کد خبر:238538
پ
فرزاد  پیلتن
مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت:

سهم ۲۷ درصدی بازار عراق از صادرات ایران در هفت ماه سال ۹۹

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت با اشاره به صادرات پنج میلیارد دلاری ایران به عراق از سهم ۲۷ درصدی بازار عراق از صادرات ایران در هفت ماه سال ۹۹ خبر داد.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت با اشاره به صادرات پنج میلیارد دلاری ایران به عراق از سهم ۲۷ درصدی بازار عراق از صادرات ایران در هفت ماه سال ۹۹ خبر داد.

 

*** سهم ایران در بازار عراق

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فرزاد پیلتن با بیان اینکه ارزش وزنی صادرات ایران به عراق طی هفت ماه ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تن بوده است، اظهار داشت:
در این مدت عراق با سهم ۲۷ درصدی از مجموع صادرات ایران، بالاتر از چین در صدر بازارهای صادراتی ایران قرار گرفت.

 

وی در این خصوص ادامه داد:
بررسی‌ها نشان می‌دهد در این مدت پس از عراق، در فهرست مهم‌ترین بازارهای هدف جمهوری اسلامی ایران، چین با چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار و سهم ۲۴ درصدی در رتبه دوم، امارات با ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار و سهم ۱۲ درصدی در رتبه سوم، ترکیه با یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار و سهم ۸.۲ درصدی در رتبه چهارم، افغانستان با یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار و سهم ۷.۳ درصدی در رتبه پنجم اهداف صادراتی کشور قرار داشته‌اند.

 

*** اقلام صادراتی ایران به عراق

 

پیلتن پیرامون موضوع صادرات ایران به عراق، بیان کرد:
مقایسه‌ی روند صادرات ایران به عراق طی مدت مذکور نسبت به مدت مشابه ۹۸، نشان دهنده رشد ۲۶ درصدی در وزن است.
علاوه بر گاز و برق، انواع کالا مانند میله‌های آهنی،گوجه فرنگی، کاشی و سرامیک، هندوانه تازه، کولرهای آبی، رب‌گوجه فرنگی، قطعات توربین‌های بخار، پنیر و بیسکویت نیز جزو مهم‌ترین اقلام صادراتی ایران به عراق محسوب می‌شوند.

 

*** سهم کشورها از بازار عراق

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت در پایان، اظهار کرد:
کشورهای ترکیه با حدود ۲۶ درصد، چین با ۲۵ درصد،کره جنوبی با حدود ۶ درصد، هند با پنج درصد و آمریکا با حدود چهار درصد سهم از بازار عراق، رقبای جمهوری اسلامی ایران در بازار عراق محسوب می‌شوند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول