند،‌ کاهش گازهای گلخانه‌ای، بهینه‌سازی مصرف انرژی و بهره‌وری عوامل تولید، در حال همکاری با دانشگاه ها هستیم.

ایمیدرو و شرکت‌های تابعه و زیرمجموعه، بیش از ۲۱۹ قرارداد پژوهشی با دانشگاه‌ها و مراکز علمی منعقد کرده است که هدف آن حل نیازهای معدن و صنایع معدنی است.

همکاری دیگر ایمیدرو نیز با دانشگاه علامه بوده که قرار است در بخش های نیروی انسانی، اقتصادی، ‌مالی و بازرگانی فعالیت داشته باشیم.
همچنین ایمیدرو برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان نیز مرکز استارت آپ های معدن و صنایع معدنی را با کمک دانشگاه‌ها راه‌اندازی کرده است.

 

*** وضعیت تولیدات معدنی

 

وی درباره وضعیت تولیدات معدنی طی هفت ماه سال ۹۹، گفت:

طی این مدت به رغم همه‌گیری ویروس کرونا در کشور و با رعایت ضوابط مربوطه، با رشد و جهش تولید برخی محصولات از جمله‌ آلومینیوم مواجه بودیم به طوری که تولید این فلز با ۷۰ درصد جهش همراه شد.

تولید در زنجیره آهن از جمله کنسانتره، ‌گندله سنگ آهن و آهن اسفنجی به ترتیب ۴، ۸ و ۱۱٫۴ درصد افزایش یافت. همچنین تولید کاتد مس ۶ درصد رشد پیدا کرد.

 
*** بازارگردانی ۸ هزار میلیارد تومانی شرکت‌های بزرگ

 

غریب پور درباره نقش معدن و صنایع معدنی در بورس، افزود:

در ماه های اخیر ارزش بازارگردانی شرکت های این حوزه از جمله صنایع مس، مبارکه، چادرملو و گل گهر، سرمایه‌گذاری معادن و فلزات و فولاد خوزستان به ۸ هزار میلیارد تومان رسیده است.

این شرکت ها علاوه بر بازارگردانی، با افزایش سرمایه اقدام بزرگی در جهت توسعه این بخش کرده‌اند.

شرکت چادرملو بیش از ۵۸۰۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه داشته و فردا نیز شرکت ملی مس ۱۰هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه دارد. پس از آن، فولاد مبارکه نیز۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه خواهد داشت.

 

وی با تاکید بر اینکه در زنجیره معدن و صنایع معدنی خبرها امیدوارکننده است، گفت:

فقط شرکت ملی مس و فولاد مبارکه افزون بر ۴ میلیارد یورو پروژه توسعه‌ای در اختیار دارند که در نهایت به تقویت حقوق سهامداران می انجامد.

ارزش طرح های توسعه شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی، معادل ۴٫۵ میلیارد یورو به صورت ارزی و ۴۰هزار میلیارد تومان به صورت ریالی است.

 
*** معدن و صنایع معدنی ۲۴ درصد بورس را تشکیل می‌دهد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع در پایان با اعلام اینکه معدن و صنایع معدنی ۲۴ درصد بورس را تشکیل می دهند، اظهار داشت:

آینده این شرکت‌ها از وضعیت کنونی بهتر خواهد بود و بازار رو به رشدی دارند.

همچنین ایمیدرو یک سازمان دولتی است و فروش سهام شرکت‌های وابسته به ایمیدرو در اختیار دولت و سازمان خصوصی سازی است و خود فروشنده سهام نیست.

در حال حاضر شرکت مس با مدیریت ایمیدرو، ۴ یا ۵ شرکت از زیرمجموعه خود را آماده ورود به بورس کرده است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 13 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول