اخبار برگزیده

کد خبر:238563
پ
خودرو-بازار
کارشناس صنعت خودرو:

عقب ماندگی صنعت خودرو ایران پیامد ۳۰ سال همکاری با فرانسوی‌ها است

کارشناس صنعت خودرو معتقد است، عقب ماندگی صنعت خودرو ایران پیامد ۳۰ سال همکاری با فرانسوی ها است.

کارشناس صنعت خودرو معتقد است، عقب ماندگی صنعت خودرو ایران پیامد ۳۰ سال همکاری با فرانسوی ها است.

 

*** احتمال همکاری مجدد فرانسوی‌ها با خودروسازان ایرانی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مرتضی شجاعی درخصوص احتمال همکاری مجدد فرانسوی‌ها با خودروسازان داخلی اظهار داشت:

از مهم‌ترین بهانه‌های همکاری مجدد ایران خودرو و سایپا با فرانسوی‌ها می‌توان به زیرساخت‌های تولید خودرو متناسب با محصولات فرانسوی در کشور، تعهدات روی زمین مانده خودروسازان و تأسیس شرکت‌های ایکاپ و سایپا_سیتروئن پس از برجام اشاره کرد که به دلیل سرمایه‌گذاری مشترک، قاعدتاً طرف فرانسوی به دنبال کسب منافع بیشتری از این سرمایه‌گذاری خواهد بود.

وضعیت امروز خودروسازی، پیامد ۳۰ سال همکاری با فرانسوی‌ها است.

همکاری مجدد با فرانسوی‌ها، به کانالیزه شدن تحرکات خودروسازان متناسب با اراده فرانسوی‌ها می‌انجامد.
از طرفی به دلیل سایه سنگین تصمیمات سیاسی و دولتی بر صنعت خودرو، احتمال این‌که همکاری مجدد ایران با پژو و رنو امتیازی به طرف‌ اروپایی برای بازگشت به برجام محسوب شود، دور از ذهن نیست.

چنین رخدادی به کانالیزه شدن تحرکات خودروسازان متناسب با خواست و اراده فرانسوی‌ها و افزایش شکاف میان تکنولوژی ساخت خودرو در ایران با سایر کشورها منجر خواهد شد.

 

*** تهدید در صنعت خودرو

 

وی درباره دلایل مخالفت با حضور مجدد فرانسوی‌ها در صنعت خودروی ایران، گفت:

مهم‌ترین دلیل عقب‌ماندگی و درجا زدن صنعت خودروی ایران، تجربه همکاری با فرانسوی‌ها در ۳۰ سال گذشته است.

در واقع کیفیت همکاری با فرانسوی‌ها، اصلی‌ترین عامل وضعیت فعلی خودروسازی کشور است که به نظر نیاز به توضیح نداشته باشد.

 

*** همکاری ایران با فرانسوی‌ها

 

کارشناس صنعت خودرو با اشاره به این‌ که از اواخر دهه ۶۰ با راه‌اندازی خط تولید پژو ۴۰۵ در ایران همکاری با فرانسوی‌ها آغاز شد، بیان کرد:

دست‌یابی به دانش فنی و امید به خودروساز شدن، از مسیر مونتاژکاری محصولات فرانسوی‌ها و سپس مهندسی معکوس از اواخر دهه ۶۰ پایه‌ریزی شد و به دلایل متعدد از جمله مقاومت فرانسوی‌ها در انتقال دانش و غفلت از توانمندسازی صنایع پایین‌دستی برای تأمین قطعات این خودروها محقق نشد.

نتیجه چنین سیاست‌گذاری، استمرار تولید محصولات از رده خارج فرانسوی در ایران با کیفیتی پایین‌تر از نسخه‌های اولیه و با وابستگی قابل توجه ارزی بوده که در شرایط محدودیت منابع ارزی و خروج فرانسوی‌ها از ایران، زیرساخت‌های تولید خودرو نیز در کشور دچار اختلال می‌شوند؛

این همان تجربه دردناک ۲ دوره تحریم ایران در سال‌های ۹۱ و ۹۷ است.

به طور مثال در سال ۹۷ وقتی مدیریت مصارف ارزی اهمیت پیدا کرد، مشخص شد حجم ارزبری خودروهای پسابرجامی نظیر پژو ۲۰۰۸ و سیتروئن c3 تقریباً به میزان واردات این خودروها به منابع ارزی فشار وارد می‌کند؛
بماند که اغلب این خودروها لوکس محسوب می‌شوند و عایدی همکاری پس از برجام فرانسه با ایران برای طبقات کم‌برخوردار به جز فشار بر منابع ارزی چیزی نبوده است.

البته انحصار و اطمینان از فروش محصولات در بازار و ناسازگاری ماهیت خودروهای فرانسوی با شیوه استفاده از خودرو در ایران نیز در عقب ماندگی صنعت نقش داشته که به طور مجزایی قابل بحث است.

 

*** وابسته نگه داشتن ایران به فرانسوی‌ها

 

شجاعی با اشاره به این که فرانسوی‌ها با مونتاژ خودرو و وابسته نگه داشتن ایران به فناوری و قطعات منفصله، صرفاً به دنبال دست‌یابی به بازار بِکر خودرو در ایران با دور زدن حقوق گمرکی هستند، افزود:

واردات قطعات منفصله خودرو تعرفه نازل‌تری نسبت به واردات خودرو دارد و به این روش محصول نهایی رقابت‌پذیری بیشتری در بازار نسبت به مشابه وارداتی دارد.

در دور دوم تحریم‌ها، پس از تکرار پیامدهای ترک ایران از سوی فرانسوی‌ها، رضا رحمانی وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت بارها وعده داد، پژو و رنو دیگر جایی در ایران نخواهند داشت.

امیدوارم این نگاه ناشی از شناخت منفعت‌طلبی صرف فرانسوی‌ها در طول دهه‌ها همکاری با ایران باشد و رزم‌حسینی وزیر فعلی صمت نیز این تجربه گران‌بها را فراموش نکند.

 

*** پیشرفت صنعت خودرو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کارشناس صنعت خودرو در پایان با اشاره به پیشرفت آهسته صنعت خودر کشور اظهار داشت:

هرچند پیشرفت صنعت خودرو در زمینه تقویت صنایع پایین دستی و نگاه به خودروسازی به عنوان یک بنگاه صنعتی و اقتصادی پس از تحریم اخیر بسیار آهسته بوده، اما بازگشت فرانسوی‌ها با رویه سابق می‌تواند، اندک تلاش اخیر را هم بر باد دهد و ایران را مجدد در ریل مونتاژکاری صرف بیندازد.

همکاری با شرکای خارجی نباید ایران را به فروشگاه محصولات آن‌ها تبدیل کند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 13 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول