کد خبر:239027
پ
بازگشایی نماد صندوق پالایشی یکم در بورس
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

آخرین جزئیات از بازگشایی نماد صندوق پالایشی یکم در بورس

بازگشایی نماد صندوق پالایشی یکم که پذیره‌نویسی آن در شهریور ماه انجام شد، همچنان تاریخ دقیقی برای آغاز معامله این صندوق اعلام نشده است.

بازگشایی نماد صندوق پالایشی یکم که پذیره‌نویسی آن در شهریور ماه انجام شد، همچنان تاریخ دقیقی برای آغاز معامله این صندوق اعلام نشده است.

 

*** دومین مرحله از عرضه این صندوق با سهام پالایشی‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بعد از عرضه سهام بانکی‌ها و بیمه‌ای‌ها در اردیبهشت ماه و در قالب صندوق‌های قابل معامله دولتی ETF دومین مرحله از عرضه این صندوق با سهام پالایشی‌ها در نخستین روزهای شهریورماه انجام و تعداد قابل توجهی از افراد در این پذیره‌نویسی مشارکت کردند.

 

* زمان بازگشایی نماد صندوق پالایشی یکم

 

ابتدا زمان بازگشایی نماد صندوق پالایشی یکم و معاملات آن در بازار در میان سرمایه‌گذاران با برخی از ابهام‌ها همراه بود، در این زمینه در مهر ماه بود که راضیه صباغیان، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس اعلام کرد:

مطابق مقررات، یک ماه بعد از پایان پذیره‌نویسی زمینه لازم برای معامله صندوق‌های ETF فراهم خواهد شد.

پذیره‌نویسی صندوق پالایشی یکم تا ۳۰ شهریور ماه ادامه داشت. بنابراین باید از اوایل آبان ماه این صندوق‌ها قابل معامله شوند.

 

با وجود اعلام چنین خبری، در آبان ماه این اقدام اجرایی نشد و حاشیه‌هایی را در بازار با خود به همراه داشت که داود رزاقی، مدیر صندوق پالایشی یکم درباره علت فراهم نشدن امکان معامله این صندوق طبق زمان اعلام شده گفت:

با توجه به افزایش سرمایه پالایش نفت تهران (شتران) و پالایش نفت اصفهان (شپنا) در بورس هنوز افزایش سرمایه آنها در پرتفوی صندوق اعمال نشده، به همین دلیل اکنون نمی‌توان اقدام به بازگشایی نماد این صندوق کرد، زیرا این موضوع منجر به ضایع شدن حق مردم و ضرر و زیان آنها خواهد شد.

 

*** پیگیری و اعتراض اکثر سهامداران درباره مشخص شدن زمان بازگشایی نماد

 

بعد از گذشت حدود سه ماه از پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم همچنان تاریخ دقیقی از قابل معامله شدن این صندوق ارائه نشده است و با توجه به پیگیری و اعتراض اکثر سهامداران درباره مشخص شدن زمان بازگشایی نماد، شب گذشته حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد:

در رابطه با بحث پالایش یکم چند روز گذشته یک پیشنهاد به دولت ارائه شد و در صورت پذیرش این پیشنهاد نماد به زودی باز می‌شود، البته نماد پالایشی یکم اکنون هم قابل بازگشایی است.

 

*** بازگشایی نماد صندوق پالایشی یکم در اختیار شرکت بورس

 

مدیر امور ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی ۹ آذرماه، اعلام کرد:

فعالیت‌های مربوط به شرکت سپرده‌گذاری در این زمینه چند روزی است که انجام شده است و باقی مراحل برای بازگشایی نماد این صندوق مربوط به اتخاذ برخی از مجوزها از سوی سازمان بورس و شرکت بورس است.

 شاه حسینی، با بیان اینکه اکنون هیچ فعالیتی در زمینه بازگشایی نماد این شرکت مربوط به شرکت سپرده گذاری نیست، افزود:
نهایی شدن این اقدام فقط در انتظار برخی از مجوزها است که در حیطه اختیارات شرکت سپرده گذاری نیست و باید از سوی شرکت بورس تهران پیگیری‌های لازم انجام شود.

*** صندوق پالایشی یکم در مراحل پایانی بازگشایی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع معاون بازار شرکت بورس در پایان اظهار داشت:

همه فعالیت‌های مربوط به بازگشایی صندوق انجام شده و مدیر این صندوق باید بوسیله هماهنگی با سامانه معاملات بر خط (OMS) مجوز بازگشایی را از سازمان بورس اخذ کند و ترتیبات افشای ارزش خالص دارایی‌های صندوق را انجام دهد.
مشکلی از سوی شرکت بورس برای بازگشایی وجود ندارد و به محض اعلام آمادگی از سوی مدیر صندوق و انجام فعالیت‌های مربوط در این زمینه نماد این صندوق بازگشایی خواهد شد.

اکنون در انتظار تایید مدیر صندوق پالایشی یکم بسر می بریم تا بتوان اطلاعیه مربوطه را صادر و نماد را بازگشایی کنیم.
همچنین تاکنون زمان دقیقی برای بازگشایی نماد ارائه نشده است، اما به نظر می‌رسد تا چند روز آینده فعالیت‌های مربوط به این اقدام به مراحل پایانی خود نزدیک شود و اطلاع رسانی‌های لازم از سوی شرکت بورس ارائه می‌شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 11 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول