کد خبر:238621
پ
لطیفی
سخنگوی گمرک:

تراز تجاری کشور در آبان ماه مثبت شد

سخنگوی گمرک تراز تجاری کشور در آبان ماه را مثبت اعلام کرد.

سخنگوی گمرک تراز تجاری کشور در آبان ماه را مثبت اعلام کرد.

 

*** مثبت شدن تراز تجاری کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید روح اله لطیفی در خصوص کارنامه تجارت خارجی کشورمان در آبان ماه، اظهار داشت:

تجارت خارجی کشورمان ۶ میلیارد و ۳۰۲ میلیون دلار بوده است که سهم صادرات در این ماه، سه میلیارد و ۲۱۰ میلیون دلار و واردات نیز سه میلیارد و ۹۲ میلیون دلاربوده است که با سبقت گرفتن صادرات از واردات، تراز تجاری ماه آبان مثبت ۱۱۸ میلیون دلار شده است.

در آبان ماه صادرات کشور از لحاظ وزنی ده میلیون و ۲۴۸ هزار تن و واردات دو میلیون و ۵۴۹ هزار تن بوده است که وزن صادراتی کشور در این ماه چهار برابر واردات است.

 

*** عراق در رتبه نخست کشورهای خریدار کالای ایرانی

 

وی در خصوص کشور‌های صادراتی، گفت:

کشورمان در هشت ماهه سال جاری، ۱۹ میلیون و ۳۴۸ هزار تن کالا به ارزش پنج میلیارد و ۳۵۳ میلیون دلارکالا به عراق صادر کرده است که نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ از لحاظ وزنی ۲۴.۸ درصد رشد داشته است، میزان صادرات هشت ماهه به عراق ۲۵.۵ درصد وزن کل صادرات و ۲۵ درصد ارزش کل صادرات کشور را در بر می‌گیرد، صادرات کشور به عراق در آبان ماه ۴۹۸ میلیون دلار بوده است که در میزان و ارزش صادراتی هشت ماهه در رتبه نخست کشور‌های خریدار کالای ایرانی است، اما در ماه آبان رتبه دوم را دارا است.

کشور چین نیز ۱۸ میلیون و ۱۹۰ هزارتن کالا از ایران به ارزش پنج میلیارد و ۳۵۱ میلیون دلار وارد کرده که ۲۴ درصد وزن و ۲۵ درصد ارزش صادراتی ایران را به خوداختصاص داده است، این کشوردرآبان ماه با خرید ۹۱۲ میلیون دلار کالای ایرانی، رتبه دوم هشت ماهه و رتبه نخست آبان ماه را در مقاصد صادراتی به دست آورده است.

*** ۴۵۲ میلیون دلار صادرات به امارات

 

لطیفی در خصوص سومین مقصد کالا‌های صادراتی، افزود:

سومین مقصد کالا‌های صادراتی کشورمان در هشت ماه نخست سال ۹۹، امارات متحده عربی با ۹ میلیون و ۹۵۶ هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۷۲۵ هزار تن بوده که صادرات کشور به آن ۲۸.۴ درصد از لحاظ وزنی نسبت به مدت مشابه رشد داشته است و این کشور ۱۳ درصد وزن و ۱۲.۷ درصد کل ارزش صادراتی کشور را از ابتدای سال به خود اختصاص داده است. امارات در آبان ماه ۴۵۲ میلیون دلار از ایران کالا وارد کرده است.

۶.۷ درصد وزن و ۷.۵ درصد ارزش صادرات کشور به ترکیه با ۵ میلیون و ۵۹ هزار تن و به ارزش یک میلیارد و ۶۱۸ میلیون دلار بوده است که ۴۲ درصد کاهش را نسبت به مدت مشابه ۸ ماهه سال ۹۸ نشان می‌دهد، ترکیه در ۸ ماهه چهارمین مقصد صادراتی کالا‌های ایرانی و با ۱۲۹ میلیون دلار درآبان پنجمین مقصد دراین ماه به شمار می‌رود و افغانستان با چهار میلیون و ۷۴۴ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۵۱۸ میلیون دلار و سهم ۶.۲ وزن و ۷ درصد ارزش صادرات هشت ماهه با رشد ۱۵.۲ درصدی از لحاظ وزن و ۱.۳ درصدی ازلحاظ ارزش نسبت به مدت مشابه مواجه بوده است که در هشت ماهه، مقصد پنجم کالا‌های صادراتی ایران به شمارمی‌آید و با واردات ۱۹۳ میلیون دلاری کالا از ایران در ماه آبان، چهارمین مقصد کالا‌های صادراتی در این ماه بوده است.

 

*** ۷۷ درصد ارزش کل صادرات کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی گمرک در پایان با اشاره به کل صادرات کشور در هشت ماهه سال جاری، اظهار داشت:

۷۵ میلیون و ۸۲۱ هزار تن کالا به ارزش ۲۱ میلیارد و ۴۴۸ میلیون دلار بوده است که سهم این پنج کشور با ۵۷ میلیون و ۲۹۷ هزار تن و ارزش ۱۶ میلیارد و ۵۶۵ میلیون دلار، ۷۵.۵ درصد وزن و ۷۷ درصد ارزش کل صادرات کشور بوده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 7 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول