کد خبر:238710
پ
گمرک ایران
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

معمای عدم ترخیص ۳۵۰ میلیون دلار کالای تامین ارز و اظهار شده / استعلام دستی از گمرکات اجرایی برای شناسایی احتکارکنندگان

بعد از طرح موضوع تامین ارز ۳۵۰ میلیون دلار برای کالاهایی که هنوز ترخیص نشده اند، گمرک ایران در بخشنامه ای به گمرکات اجرایی خواستار ارائه اطلاعات کالاهای اظهار شده به صورت روزانه شد.

بعد از طرح موضوع تامین ارز ۳۵۰ میلیون دلار برای کالاهایی که هنوز ترخیص نشده اند، گمرک ایران در بخشنامه ای به گمرکات اجرایی خواستار ارائه اطلاعات کالاهای اظهار شده به صورت روزانه شد.

 

*** تامین ارز برای ترخیص کالا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، چندی قبل بانک مرکزی طی یک بیانیه اعلام کرده بود که با وجود تامین ارز ۳۵۰ میلیون دلار برای کالاهای مختلف هنوز صاحبان کالا اقدام به ترخیص اقلام مذکور نکرده‌اند.

 

معاون فنی گمرک ایران ضمن اشاره به برگزاری جلسه با بانک مرکزی درباره ترخیص کالاهایی که ۳۵۰ میلیون دلار ارز آن پیش‌تر تأمین شده، گفته بود، با هماهنگی دستگاه‌های مرتبط با فرآیند ترخیص کالا، در خصوص افرادی که قصد ترخیص کالای خود را ندارند، تصمیم‌گیری خواهد شد که با قید فوریت ترخیص و یا بدون اخطار «متروکه» شوند.

بر این اساس، بعد از طرح موضوع تامین ارز ۳۵۰ میلیون کالا برای کالاهایی که هنوز اظهار و ترخیص نشده اند، دفتر واردات گمرک ایران در بخشنامه ای به گمرکات اجرایی خواستار ارائه اطلاعات کالاهای مذکور شد.

 

*** بخشنامه گمرک 

 

گفتنی است، علی وکیلی در بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی با اشاره بند ۷ بخشنامه معاون فنی گمرک ایران با موضوع ترخیص کالاهای اساسی، ضروری و مواد اولیه موجود در بنادر و گمرکات کشور اعلام کرد، با توجه به نامه محرمانه بانک مرکزی در خصوص ارسال آمار عملکرد گمرک،‌ نسبت به ارسال آمار کالاهای ترخیص شده به صورت روزانه به دفتر واردات اقدام کنند.

 

 

*** صدور کد رهگیری توسط بانک مرکزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بانک مرکزی در نیمه آبان ماه در اطلاعیه اعلام کرده بود، از ابتدای سال تا پایان مهر ماه، این بانک حدود ٢ میلیارد دلار «کد رهگیری اعلامیه تأمین ارز» صادر کرده است که به موجب اطلاعات و آمار، تاکنون حدود یک میلیارد دلار از موارد فوق در گمرک اظهار نشده است. همچنین بیش از ۳۵۰ میلیون دلار نیز علی رغم اظهار کالا در گمرک، منجر به ترخیص کالا نشده است.

نکته جالب توجه اینکه مشخص نیست چرا گمرک، با وجود اطلاعات سامانه جامع گمرکی که تا کنون هزینه های زیادی برای آن شده، به صورت دستی و در قالب جداول اکسل اقدام به دریافت اطلاعات از گمرکات اجرایی کرده است.

هرچند ممکن است منظور بانک مرکزی تامین ارز برای کالاهایی باشد که هنوز اظهار نشده اند اما به هر حال گمرک ایران بعد از ۳ هفته از اعلامیه مذکور لازم است در خصوص چالش مطرح شده از سوی بانک مرکزی شفاف سازی کند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هفت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول