کد خبر:238595
پ
کارگر
کارشناس حوزه بازار کار:

حداقل افزایش دستمزد کارگری در سال آینده، ۴۰ درصد است

کارشناس حوزه بازار کار با اشاره به وضع اقتصادی کشور، حداقل افزایش دستمزد کارگری در سال آینده را ۴۰ درصد دانست.

کارشناس حوزه بازار کار با اشاره به وضع اقتصادی کشور، حداقل افزایش دستمزد کارگری در سال آینده را ۴۰ درصد دانست.

 

*** تاثیر افزایش حقوق کارمندان بر دستمزد کارگری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمیدرضا حاج اسماعیلی در خصوص تاثیر افزایش احتمالی ۲۵ درصدی حقوق کارمندان بر دستمزد کارگری، اظهار داشت:

به طور قطع پیش‌بینی‌های دولت و هدفگذاری در بودجه روی تعیین دستمزد کارگران در شورای عالی کار هم تاثیر دارد اما در مجموع باید پیش‌بینی‌های درستی در بودجه و با توجه به اثرگذاری دیگر مولفه‌ها داشت.

در حال حاضر تورم بالای ۲۵ درصد داریم و بحث انتخابات آمریکا هم شوکی به کشور وارد کرد که باعث شد نرخ ارز و طلا قدری کمتر شود و احتمالا نرخ‌گذاری دولت برای افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارمندان هم مربوط به قبل از این جریان بوده است.

 

حاج اسماعیلی با اشاره به شرایط سخت کارگران، گفت:

دولت باید بداند شرایطی که برای کارگران ایجاد شده بسیار سخت است و نمی‌توان با چنین عددهای مشکل کارگران را حل کرد.

اکثر کارگران کشور نیازمند حمایت های دولتی هستند و بدون این حمایت ها امکان اینکه بتوانند زندگی را تامین کنند برایشان میسر نیست.

 

*** راه‌های حمایت غیرنقدی از کارگران

 

وی در خصوص راه‌های حمایتی غیرنقدی برای حمایت از کارگران، بیان کرد:

اولا به نظرم مجلس باید یک بازنگری جدی در قانون انجام دهد، همچنین قانون باید شفاف باشد و دولت کارگران را در شرایط بد اقتصادی تنها نگذارد.

در سال‌های قبل هم پیشنهاد کرده بودیم که کالاهای اساسی با سوبسید و به صورت مستقیم در اختیار خانواده‌های کارگری قرار گیرد.

در حال حاضر کالاها با ارز ۴۲۰۰ تامین می‌شود اما مردم واقعا آن را حس نمی‌کنند پس بهتر است که این ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود و کالاهای اساسی با تخفیف و به صورت کیفی در اختیار خانواده‌های کارگری قرار گیرد.

حاج اسماعیلی پیرامون مسئله مسکن و درمان افزود:

در بحث مسکن هم بر اساس مصوبه دولت می‌توان وام ودیعه اجاره مسکن در اختیار خانواده‌های کارگری قرار داد، یعنی آن‌هایی که مستاجر هستند، وام ودیعه را در اختیار گیرند.

در بخش بهداشت و درمان هم به دلیل مشکلاتی که برای دریافت امکانات درمانی و شرایط کرونا وجود دارد، باز هم خانوارهای کارگری تحت فشار قرار گرفته‌اند و باید در این زمینه تفاهم‌نامه‌ای اجرایی و مشکلات درمانی خانوارهای کارگری حل شود و بقیه مراکز درمانی نیز خدمات درمانی خود را به قیمت مراکزی ارائه کنند که که به کارگران تخفیف می‌دهند.

 

*** افزایش ۴۰ درصدی دستمزد کارگری در سال آینده

 

وی در خصوص پیشنهاد افزایش دستمزد کارگران، گفت:

دستمزد باید با توجه به شرایط اقتصادی باشد، البته برای گفتن عدد بسیار زود است ولی با توجه به کاهش قدرت خرید کارگران و در صورتی که دولت اصرار به افزایش ۲۵ درصدی دستمزد کارمندان داشته باشد، نمی‌توان دستمزد کارگران در سال آینده را کمتر از ۴۰ درصد افزایش داد.

 

*** لزوم ثبات در افزایش قیمت‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کارشناس حوزه بازار کار در پایان پیرامون تاثیرات افزایش ۴۰ درصدی حقوق کارگران بر تورم، اظهار داشت:

تمام مولفه‌های اقتصادی روی هم تاثیر می‌گذارند اما دولت می‌تواند این مسئله را کنترل کند، چراکه وقتی ثبات در افزایش قیمت‌ها وجود داشته باشد، دولت می‌تواند قیمت کالاهای اساسی را هم کنترل کند اما در ۹ ماه گذشته که بحث دستمزد هم وجود نداشته، چندین بار کالاهای اساسی گران شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 13 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول