کد خبر:238555
پ
کرونا و اقتصاد
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

کرونا و تأثیر آن بر اقتصاد ایران و جهان

پاندمی کرونا علاوه بر به خطر انداختن سلامت جوامع انسانی، اقتصاد جهانی را تحت تأثیر قرار داده است تا حدی که آنکتاد سازمان ملل در گزارش جدید خود از کوچک شدن ۴/۳ درصدی اقتصاد جهان خبر داده است.

پاندمی کرونا علاوه بر به خطر انداختن سلامت جوامع انسانی، اقتصاد جهانی را تحت تأثیر قرار داده است تا حدی که آنکتاد سازمان ملل در گزارش جدید خود از کوچک شدن ۴/۳ درصدی اقتصاد جهان خبر داده است.

 

*** آغاز یک بحران جهانی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شیوع و تشدید همه گیری بیماری کوید ۱۹ و به خطر افتادن سلامت انسانی در جوامع مختلف دنیا، اقتصاد‌های بزرگ جهانی را با چالش‌ها و مشکلات چشم‌گیری طی این یک سال اخیر روبرو کرده است.
اوایل دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی، سینه پهلو و سرفه های خشک تعدادی از ساکنان شهر ووهان استان هوبئی چین آغازی بود برای یک بحران جهانی، بحرانی که در کمتر از یک سال علاوه بر به خطر انداختن سلامت جوامع انسانی، اقتصاد جهانی را ۴٫۳ درصد کوچک‌تر کرده است.

 

*** اقتصاد ایران در شرایط پاندمی کرونا

 

بانک جهانی در گزارش خود درباره اقتصاد ایران که ۲۹ مهرماه سال جاری منتشر شد، از کاهش ۳.۵ درصدی تولید ناخالص داخلی ایران در سه ماه اول سال ۹۹ به‌علت تشدید شیوع کرونا و تحریم‌های آمریکا خبر داد، البته باید اذعان داشت، آخرین گزارش بانک مرکزی چنین رقمی را نشان نمی‌دهد ولی با این حال بانک جهانی تأکید کرد که این رقم نسبت به سایر کشورها تأثیر کمتری را نشان می‌دهد.

لازم به ذکر است، نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۹۸ به حدود منفی ۷ درصد رسیده بود، البته نمی‌توان تنها کرونا را عامل این شیب منفی به‌حساب آورد و این در حالی است که بودجه سال ۹۹ با کسری ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی مواجه بود.

با آغاز شیوع کرونا و تنها چندی پس از آن، با تشدید همه‌گیری این وروس در دنیا، تقاضا برای خرید و فروش نفت نیز با افتی تاریخی رو‌به‌رو شد، همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که ایران تحت تاثیر پاندمی کرونا و تحریم‌های اقتصادی کمترین میزان فروش نفت در چند دهه اخیر را تجربه کرده است.

بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی، تولید ناخالص داخلی بدون احتساب نفت در سه ماهه اول سال ۹۹، مقدار ۰٫۶ درصد نسبت به دوره مشابه سال ۹۸ کاهش داشته است.

گفتنی است که بیشترین تأثیر در کاهش رشد تولید ناخالص داخلی را بخش نفت و خدمات داشته‌اند، به طوری که بخش نفت ۱۶ درصد و بخش خدمات ۱٫۶ درصد نسبت به سه ماهه اول سال ۹۸ افت داشته‌اند.

بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در خصوص بررسی وضعیت بازار کار ایران، نرخ بیکاری در بهار ۹۹ نسبت به بهار سال ۹۸ حدود ۱٫۱ درصد کمتر شده است، اما در این گزارش بلافاصله تاکید می‌شود که این کاهش ناشی از افزایش اشتغال نیست و نشان‌دهنده کاهش نرخ مشارکت و ناامیدی مردم از یافتن شغل است.

در این گزارش بیان می‌شود که اگر افراد شاغل و بیکار اضافه شده به جمعیت غیرفعال، همچنان در بازار کار باقی می‌ماندند، نرخ بیکاری در بهار ۹۹ به جای ۸/۹ درصد اعلام شده توسط مرکز آمار ایران به ۲۴درصد می‌رسید.

 

*** اقتصاد جهانی تحت فشار پاندمی

 

کنفرانس سازمان ملل متحد در مورد تجارت و توسعه (آنکتاد) در گزارش جدید خود از کوچک شدن ۴.۳ درصدی اقتصاد جهان در سال جاری میلادی، تحت فشار پاندمی کرونا، خبر داده است و سال میلادی آینده را با رشدی ۴.۱ درصدی، در وضعیت ریکاوری تخمین زده است.

بر اساس این گزارش، از ابتدای پاندمی کرونا تا کنون علاوه بر از بین رفتن میلیون‌ها شغل، میلیون‌ها زندگی در معرض خطر قرار گرفته است و در صورت تداوم این بحران، تخمین زده می‌شود ۱۳۰ میلیون نفر دیگر به فقر شدید وارد شوند.

بنابر گزارش مذکور، انتظار می‌رود، اقتصادهای توسعه یافته نسبت به اقتصادهای در حال توسعه تحت تأثیر پاندمی کرونا، آسیب شدیدتری ببینند.

پیش‌بینی می‌شود، اقتصادهای توسعه یافته ۵.۸ درصد سقوط خواهند داشت در حالی که اقتصادهای در حال توسعه با سقوط ۲.۱ درصدی روبرو خواهند شد، همچنین در سال ۲۰۲۱ با بهبود بدنه اقتصادی جهان، اقتصادهای توسعه یافته ۳.۱ درصد رشد می‌کنند در حالی که اقتصادهای در حال توسعه ۵.۷ درصد رشد خواهند کرد.

این در الی است که پاتریک کربی، اقتصاددان ارشد بانک جهانی، چندی پیش با اشاره به آهسته بودن روند بهبود اقتصاد جهانی از بحران کرونا، اظهار داشت که نرخ رشد اقتصاد هرگز به سطح قبل از بحران کرونا باز نمی‌گردد.

وی محتمل دانست که رشد اقتصادی تا چند سال آینده کمتر از سطح ۲۰۱۹ خواهد بود و هیچ‌گاه به نرخ رشد قبل از بحران کرونا باز نخواهد گشت.

 

*** بازارهای سهام، چشم انتظار تولید واکسن

 

با انتشار اخبار واکسن کرونا و امیدواری به تولید گسترده و موفقیت‌آمیز بودن آن با امید به ترمیم اقتصاد جهان، بازارهای جهانی بورس از غرب تا شرق درحال واکنش نشان دادن و بازگشت به وضعیت نرمال هستند.

پس از آنکه شرکت فایزر و مدرنا از موفقیت بیش از ۹۰ درصدی واکسن تولید شده خود در مراحل آزمایشی خبر دادند، بازار سرمایه بریتانیا در این یک ماه شاهد حدود ۱۴ درصد رشده بوده است.

در بازارهای اروپایی نیز وضعیت مشابهی به چشم می‌خورد.

مهمترین شاخص بازارهای اروپایی (یورو استاکس) در معاملات روز ۲۳ نوامبر، شاهد ۰٫۶ درصد رشد بود، همچنین شاخص اصلی در بازار بورس فرانکفورت هم در معاملات این روز نزدیک به ۰٫۹ درصد رشد داشت.

بازارهای آسیایی با اعلام خبر واکسن دانشگاه آکسفورد شروع به تقویت و رشد کردند.

در ژاپن سهام شاخص نیکی برای معاملات آتی در روز ۲۳ نوامبر ۰٫۲۷ درصد افزایش داشت.

بازارهای مالی آمریکا هم روند مشابهی را طی کردند، چراکه شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰ در بازار سهام نیویورک در این روز شاهد ۰٫۶ درصد افزایش بود.

شایان ذکر است پس از اینکه اعلام شد، سومین واکسن کرونا بدون هیچ گونه اثرات جانبی می‌تواند تا ۹۰ درصد موثر باشد، قیمت طلا با کاهش قیمت در راند نزولی از قله ۲۰۰۰ دلار رسید و با قیمت حدود ۱۸۲۷ دلار بابت هر اونس، معامله شد.

 

*** تاثیر واکسن کرونا بر بازار انرژی

 

به گزارش خبرگزاریبر اساس آمارها از قیمت نفت، در پی افزایش امید به واکسن کرونا، قیمت نفت برنت به بالاترین رقم خود در ماه مارس رسیده است.
قیمت نفت خام برنت با خبر ساخت سومین واکسن امیدوارکننده ویروس کرونا و افزایش امیدواری به بهبود سریع تقاضای نفت در سوم آذرماه، به ۴۶ دلار و ۴ سنت، یعنی بالاترین رقم خود در ماه مارس سال جاری رسید.
به گزارش خبرگزاری صنایع، هرچند با اعلام این خبر امیدها تا حدودی برای احیای بازار نفت بازگشته اما هنوز هم تقاضای چشم‌گیری برای این کالا در دنیا نیست، همچنین چندی پیش استراتژیست ارشد بازار مؤسسه آکسی‌ تریدر درخصوص تاثیر تولید واکسن کرونا بر قیمت نفت، گفته بود:
پیشرفت در تولید و توزیع واکسن مسیر ریسک بازگشت به حالت عادی را برای بازارهای نفت کمتر می‌کند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول